ggg ggg ggg ggg

Poplenerowa wystawa malarstwa w Pałacu Łochów (05.08.2014)

26 lipca 2014 r. w Pałacu Łochów kolejny raz spotkaliśmy się na podsumowaniu dorobku tegorocznego pleneru malarskiego.

dscf6687
Impreza odbywa się cyklicznie i jest organizowana przez spółkę Arche w Pałacu Łochów. W bieżącym roku współorganizatorem pleneru była Fundacja Leny Grochowskiej. W tej edycji wzięli udział znakomici polscy malarze: Jan Bonawentura Ostrowski, Maria Dziopak, Aneta Jaźwińska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Klimczyk, Janusz Lewandowski, Halina Nowicka, Rafał Stępniak, Beata Topolińska, Jan Wołek, Lena Grochowska, Daniel Pielucha. 26 lipca 2014 r. w reprezentacyjnej Sali Balowej w Pałacu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Przez dwa tygodnie artyści tworzyli, by w tym szczególnym dniu zaprezentować swój dorobek szerszej publiczności. Spółka Arche, właściciel Pałacu Łochów wspiera rozwój sztuki również poprzez: prowadzenie Pracowni Ceramicznej, gdzie odbywają się warsztaty garncarskie; stworzenie Wyspy Pisarzy i Poetów polskich, związanych z Podlasiem, na ubiegłorocznym plenerze rzeźbiarskim; a także organizując dwa razy w roku Targi Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. W tym roku w dniach 14-27 lipca w trakcie pleneru letniego Pałac Łochów gościł 40 – osobową grupę młodzieży polskiej z Litwy i Ukrainy na koloniach artystycznych, podczas których zorganizowano warsztaty malarskie oraz ceramiczne. Organizatorami i sponsorami kolonii są: Spółka ARCHE, Fundacja Leny Grochowskiej oraz Siedlecki Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, wspierający Polonię za wschodnią granicą. Młodzież przebywała również w Pałacu Sieniawa k/Rzeszowa. Spółka Arche zadbała również o wycieczkę do najpiękniejszych miejsc w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik, a także zorganizowała lekcje języka polskiego.


26 lipca w programie znalazło się, więc wiele atrakcji dla uczestników: uroczyste otwarcie wernisażu poplenerowej wystawy malarskiej w oprawie artystycznej, aukcja obrazów powstałych na plenerze, z których dochód zostanie przeznaczony na działalność Fundacji Leny Grochowskiej oraz podsumowanie dwutygodniowych kolonii młodzieży polonijnej. Zebranych przywitała pani Lena Grochowska. Kilka słów na temat wystawy wygłosił Janusz Lewandowski, który podkreślił, że na plenerze nie należy eksponować tożsamości artystów. Jest to praca, tworzenie rzeczywistości nadrealnej. Podziękował także za stworzenie możliwości Lenie Grochowskiej oraz firmie ARCHE. W trakcie drugiej części spotkania – zakończenia pobytu dzieci i młodzieży z Litwy i Ukrainy, podziękowano także innym osobom: przedstawicielom Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Siedlec i Łochowa, burmistrzowi Łochowa Marianowi Dzięciołowi, staroście węgrowskiemu Krzysztofowi Fedorczykowi, licznym sponsorom oraz obecnym i poprzednim właścicielom Pałacu w Łochowie. Kierownik grupy dzieci dziękował za zorganizowanie kolonii i okazaną pomoc. Pani Lena Grochowska wraz z małżonkiem Władysławem Grochowskim otrzymali upominek od opiekunów grupy, a dzieci zaprezentowały krótki występ taneczny. Następnie uczestnicy wernisażu i spotkania mogli podziwiać prace malarzy, wymieniać poglądy i nabywając obrazy wesprzeć działania Polonii.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 900 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Cześć i chwała bohaterom” (05.08.2014)

1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku „Gloria Victis” w Wyszkowie obchodzona była 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Mieszkańców Wyszkowa,...

Zamknij