ggg

Pielgrzymi z Żyrzyna odwiedzili Radzymin

W ostatnim czasie, Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie odwiedziła blisko 50-osobowa grupa pielgrzymów z Żyrzyna i okolic. Mieszkańcy słynącej ze zwycięskiej bitwy z okresu Powstania Styczniowego miejscowości, złożyli także wizytę na radzymińskim Cmentarzu Poległych, gdzie oddali hołd bohaterom walk z bolszewikami.

Gmina Żyrzyn leży w województwie lubelskim, w powiecie puławskim.
Podobnie jak Radzymin zapisała się na kartach naszej narodowej historii, jako miejsce zwycięskiej bitwy nad Rosjanami, którą 8 sierpnia 1863 roku stoczyły oddziały powstańców styczniowych pod dowództwem gen. Michała Heidenreicha.
Okazją do przypomnienia wspólnych aspektów historycznych, łączących obie miejscowości, stała się wizyta mieszkańców powiatu puławskiego w Mieście Cudu nad Wisłą, do której doszło w upalną środę, 20 lipca, a więc tuż przed 159. rocznicą Bitwy pod Żyrzynem i 102. rocznicą Bitwy pod Radzyminem.
Tego dnia do radzymińskiego Sanktuarium Św. Jana Pawła II przybyła blisko 50-osobowa grupa pielgrzymów z Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żyrzynie, na czele ze swoim proboszczem ks. mgr. Mirosławem Sypułą. Gości powitał ks. wikary Michał Stachera oraz nauczyciel historii p. Grzegorz Jeleń.
Po wspólnej modlitwie na Anioł Pański pielgrzymi odwiedzili Statuę Matki Bożej Łaskawej, a także zwiedzili funkcjonujące na terenie radzymińskiego Sanktuarium Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. i św. Jana Pawła II. Następnie, goście udali się na spacer historyczny po radzymińskim Cmentarzu Poległych, podczas którego o bogatych dziejach miasta i nekropolii, a także o przebiegu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, opowiedział im p. Grzegorz Jeleń.
Pielgrzymom z Żyrzyna dziękujemy za wizytę w Radzyminie. W imieniu księdza kustosza Krzysztofa Ziółkowskiego, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzania Sanktuarium Św. Jana Pawła II.
Już w najbliższą niedzielę, 14 sierpnia odbędą się tutaj uroczyste obchody 102. rocznicy Cudu nad Wisłą, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio oraz Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej bpa Romualda Kamińskiego.

/opr. R.L.; foto: G. Jeleń/

707 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Burmistrz Miasta Ząbki i Zastępca Burmistrza w odwiedzinach u harcerzy!

W ubiegłą środę, 3 sierpnia Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk oraz Zastępca Burmistrza Miasta Ząbki Arkadiusz Powierża odwiedzili obóz harcerski...

Zamknij