ggg ggg

Pieniądze na inwestycje dla powiatu wyszkowskiego

25 czerwca 2020 r. środki z Tarczy Antykryzysowej 4.0 trafiły za pośrednictwem posłów Henryka Kowalczyka i Macieja Górskiego do powiatu wyszkowskiego oraz tworzących go gmin.

Miejscem spotkania, gdzie ustalenia Tarczy zostały przekazane w formie specjalnych plakietek wręczanych burmistrzowi Wyszkowa oraz wójtom gmin: Brańszczyk, Długosiodło, Zabrodzie, Somianka i Rząśnik (nieobecny z przyczyn niezależnych), była sala konferencyjna w urzędzie gminy Wyszków.
Na początku poseł Henryk Kowalczyk przedstawił cel spotkania oraz pokrótce omówił sytuację powiatu, jeśli chodzi o bezrobocie, propozycje wsparcia dla przedsiębiorców i jak wygląda to w powiecie wyszkowskim. Następnie przeszedł do zaprezentowania nowego instrumentu pomocy dla samorządów – Tarczy 4.0. Będzie to przekazane przez rząd 6 mld zł, w tym 1 mld dla powiatów i 5 mld dla gmin. Na gminy środki zostały podzielone wg algorytmu uwzględniającego poziom planowanych inwestycji i mają zabezpieczyć gminy, jeśli chodzi o dochody, spadek wpływów podatkowych. Przyznane środki są uzupełnieniem do inwestycji. Pieniądze będą przekazywane na wniosek, a rozliczenie proste. Warunkiem jest przeznaczenie, co najmniej takiej (jakiej?) kwoty na inwestycje w przeciągu kolejnych kilku lat.

W naszym powiecie wyszkowskim łącznie wszystkie samorządy otrzymają 8.093.900 zł, w tym powiat -1.092.958 zł, czyli na gminy pozostanie 7 mln zł. Największą kwotę otrzyma gmina Wyszków – 2.260. 323 zł. Gminy wiejskie otrzymają: Brańszczyk – 1.834.659 tys. zł., Długosiodło – 1.338.960 zł, Rząśnik 567 tys., Zabrodzie – 500 tys. zł i Somianka – 500 tys. zł. Poseł Maciej Górski poinformował zebranych, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie robi różnicy – wszyscy mogą wystąpić o pieniądze. Zwrócił uwagę, że sąsiednie gminy przeznaczają środki głównie na drogi i okazuje się, że przetargi zawiera się taniej, więc należy korzystać z tej możliwości. Poseł Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że pieniądze otrzymane z Tarczy można wpisać, jako udział własny gminy do inwestycji w innych programach. Zapowiedział również nowelizację budżetu i prawdopodobnie będzie na wsparcie gmin więcej środków. Powiększy się Fundusz Dróg Samorządowych i nowy nabór przygotowują na sierpień br.
W imieniu Związku Gmin Wiejskich za dotacje podziękował wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski: „Potrzeb jest dużo, a apetyty mieszkańców jeszcze większe… Na pochwałę zasługuje fakt, że te potrzeby zostają wysłuchane, docenione”.
/J.Cz./

91 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W środę, 24 czerwca radni powiatu wyszkowskiego udzielili Zarządowi wotum zaufania i głosowali za absolutorium za rok 2019

Na XXI sesji Rady Powiatu w Wyszkowie, która odbyła się 24 czerwca br. Rada Powiatu rozpatrzyła projekt i podjęła uchwałę...

Zamknij