ggg ggg ggg

Od marca drożeje woda (31.01.2012)

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wołominie od 1 marca wprowadza nowe taryfy opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków na obszarze całej gminy. Podwyżki wyniosą około 12%, co obciąży budżet przeciętnej rodziny o dodatkowe kilkanaście złotych miesięcznie.

Uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków stała się przedmiotem dyskusji Rady Miejskiej podczas ostatnich obrad 27 stycznia 2012r. Zarówno na sesji, jak i na wcześniejszych posiedzeniach komisji, podwyżki nie spotkały się z aprobatą radnych. Mimo to, nowe taryfy zaczną obowiązywać już od początku marca.
Ceny idą w górę i tak za metr sześcienny wody zapłacimy 3,29 zł, a nie jak dotąd 3,22 zł. Podwyżka odprowadzania ścieków z gospodarstw domowych jest znaczniejsza, bo opłata z 6,81 zł za metr sześcienny, wzrośnie do 7,96 zł. Drożeją też opłaty stałe. Odbiorcy rozliczani na podstawie wodomierza do końca lutego płacili 6,35 zł miesięcznie, a już niebawem zapłacą 7,06 zł. Abonament stały za odbiór ścieków w przypadku osób rozliczanych również na podstawie wodomierza dotąd płacili 5,01 zł miesięcznie, lecz od marca suma ta wzrośnie do 5,42 zł. Dla przykładu rodzina mieszkająca w domku jednorodzinnym, podłączona do kanalizacji miejskiej , zużywająca średnio 10 metrów wody miesięcznie płaciła 111,66 zł. Po marcowej podwyżce za to samo zapłaci 124.98. Biorąc pod uwagę, że kwoty podane w taryfikatorach PWiK są cenami netto i do wymienionych sum należy doliczyć podatek VAT, to dodatkowe wydatki na rachunki wzrosną dość znacząco.  Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały o nowych taryfach opłat, wyższe ceny zostały skalkulowane na podstawie niezbędnych przychodów PWiK zaplanowanych na rok obowiązywania stawek. Środki te są niezbędne między innymi na pokrycie kosztów związanych z świadczeniem usług na rzecz mieszkańców gminy. Ponadto wynikają ze zmian warunków ekonomicznych i wielkości usług, a także planów inwestycyjnych przedsiębiorstwa, określonym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
Anna Sajnog

1 583 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wchodzi ustawa śmieciowa (31.01.2012)

Tomasz Czarnogórski został zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Wołominie jako koordynator działań podejmowanych w celu wdrożenia tak zwanej ustawy śmieciowej....

Zamknij