ggg ggg ggg

Policjanci apelują o ostrożność podczas wykonywania prac polowych

W okresie wakacji zauważalny jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci. Podczas prac polowych zdarzają się wypadki, na skutek których dzieci doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia  i ostrożności. Przyczyną takich wypadków zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak i samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi, zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo.

 

Pamiętajmy również o tym, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania.

Pamiętajmy:

● nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych

● nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych

● nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka

● w obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze

● nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej

● nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary czy smoły

● każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

● nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!

● nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach

● w stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj też, by inni to czynili!

● nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

/KPP Węgrów/

101 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
O włos od tragedii na S-8. Deszcz i nadmierna prędkość przyczyną kolizji

O dużym szczęściu może mówić mieszkanka Wyszkowa, która rano na ekspresówce straciła panowanie nad samochodem. W poważnie wyglądającym zdarzeniu drogowym...

Zamknij