ggg
ggg ggg

Porozumienie w zakresie rozwoju kształcenia zawodowego

5 września 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta zostało podpisane porozumienie między Miastem Ostrów Mazowiecka, Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej, Gminą Ostrów Mazowiecka oraz firmą ROLSTAL Pawłowski Sp. z o. o. w sprawie współpracy w zakresie szkolnictwa dualnego.

W ostatnich latach sytuacja na rynku pracy uświadomiła wszystkim, jak ważne jest stworzenie systemu kształcenia zawodowego młodzieży pozwalającego na naukę w szkole i jednoczesną praktykę w zakładzie pracy. Do systemu oświaty powróciły szkoły zawodowe, obecnie nazywane branżowymi, które wraz z pracodawcami w tzw. systemie dualnym, wspólnie będą przygotowywać i wychowywać młodzież jednocześnie zapewniając ich udział w życiu zakładu pracy. Jedną z zalet systemu jest oswajanie się uczniów z warunkami pracy w zakładach i ich bezkolizyjne wejście na rynek pracy oraz nabycie praktycznych umiejętności, czyli zdobycie doświadczenia zawodowego. Istotne jest również to, że uczniowie za pracę otrzymują wynagrodzenie. Pozwala to również na zapewnienie zakładom pracowników i możliwość rozwoju oraz, co ważne dla samorządów, zapewnienie młodym ludziom pracy i realizacji ich życiowych planów, tu na miejscu w Ostrowi Mazowieckiej lub okolicy.
Porozumienie o współpracy 5 września podpisali czterej przedstawiciele każdego z podmiotów: burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, starosta Powiatu Ostrowskiego Zbigniew Chrupek, wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek oraz prezes Zarządu ROLSTAL Pawłowski sp. z o.o. Marcin Robert Pawłowski.
Celem porozumienia jest określenie zasad dotyczących prowadzenia przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnego z potrzebami gospodarki rynkowej. Istotą współpracy będzie lepsze rozpoznanie zasad funkcjonowania, potrzeb i wzajemnych oczekiwań lokalnego środowiska gospodarczego i edukacyjnego. Podmiotem działań będą uczniowie, którzy otrzymają wsparcie w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych. Utworzenie szkoły branżowej I stopnia z kształceniem dualnym planowane jest od września 2020 roku w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Podpisana w Ostrowi Mazowieckiej w minionym tygodniu umowa nie jest pierwszym tego typu działaniem. Wcześniej takie porozumienie zawarto z Fabryką Mebli FORTE. W spotkaniu uczestniczyli również m.in.: Ewa Brzozowska – dyrektor zarządzający, członek zarządu firmy ALPLA, zastępca dyrektora Biura Personalnego Fabryk Mebli Forte Anna Przeździecka oraz Izabela Niziołek – kierownik działu odpowiedzialnego m.in. za rekrutację, samorządowcy, dyrektorzy miejskich, gminnych i powiatowych jednostek oświatowych, instytucji kultury i sportu.
Gospodarze i goście w swoich wypowiedziach podkreślali jak ważny jest temat budowy kształcenia zawodowego oraz uczynienia kolejnego kroku. Jak powiedział burmistrz Jerzy Bauer: „W tym wszystkim samorządy mają do wypełnienia swoją rolę.
Na nagrane fragmenty wypowiedzi zapraszamy na naszą stronę internetową gazety www.kurier-w.pl oraz YouTube: kurierWtygodnik.
/Janina Czerwińska/

1 453 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij