ggg
ggg ggg

Pięknieje i bogaci się Łochów

Z myślą o mieszkańcach świetny gospodarz, jakim jest od lat burmistrz Marian Dzięcioł, oddaje kolejne inwestycje. Tak było również w ubiegłą sobotę 13 września 2014 roku, gdy do użytku oddano 12 ulic Osiedla Leśna oraz nowoczesne i przestronne Targowisko Miejskie „Mój Rynek”.

dscf0168

13 września 2014 r. na mieszkańców Łochowa i okolic czekało wiele atrakcji związanych z otwarciem i poświęceniem ulic Osiedla Leśna oraz Targowiska Miejskiego „Mój Rynek”. Z tej okazji Burmistrz Miasta Łochowa wraz Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łochowie zorganizowali Targi Kultury Ludowej i Rękodzielniczej. Patronem honorowym imprezy był burmistrz Miasta Łochowa Marian Dzięcioł. Do organizacji tego przedsięwzięcia włączył się również Zakład Gospodarki Komunalnej z Łochowa. Targi Kultury Ludowej i Rękodzielniczej były pomyślane jako piknik rodzinny z prezentacją kuchni regionalnej, rękodzieła artystycznego i rzeźby. Uroczystości towarzyszyły występy artystyczne, a cała impreza zakończyła się Festiwalem Muzyki Tanecznej „Noc Moc Dźwięku”, którego gwiazdą był – Toxic Noiz.
Impreza rozpoczęła się ok. 15.30 na ulicy Wspólnej. Tam odbyło się uroczyste otwarcie ulic Osiedla Leśna: Spacerowej, Okrężnej, Miłej, Zakole, Dębowej, Słowackiego, Niepodległości, Małej, Jana Matejki, Janka Krasickiego, Podlaskiej i Wspólnej.


– Prace dotyczące budowy ulic na osiedlu Leśna zostały rozpoczęte już w 2009 roku. Jednakże firma (HYDROBUD), która miała wykonać prace związane z budową ulic na tym osiedlu nie wywiązała się z umowy i w efekcie musiał zostać ogłoszony nowy przetarg, w wyniku czego podpisaliśmy we wrześniu 2012 r. umowę z firmą PLONIX Wojciech Tokarski, Paweł Koniec spółką cywilną z Płońska na dokończenie budowy ulic osiedla Leśna. Od samego początku prace wykonywane przez firmę PLONIX przebiegały sprawnie i efektywnie oraz terminowo, co zauważyli także mieszkańcy tego osiedla. W efekcie końcowym wykonano ulice: XXXV-lecia PRL (obecnie ul. Wspólna), Matejki, Krasickiego, Dębową, Małą, Podlaską, Słowackiego, Niepodległości, Zakole, Miłą, Spacerową, Okrężna o nawierzchni z kostki brukowej, chodniki, wjazdy do posesji, kanalizację deszczową oraz oznakowanie pionowe i poziome ulic. Wykonano łącznie 2 802 mb ulic o wartości 5 184 991 zł. Nad całością prac sprawowany był nadzór inwestorski – firma PROMAK INŻYNIERIA KOMUNIKACYJNA Pan Krzysztof Makowski z Sokołowa Podlaskiego – informował burmistrz.
O tym i jeszcze więcej mówił burmistrz Marian Dzięcioł, więc zapraszamy na nasza stronę internetową gazety www.kurier-w.pl, gdzie zamieściliśmy film z cała wypowiedzią gospodarza na temat tej wyjątkowej inwestycji.
Zarówno podczas podsumowania inwestycji na osiedlu Leśna jak i później przy otwarciu Targowiska Miejskiego burmistrz Dzięcioł podkreślał, że chociaż gmina zaryzykowała i ma spore, bo 30 mln zadłużenie, to z tej sumy 5 mln zł jest tu w wykonanych ulicach i służy mieszkańcom, a 1 mln 200 tys. zł z kredytu gmina dołożyła do wykonania targowiska z prawdziwego zdarzenia.
Na uroczystości przybyło wielu znakomitych gości: Elżbieta Lanc – wicemarszałek województwa mazowieckiego i radna sejmiku mazowieckiego, Krzysztof Borkowski – poseł na Sejm RP, Krzysztof Fedorczyk – starosta węgrowski, Tadeusz Osiński – ks. prałat senior, Mieczysław Wójcik – wójt gminy Stoczek, Andrzej Suchenek – przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie wraz z radnymi, asystent starosty Michał Postek, Ryszard Gajewski – prezes LGD „Bądźmy Razem” i komendant OSP, zastępca burmistrza Łochowa Urszula Kalinowska, inż. Elżbieta Pietrzak, insp. Adam Bala, Katarzyna Kulik – nadzór nad przetargami, Artur lis – dyrektor MiGOK Łochów, komendant posterunku policji nadkom. Mariusz Okulus, dyrektorzy jednostek samorządowych gminy Łochów, oświatowych gminy i powiatu oraz mieszkańcy.

