ggg ggg ggg ggg

Polacy cenią wiarygodność

KURIER W…:
-Pani Marszałek, Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny zaskoczyło opozycję nowymi propozycjami programowymi. Czy Nowa Piątka PiS pomoże Wam wygrać kolejne wybory?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Nowa Piątka PiS jest konsekwencją naszych wcześniejszych działań i założeń programowych. Idąc do wyborów parlamentarnych w 2015 roku przedstawiliśmy Polakom program, który miał dwa główne założenia: silny rozwój gospodarczy i odpowiedzialna polityka społeczna, która służy skutecznemu rozwiązywaniu problemów społecznych. A tych po latach rządów PO-PSL mieliśmy aż nadto. Bezrobocie, niskie wynagrodzenia, ubóstwo wśród rodzin, zapaść demograficzna, nieefektywna polityka senioralna i rodzinna. Bez silnej gospodarki, bez zdecydowanego wzrostu gospodarczego nie ma skutecznej polityki społecznej, bo ta wymaga nakładów finansowych. Po niespełna czterech latach naszych rządów możemy śmiało powiedzieć, że potrafiliśmy rozpędzić gospodarkę do najwyższego w Europie poziomu, co potwierdza rekordowy wzrost gospodarczy powyżej 5% PKB, a dobre programy społeczne stały się wizytówką i siłą rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nie poprzestajemy jednak na dotychczasowych działaniach, proponujemy kolejne, bo naszą cechą są także konsekwencja i wiarygodność. Wyróżnia nas też to, że realizujemy swój program nie tylko przed wyborami, ale przez całą kadencję.

KURIER W…:
Premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konwencji mówił, że wiarygodność to podstawowy atut Prawa i Sprawiedliwości. Myśli Pani, że Polacy postrzegają PiS, jako partię wiarygodną?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Dwa tygodnie temu CBOS przeprowadził badanie, jak Polacy oceniają realizację obietnic wyborczych przez Prawo i Sprawiedliwość. Aż 59% badanych stwierdziło, że PiS wywiązuje się ze swoich obietnic! To bardzo dobry wynik! Świadczy on o tym, że nawet ludzie, którzy wprost PiS-u nie popierają, dostrzegają konsekwencję w działaniu i wiarygodność rządu Mateusza Morawieckiego. Przypomnę tylko, że zgodnie z zapowiedziami z 2015 roku w szybkim tempie wprowadziliśmy Program 500+ na drugie i kolejne dziecko, podnieśliśmy znacząco płacę minimalną i stawkę godzinową, obniżyliśmy wiek emerytalny, wprowadziliśmy szereg udogodnień dla przedsiębiorców, doprowadziliśmy do znacznego zmniejszenia bezrobocia, rozpędziliśmy gospodarkę i co bardzo ważne, uszczelniliśmy system podatkowy! Tylko z powodu wyłudzeń i unikania podatków budżet państwa za PO-PSL mógł stracić 240 mld zł! Skala tego procederu za naszych poprzedników była ogromna! Udało się te i inne nasze postulaty programowe zrealizować, bo do pracy wzięliśmy się zaraz po wyborach parlamentarnych.

KURIER W…:
Wasi oponenci polityczni twierdzą, że macie pieniądze w budżecie, bo na świecie trwa koniunktura gospodarcza, a wpływy z uszczelnienia systemu podatkowego wcale nie są takie duże. To jak to jest naprawdę?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:
Koniunktura gospodarcza na świecie jest dobra, to prawda. Ale to nie jest jedyny warunek sukcesu gospodarczego. Proszę zobaczyć, w Polsce wzrost gospodarczy w roku 2018 wyniósł 5,1% PKB i był najwyższy w Europie i czwarty na świecie! W Unii Europejskiej to tylko 1,9%, we Francji i Wielkiej Brytanii 1,5%, w Norwegii 1,1%, a we Włoszech 0,8% PKB. Nie wystarczy, więc ożywienie gospodarcze na rynkach światowych. Żeby rozpędzić gospodarkę i pobudzić jej wzrost, należy ją umiejętnie stymulować. I to się dzieje za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadziliśmy wiele udogodnień dla przedsiębiorców, zmniejszyliśmy podatki dla najmniejszych firm. Podatek CIT uległ zmniejszeniu z 19 na 9%. Korzystna obniżka ZUS dla najmniejszych objęła 800 tys. przedsiębiorców w Polsce! Na rynek krajowy trafiło też za sprawą 500+ dużo pieniędzy, a to znacząco wzmogło konsumpcję i zwiększyło wewnętrzny popyt. Moim jednak zdaniem jednym z najważniejszych czynników, który stymuluje wzrost gospodarczy jest uczciwa konkurencja! A ta jest w końcu możliwa dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Za naszych poprzedników PO-PSL wielu przedsiębiorców płaciło uczciwie podatki. Byli jednak i tacy, którzy nie płacili podatków, wyłudzali VAT. Jak z takimi konkurować? W takiej sytuacji uczciwy zawsze będzie poszkodowany. Teraz to się zmieniło. Podatki nie wzrosły, są od lat na tym samym poziomie, ale wpływy z nich wzrosły znacznie.

