ggg
ggg ggg

Odsłonięcie pomnika Poległym i Pomordowanym

W asyście żołnierzy 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego i pocztów sztandarowych, 6 września w Łochowie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenie pomnika Poległym i Pomordowanym w XX wieku za wolną i niepodległą Polskę, upamiętniając tym samym 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Podczas uroczystości została wkopana kapsuła pamięci – ziemia pobrana z pól bitewnych, uświęconych krwią Żołnierza Polskiego.

Pomnik powstał z inicjatywy Macieja Nozderki, członka Klubu Gazety Polskiej w Łochowie i co roku w dniu 1 listopada, zaczynając od 2012 roku były zbierane środki na ten cel. „Pomnik ten oprócz nowego, godnego wyglądu od dziś jest też miejscem szczególnym dla Łochowa, ponieważ umieściliśmy w nim próbki ziemi z różnych miejsc w Polsce i na świecie – uświęconych krwią Żołnierza Polskiego. Nazwy wszystkich miejscowości skąd są one pobrane umieściliśmy na tabliczce w centrum pomnika. Dziękuję pomysłodawcy tej inicjatywy Adamowi Bali i koledze Marcinowi Wyszyńskiemu, który przez 2 lata koordynował pobieranie tych próbek”- mówił Robert Gołaszewski Burmistrz Łochowa – „Z tego miejsca serdecznie dziękuję wszystkim Księżom Proboszczom za zgodę na kwestowanie. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom i kwestującym. Dziękuję Dyrektorowi Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków Panu Mirosławowi Starczewskiemu za uzgodnienie projektu pomnika. Dzięki Wam dziś możemy cieszyć się nowym pomnikiem, który godnie upamiętnia Naszych Bohaterów”.
Uroczystość odsłonięcia pomnika uświetnili swoją obecnością:
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Posłowie: Teresa Wargocka, Anna Maria Siarkowska, Daniel Milewski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Maciej Górski Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Anna Kaszuba Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Sławomir Ryszawa wraz z Radnymi, Strażacy OSP Gminy Łochów, Harcerze Hufca „Doliny Liwca”, Dyrektorzy szkół Gminy Łochów wraz z uczniami, dyrektorzy jednostek gminnych, służby mundurowe i licznie zebrani mieszkańcy Łochowa.
Pomnik poświęcił proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Serca MP w Łochowie Roman Szmurło. Została wkopana także kapsuła pamięci z ziemią z pól bitewnych Europy: Monte Casino, Wilna, Bredy, Arnhem, Driel, Cawthorne, Warszawy, Wizny, Kołobrzegu, Węgrowa, Łochowa, Nadkola i Jerzysk.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście i w hołdzie Poległym i Pomordowanym w XX wieku za wolną i niepodległą Polskę złożono wiązanki kwiatów.

/Info/

 

2 496 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Porozumienie w zakresie rozwoju kształcenia zawodowego

5 września 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta zostało podpisane porozumienie między Miastem Ostrów Mazowiecka, Starostwem Powiatowym w Ostrowi...

Zamknij