ggg ggg ggg

Dożynki Diecezjalno-Powiatowe oraz muzyczne pożegnanie wakacji w Chrzęsnem

W ubiegłą niedzielę, 27 sierpnia na terenie Gminy Tłuszcz odbyły się Powiatowo-Diecezjalne Dożynki 2023. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem JE bpa Romualda Kamińskiego w Kościele św. Stanisława BM w Postoliskach. Następnie, dożynkowy korowód udał się do ogrodów Pałacu w Chrzęsnem, gdzie odbył się pełen muzycznych atrakcji festyn na pożegnanie wakacji.

Tegoroczne, wspólne Święto Plonów Diecezji Warszawsko-Praskiej i Powiatu Wołomińskiego odbyło się pod patronatem Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bpa Romualda Kamińskiego, Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka oraz Proboszcza Parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Postoliskach ks. Waldemara Sierpińskiego.
W ubiegłoniedzielny poranek, przed kościołem w Postoliskach odbyło się oficjalne powitanie delegacji dożynkowych z udziałem Biskupa Warszawsko-Praskiego i Starosty Wołomińskiego. W tym roku, do konkursu wieńców dożynkowych zgłoszono ponad 30 delegacji z terenu całej Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Punktualnie o godz. 12:00 w kościele w Postoliskach odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego. W trakcie homilii bp Kamiński przypominał, że dożynki są czasem dziękczynienia Bogu za obfitość łask:
– Gospodarz, ogrodnik, sadownik doskonale wie, jakie są procesy. Jest zasadzenie, jest wzrost, trzeba pielęgnacji, dbania, podlewania, a dopiero na samym końcu jest żniwo. Ile trzeba się napracować nad tym, żeby doczekać chwili plonów. Rzadko sobie bierzemy to do serca, że Tym, który daje wzrost, który potem objawia się w plonach, jest Bóg. I dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby w imieniu całej społeczności diecezjalnej, ludzi ze wsi i z miast, dziękować Bogu za Jego łaskawość.
Biskup mówił, że wieńce przygotowywane ze starannie wybranych kłosów i owoców są symbolem naszego życia:
– Każdy ten kłos, każdy wybrany owoc, cała kompozycja, one odnoszą się do życia każdego z nas. I to jest symbol pewnej doskonałości, którą chcemy zaprezentować Panu Bogu. My prezentujemy dzisiaj wieńce, ale nasze myśli powinny pobiec daleko w poważniejsze obszary. Żebyśmy wiedzieli, że na podobieństwo tego doskonałego wieńca, wiązanki, pełnego kłosa, my powinniśmy być, kiedy przyjdzie czas uroczystych dożynek naszego życia, kiedy przyjdzie ostateczny czas na spotkanie z Ojcem Niebieskim.
Po zakończeniu Mszy Świętej barwny korowód z wieńcami przeszedł do Pałacu w Chrzęsnem, gdzie odbyła się część kulturalno-artystyczna dożynek.
W trakcie oficjalnego otwarcia uroczystości wysłuchano przemówień okolicznościowych gości, a także wysłuchano listu, który do rolników z terenu Powiatu Wołomińskiego i uczestników dożynek skierował Premier RP Mateusz Morawiecki:
„Ja również chciałbym podziękować Wam za ciężką pracę, która zabezpiecza nie tylko Wasze rodziny, ale gwarantuje całej Polsce bezpieczeństwo żywnościowe” – zaznaczył Premier Mateusz Morawiecki w piśmie, które odczytał Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.
Huczne dożynkowe świętowanie otworzył występ Zespołu Folklorystycznego „Podsybka Kurpiowska”, następnie odbyło się oczekiwane rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, po którym na scenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza.
W trakcie festynu zorganizowanego przez Powiat Wołomiński na pożegnanie wakacji odbyło się kilka koncertów, za sprawą których przypałacowe włości zamieniły się w arenę taneczno-muzycznej biesiady. Uczestnicy bawili się w rytm przebojów Magdy Beredy, zespołu Explozja oraz formacji Dr. SWAG. Po muzycznym finale odbył się pokaz laserów.

/opr. KW; foto: Powiat Wołomiński/

408 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy mural w Ząbkach

Miło nam poinformować, że Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach zrealizował projekt muralu „Małego Powstańca” na budynku Szkoły Podstawowej nr 3...

Zamknij