KURIER W…:
Teraz pojawiła się nowa Piątka PiS, czy budżet państwa pomimo dobrej kondycji gospodarki wytrzyma te obciążenia?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Wytrzyma, o to jestem spokojna. Zawsze, kiedy na spotkaniach ludzie pytają, skąd rząd weźmie pieniądze na programy społeczne, podaję jeden wskaźnik. Proszę sobie tylko wyobrazić, że dochody budżetu państwa w roku 2015, a więc za rządów PO-PSL wynosiły 289 mld zł. W roku 2019 dochody w budżecie państwa polskiego to kwota 387 mld zł. Tak, więc w ciągu czterech lat po stronie dochodów budżet wzrósł o 98 mld zł! Wzrósł o 1/3! I to jest wymierny sukces rządu Prawa i Sprawiedliwości! Do tego mamy najniższy deficyt budżetowy, a dług publiczny maleje. Aby tak było, trzeba umieć dobrze rządzić. Prawo i Sprawiedliwość potrafi. I właśnie dzięki tym pieniądzom możemy wprowadzać kolejne programy. Nie tylko społeczne, oczywiście. Jest wiele innych, o charakterze rozwojowym, jak chociażby Fundusz Dróg Samorządowych, program budowy mostów, program modernizacji kolei, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przekop Mierzei Wiślanej.

KURIER W…:
Wracając do Nowej Piątki PiS. Do kogo konkretnie kierujecie swoje nowe propozycje programowe?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Przede wszystkim do rodzin, bo polityka rodzinna jest naszym priorytetem. Zaproponowaliśmy rozszerzenie Programu 500+ na każde dziecko. Od 1 lipca wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia będą otrzymywały to świadczenie. Kolejna propozycja to 13 emerytura w wysokości 1100 zł dla każdego emeryta i rencisty. Wypłata tego świadczenia nastąpi w maju. Zaproponowaliśmy też likwidację podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia, co znacząco poprawi sytuację finansową młodych pracujących ludzi. Obniżenie kosztów pracy to kolejna propozycja. No i przywrócenie połączeń autobusowych do mniejszych miejscowości! Tu potrzeba działania, bo PKS upadają, o połowę zmalała liczba połączeń i tras obsługiwanych przez te przedsiębiorstwa i wiele lokalnych społeczności zostało pozbawionych możliwości skomunikowania się z większymi ośrodkami zorganizowanym transportem. To trzeba zmienić, bo dotychczasowa sytuacja powoduje wykluczenie wielu grup ludzi w różnych regionach kraju.

KURIER W…:
Ile to będzie kosztowało?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Mamy precyzyjne wyliczenia. Roczny koszt Nowej Piątki PiS to 42,3 mld zł. W 2019 będą to mniejsze kwoty, bo programy będą wprowadzane w życie w ciągu roku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szybkie wprowadzenie do Sejmu nowych projektów ustaw, które umożliwią zmiany. Środki w budżecie są, więc zapowiadana Nowa Piątka PiS niedługo wejdzie w życie. Jak powiedziałam, jesteśmy wiarygodni i zawsze dotrzymujemy słowa. Z Nową Piątką PiS będzie tak samo.

KURIER W…:
Wracam, więc do pierwszego pytania. Czy Nowa Piątka PiS pomoże Wam wygrać kolejne wybory?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Jestem przekonana, że Polacy potrafią ocenić nasze rządy nie tylko poprzez pryzmat ostatnich propozycji programowych, ale poprzez działania podjęte przez całą kadencję. My przystąpiliśmy do pracy zaraz po wyborach parlamentarnych. W ciągu pierwszych 100 dni rządów PiS wprowadził Program 500+ i wiele innych rozwiązań korzystnych dla Polaków. Nie chcę być złośliwa, ale proszę zobaczyć, co w ciągu 100 dni od wyborów wprowadził w życie w Warszawie przedstawiciel największej partii opozycyjnej, czyli Platformy Obywatelskiej? Myślę, oczywiście o prezydencie Rafale Trzaskowskim. Dla niego priorytetem była karta LGBT +. Można, więc powiedzieć, że każda partia ma swoje „plus”. Do wyborców należy ocena, które jest bardziej potrzebne w danym momencie. Prawo i Sprawiedliwość dokonało wielu zmian w Polsce, które dały dobre efekty. Ocena całej kadencji naszych rządów, także tych ostatnich założeń programowych na pewno pomoże nam wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego, jak również jesienią wybory parlamentarne. Polacy cenią wiarygodność i potrafią odróżnić ciężką pracę i dobre rządy od hucpy politycznej, i walki o władzę dla władzy. Nasi rodacy życzą sobie również rywalizacji opartej o konkretne programy wyborcze, mają dość podkręconych emocji, języka nienawiści i nieustających obelg. A dobry program jest po naszej stronie!

KURIER W…:
Kandyduje Pani do Parlamentu Europejskiego?

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Tak, kandyduję na Mazowszu, z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości. Takie wysokie miejsce na liście to dla mnie zaszczyt i duże wyzwanie. Będę walczyć o dobry wynik, bo wiem, jak ważne są te wybory. Jako wicemarszałek Senatu RP mam dużą wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. Jeśli wyborcy mi zaufają, wykorzystam tę wiedzę i doświadczenie polityczne w Brukseli dla dobra Polski i Polaków.

Dziękuję za rozmowę.  

/rozmawiała Janina Czerwińska/

2 993 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Elżbieta Jeleń – dyrektor radzymińskiej „Stalowej Jedynki” w gronie osób odznaczonych przez Prezydenta RP

W ubiegły piątek, 1 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, miała miejsce podniosła uroczystość nadania odznaczeń państwowych, w związku z Narodowym...

Zamknij