ggg ggg ggg

„Cześć i chwała bohaterom” (05.08.2014)

1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku „Gloria Victis” w Wyszkowie obchodzona była 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mieszkańców Wyszkowa, przedstawicieli Młodzieżowej Orkiestry Dętej, poczty sztandarowe, harcerzy oraz gości powitała Małgorzata Wyszyńska. Omówiła przyczyny Powstania Warszawskiego i podkreśliła, jak ważny jest fakt żeby oddać cześć walczącym w Powstaniu oraz, aby pamięć o tak ważnych dla narodu zdarzeniach nie wygasła. O równej 17.00 zaczęły wyć syreny, a ruch wokół pomnika zamarł. Gdy ucichły alarmy głos zabrał burmistrz Wyszkowa, cytując Adama Asnyka. Powiedział, że walczący w Powstaniu nie bali się poświęcić najcenniejszego, czyli swojego życia. Walczyli wtedy nie tylko o Warszawę, ale i o całą Polskę.

dscf1079

Przypomniał zebranym o miejscach w Wyszkowie i okolicy, w których szkolili się powstańcy, w tym o pamiętnej leśniczówce „Giziewiczce”. Następnie delegacje: Urzędu Miejskiego, na czele z burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim, policji, straży miejskiej, Piłsudczyków, harcerzy, partii politycznych, złożyły kwiaty i znicze pod pomnikami na rogu ulic Pułtuskiej i Sowińskiego. Na zakończenie uroczystości głos zabrał prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudzkiego – okręgu nadbużańskiego w Wyszkowie, Konrad Wróbel. „Być zwyciężonym, a nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na lurach to klęska”. Te słowa Józefa Piłsudzkiego przyświecały oficerom w czasach walki z okupantem. „Polacy podczas Powstania Warszawskiego byli jednością” – mówił. Piłsudczycy odwiedzili najstarszego Powstańca Warszawskiego, siostrę Łucję w Loretto, która była bardzo wdzięczna za upamiętnienie Powstania. Na zakończenie obchodów w Wyszkowskim Domu Kultury „Hutnik” wyświetlony został film „Powstanie Warszawskie”.
Aleksandra Szulc

Galeria zdjęć

1 750 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Niedziela w Kamieńczyku, czyli jak miodem, chlebem i specjałami witano gości (05.08.2014)

3 sierpnia 2014 r. w naszej turystycznej enklawie - Kamieńczyku, miejscowości położonej u ujścia Liwca do rzeki Bug, na chętnych...

Zamknij