Wstęgę przy oddaniu ulic osiedla przecinali: wicemarszałek Elżbieta Lanc, starosta Krzysztof Fedorczyk, ks. prałat senior Tadeusz Osiński, wójt Mieczysław Wójcik, z-ca burmistrza Urszula Kalinowska, przewodniczący Andrzej Suchenek oraz przedstawiciele mieszkańców: Ryszard Król, Daria Sudzińska z mama Anną oraz koleżanką Klaudią Dębkowską.

Modlitwę w intencji bezpiecznej drogi i poświęcenia dokonał ks. prałat senior Tadeusz Osiński.

Następnie Marian Dzięcioł – burmistrz Miasta Łochowa wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami osiedla udał się na plac Targowiska Miejskiego. Spacer odbył się w towarzystwie rozśpiewanych ludowych zespołów łochowskich: Gwizdalanek oraz Łochowian.
Hala targowiska była zapełniona kolorowymi straganami rękodzielników oraz stoiskami z pysznym tradycyjnym jedzeniem. Dodatkową atrakcją dla rodzin było: malowania karykatur, darmowa grochówka oraz wesołe miasteczko. Dla zainteresowanych został otwarty punkt informacyjny MiGOK, gdzie można było uzyskać wiedzę na temat zajęć artystyczno – naukowych dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. W punkcie tym prężnie też działali seniorzy ze Związku Emerytów i Rencistów oraz z Klubu Seniora „ Złota Jesień”. Obydwie struktury organizacyjne funkcjonują przy MiGOK w Łochowie. Przedstawiciele wymienionych klubów informowali zainteresowanych o tym, jaki jest cel ich działań, czym się zajmują i jakie korzyści wynikają z przynależności do ich organizacji. Udzielano również informacji na temat, najnowszego przedsięwzięcia MiGOK-u jakim jest Uniwersytet III Wieku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się smakowite produkty kuchni regionalnej, wytwory rękodzieła artystycznego, jak również atrakcje zorganizowane dla najmłodszych. Ciekawym miejscem był też punkt malarski artysty Jerzego Dołżyka (założyciela warszawskiej Galerii Piecowej), który rysował karykatury. Dużym powodzeniem cieszył się MiGOK-owski punkt malowania twarzy. Nie można było nie zauważyć stoiska znanego nam od lat ukraińskiego artysty Romana Kuzelaka z jego przepiękną ceramika i wyrobami garncarskimi.
Atrakcją tego dnia było uroczyste poświęcenie i oddanie Targowiska „Mój Rynek”.
Inwestycja pn. „Budowa targowiska miejskiego „Mój Rynek” w Łochowie” powstała dzięki pozyskaniu środków z działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej w ramach PROW na lata 2007-2014. W ramach inwestycji wykonano: dokumentację projektowo-techniczną, budynek sanitarny, śmietnik, utwardzenie terenu, instalacje zewnętrzne, kanalizację sanitarną –sieć, kanalizacje deszczową, wiatę, ogrodzenie, dostarczono namioty handlowe i stojaki do rowerów, wykonano instalacje elektryczne. Prace te wykonywała firma WOD-KAN-BRUK sp. z o.o. Łomnica 39; 08-430 Żelechów, natomiast nadzór sprawowany był przez „Kazimierz” Nadzór i doradztwo budowlane Kazimierz Bogusz. Wartość całej inwestycji to 2 233 230,87 zł w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich to 1 mln złotych. Słowo wstępu na temat inwestycji i targowiska wygłosił burmistrz Łochowa, a następnie uroczyście dokonano przecięcia wstęgi. Zaproszono do tej wyjątkowej inauguracji wszystkich gości i radnych z tego okręgu oraz osoby współpracujące przy inwestycjach.
