ggg ggg

Polską się nie walczy, Polskę się kocha!

Pięć konkretnych punktów, które na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie 2 września 2018 r. przedstawił premier Mateusz Morawiecki, tworzy propozycję, jaką rząd opracował z myślą o Polsce i samorządach.

„Samorządy są polskie i mają obowiązki polskie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konwencji wyborczej PiS, gdzie przedstawił szereg propozycji, dzięki którym samorządy zacieśnią współpracę z rządem. Realizacja zawartych w pięciu punktach propozycji to koszt rzędu kilku miliardów złotych, które jak podkreślił szef rządu, będą kierowane do tych samorządów, gdzie będą uczciwi gospodarze. Zaznaczył także, że realizacja tych inwestycji nie będzie możliwa, jeśli PiS nie wygra wyborów. Inaczej samorządami będą rządzić ludzie, którzy nie będą potrafili współpracować z rządem.
– Wybierzmy takich gospodarzy, którzy nie obrażają się na władzę centralną, tylko chcą współpracować – apelował, tym samym udzielając wsparcia kandydatom PiS startującym w najbliższych wyborach.
Zaprezentowane przez premiera propozycje zamykają się w pięciu hasłach: „Ciepły dom”, „Dobra okolica”, „Nowoczesna gmina”, „Internet szybciej i więcej” oraz „Mieszkasz decydujesz”.

Ciepło, czysto, zdrowo

„Ciepły dom” to pierwsza propozycja, która zakłada realizację priorytetowego programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz systemu preferencji – „Segregujesz, płacisz mniej”, przeznaczonego dla tych, co segregują śmieci. Założenia te w ramach swojej działalności nadzoruje i wspiera kierowane przez Henryka Kowalczyka Ministerstwo Środowiska.
Za skuteczne wdrożenie i realizację propozycji „Ciepły dom” odpowiada, m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z funduszami wojewódzkimi (WFOŚiGW), Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz Bankiem Ochrony Środowiska (BOŚ). W połowie września rusza nabór do związanego z propozycją premiera programu „Czyste powietrze”, realizowanego i nadzorowanego przez zastępcę prezesa zarządu NFOŚiGW Annę Król. Celem wypracowania systemu preferencji segregacji mają być niższe rachunki za śmieci.
– Chcemy udowodnić, że przy dobrej współpracy z samorządami będzie to możliwe. Ludzie chcą płacić mniej, dlatego wprowadzamy w życie program „Segregujesz – płacisz mniej” – mówił premier.

By było gdzie pójść

Kolejną zapowiedzianą propozycją jest „Dobra okolica” – zakładająca wsparcie Domów Seniora, a także dofinansowanie służącej aktywności rekreacyjnej i sportowej infrastruktury.
– Przeznaczymy 500 mln zł na nowe tematyczne place zabaw dla dzieci, nowe ośrodki sportowe, siłownie plenerowe – zapewniał premier.

Bezpieczna droga, bezpieczna szkoła

Trzecią propozycją, którą wymienił szef rządu jest „Nowoczesna gmina”. Założenia, które skupiają się na poprawie bezpieczeństwa poprzez współfinansowanie budowy dróg i chodników w gminach, rewitalizacji dworców i odbudowa lokalnych połączeń autobusowych.
Autobusy, zwijanie linii autobusowych to niechlubny obraz zwijającej się Polski. Przeznaczymy dwa razy więcej środków dla gmin, które będą chciały odbudowywać linie autobusowe – deklarował Mateusz Morawiecki.

 

 

Szybko i nowocześnie

Czwarty punkt dotyczy z kolei zrównania szans edukacyjnych. Tutaj program został zatytułowany roboczo „100 megabitów na 100-lecie niepodległości” i dotyczy oczywiście rozbudowy sieci szybkiego Internetu w każdej gminie.
– To program, który wprowadza Polskę w wiek cyfrowy, bo PiS jest partią nowoczesną – podkreślał Mateusz Morawiecki.

 

Swoje sprawy w swoich rękach

Piąty punkt nazwaliśmy umownie „Mieszkasz – decydujesz”. Chcemy, by ludzie w samorządach więcej mogli decydować o swoich budżetach. Poprzez budżety obywatelskie chcemy aktywizować mieszkańców, chcemy, aby wzięli sprawy w swoje ręce – mówił Morawiecki.

W tych poczwórnych wyborach, które są przed nami, potwierdzimy, że jesteśmy blisko ludzi. Polską się nie walczy, Polskę się kocha! Podkreślił Premier Mateusz Morawiecki.

Wyprzedzająco wobec działań inwestycyjnych związanych z programem „Czyste powietrze” będą realizowane – z inicjatywy Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka – różne przedsięwzięcia edukacyjno-informacyjne, podnoszące świadomość społeczeństwa w zakresie problematyki ochrony i jakości powietrza. Już od 4 września rozpocznie się ogólnopolska ujednolicona kampania edukacyjna przeprowadzona we wszystkich 2453 gminach w Polsce skierowana do osób fizycznych będących właścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ponadto program będzie wyposażony w wsparcie ze strony ekspertów i doradców energetycznych WFOŚiGW, GIOŚ, BOŚ. Dodatkowo dużym wsparciem w zarządzaniu będzie ujednolicony, standaryzowany system IT dla wszystkich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – interaktywny Portal Beneficjenta.
/Oprac. Anna Ewa Król/

1 445 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inwestycje oświatowe w Gminie Tłuszcz na kwotę ponad 4,2 mln zł!

Tegoroczne uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w trzech placówkach znajdujących się na terenie Gminy Tłuszcz były wyjątkowe, bowiem połączone z wizytą...

Zamknij