ggg ggg
ggg ggg

Ostrów Mazowiecka ma budżet na 2018 rok

Jak co roku po okresie żmudnego układania projektu budżetu w Ostrowi Mazowieckiej podobnie jak w innych samorządach odbywa się sesja w trakcie, której uchwała budżetowa zostaje przedstawiona i głosowana. Sesja odbyła się 20 grudnia i oczywiście nie obyło się bez przeszkód!

Dyskusja nad projektem budżetu trwała kilka godzin, co nie jest nowością w ostrowskiej radzie. Komisja finansowa odrzuciła projekt budżetu i radni opozycyjni przedstawili listę poprawek, z której wynikało, że radni czują nadchodzące wybory i zaczęli dostosowywać zadania pod kątem własnych wyborczych potrzeb, a nie propozycji burmistrza mającego nieco inne priorytety. Radny Jacek Wilczyński z klubu „Wspólnie dla samorządu”, zgłosił jeszcze jedną poprawkę do uchwały budżetowej, która uniemożliwiałaby burmistrzowi dokonywanie zmian w planie zadań inwestycyjnych w ramach działu, czyli dokonywać przesunięć środków po rozstrzygnięciu przetargów. Mimo zastrzeżeń i braku poparcia dla tej poprawki, bo inne burmistrz zaakceptował, został w tej sprawie przegłosowany przez radnych. Niestety, wygląda to na jawne utrudnianie realizacji budżetu przez burmistrza, bo wszystkie zmiany będą musiały być przegłosowywane przez radnych. Poprawki dotyczyły, m.in.: większego niż zaplanowano dofinansowania spektakli teatru Scena Kotłownia, przeniesienia zaplanowanej na wykup gruntów pod nową szkołę i przedszkole (tzw. mała jedynka) kwoty 2,2 mln zł do rezerwy budżetowej oraz przeznaczenia dodatkowych 1,2 mln zł na budowę lub remont 6 dodatkowych ulic. Z innych, moich zdaniem, nieciekawych posunięć radnych było zmniejszenie środków na promocję miasta. W roku obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz systematycznego rozwoju działań kulturalnych, oświatowych, historycznych i ekonomicznych miasta, nie zachowanie możliwości organizowania wydarzeń, które już weszły w tradycję, czy wymagają godniejszej oprawy lub dofinansowania, bo są rozwojowe, świadczy niezbyt dobrze o radnych. Nie myślą o rozwoju i przyszłości oraz wizerunku miasta, którym zarządzają, ale o doraźnym efekcie wyborczym.
W efekcie zagłosowało 19 radnych, 1 wstrzymał się.
Zgodnie z przyjętą uchwałą dochody budżetu miasta na 2018 rok wyniosą109.911.077,48 zł, zaś wydatki 126.910.123,23 zł. Wśród zaplanowanych zadań na 2018 rok znajdą się, m.in.: kontynuacja rewitalizacji budynku Jatek i starej elektrowni, budowa ciągów pieszo-rowerowych, remont budynku Muzeum Dom Rodziny Pileckich, budowa ulic: Podstoczysko, Matejki, Łącznej, Zachodniej, Gerymskiego, Kochanowskiego, Kolejowej, Wołodyjowskiego, bajkowy łącznik oraz sygnalizacja świetlna na ulicy Kościuszki.
W wyniku połączenia wydatków niewygasających z upływem roku budżetowego 2017 wykonane zostaną ulice: Lipowa, Modra, Bielska, Modrzewiowa, Na Polance, Pasażerska, Piłsudskiego, Rodziewiczówny, Saperska, Sielska, skrzyżowanie Kościuszki-Warchalskiego, Trębickiego przebicie, zjazd z ulicy Małkińskiej, ochrona zabytkowego budynku MBP, montaż nowych lamp ulicznych i plan zagospodarowania przestrzennego oraz ulica Wiatraczna. Termin realizacji tych inwestycji upływa 30 czerwca 2018 roku.

/oprac. J.Cz./

328 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystrzałowo i Szampańsko bawiono się w Ostrowi Mazowieckiej

Na 30 minut przed północą 31 grudnia 2017 r. rozpoczął się Miejski Sylwester, a zakończył około godz. 1.00 już w...

Zamknij