„Takich gospodarzy, jak burmistrz Dzięcioł jest tu na Mazowszu niewielu” – chwalił gospodarza poseł Krzysztof Borkowski. „Targowisko jest ważne w dobie dyskontów i hiper i super marketów. Tu jest polska żywność, dobra i zdrowa. Sięgajcie po polskie produkty” – mówił i życzył, aby mieszkańcy w najbliższych wyborach wybierali jak najlepiej i wybrali, co najmniej takie władze, jakie są obecnie w Łochowie i takiego właśnie burmistrza, jakim jest Marian Dzięcioł. Burmistrz z kolei zapewniał, że w Łochowie jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia i będzie ubiegał się o wybór, bo chciałby to wszystko wykonać. chwalił również pracę swoich „złotek” od inwestycji na czele z Urszulą Kalinowską, dzięki których tak wiele w Łochowie udałoby się wykonać. Wicemarszałek Elżbieta Lanc zaś podsumowała: „Burmistrz oddaje te inwestycje dzięki swojej mądrości, kompetencji pracowników i dzięki radnym oraz wsparciu samorządu mazowieckiego. Oby jak najwięcej było tych inwestycji” – zwracała się do zebranych. Prezes LGD Ryszard Gajewski poinformował wszystkich o fakcie, którym burmistrz się nie pochwalił – Łochów zajął 3 miejsce w pozyskiwaniu środków unijnych przez gminę w latach 2007 – 2013. „To jest ta ocena działalności burmistrza i urzędników” – stwierdził prezes, uświadamiając zebranym jak bardzo niedocenia się gospodarność i pracę burmistrza Mariana Dzięcioła, a co widzą ludzie z zewnątrz.
Imprezie towarzyszyły występy najzdolniejszych wokalnie i tanecznie uczniów pobliskich szkół. Na scenie zaśpiewały również Gwizdalanki, a główną atrakcją tego programu był cygański zespół Buteleczka Wina. Cała impreza zakończyła się Festiwalem Muzyki Tanecznej „Noc Moc Dźwięku”, którego gwiazdą był – Toxic Noiz.
Obydwa przedsięwzięcia możemy zaliczyć do bardzo udanych, o czym świadczą liczne tłumy zgromadzone na placu. Trzeba również przyznać, że oddanie wykonanych 12 ulic, każda od 100 do 400 metrów, razem 3 km, 70 miejsc parkingowych, 2 km chodników przy tych ulicach zasługuje na miano sukcesu. Jest to sukces przede wszystkim samorządu i burmistrza Mariana Dzięcioła. Gratulujemy, bo niewielu burmistrzów może pochwalić się taką, przecież jedną z wielu w Łochowie inwestycją!
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 568 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy zakład produkcyjny to miejsca pracy dla mieszkańców i szansa na rozwój firmy

8 września 2014 r. na terenie Łochowa uroczyście został otwarty nowy zakład pracy. Pracę znalazło w nim ponad 30 kobiet...

Zamknij