ggg
ggg ggg

Polska Walcząca/Fighting Poland

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polska Walcząca” przypomina o Polskim Państwie Podziemnym – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie.

 

fot14Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.
W otwarciu wystawy udział wzięli: senator RP Robert Mamątow, poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski, kierownik Delegatury Placówki Zamiejscowej w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Marcin Grabowski, wicestarosta powiatu ostrowskiego Urszula Wołosiewicz.
Prelekcję przygotował naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie dr Dariusz Gałaszewski.
Organizatorami wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewoda Mazowiecki, Miasto Ostrów Mazowiecka i Muzeum – Dom Rodziny Pileckich.
Wystawa gościć będzie w Ratuszu Miejskim w Ostrowi Mazowieckiej do 4 maja br.

/Anna Kacpura Wydział Promocji UM/

 

2 267 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Węgrowska Policja na targach pracy

W miniony czwartek (06.04.2017) Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie uczestniczyła w Węgrowskich Targach Pracy i Przedsiębiorczości, podczas których promowała zawód...

Zamknij