ggg ggg ggg ggg

Obchodzimy 150. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego (15.01.2012)

Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński zainicjował w 2012r. podjęcie działań w celu upamiętnienia 150. Rocznicy Powstania Styczniowego, która będzie obchodzona w 2013 r.

Podczas sesji Rady Powiatu w dniu 29 listopada 2012 r. radni przyjęli specjalne stanowisko dla uczczenia 150. rocznicy Powstania Styczniowego i jego bohaterów i Rada Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej ogłosiła rok 2013 – ROKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO w Powiecie Ostrowskim i zwróciła się do społeczeństwa Ziemi Ostrowskiej „ …o podjęcie działań oraz udziału w przedsięwzięciach mających na celu godne upamiętnienie bohaterstwa naszych przodków. W nadchodzącym roku 2013, będziemy obchodzić 150. rocznicę bohaterskiego, a jednocześnie najbardziej tragicznego zrywu niepodległościowego w XIX wieku – Powstania Styczniowego, w którym mieszkańcy Ziemi Ostrowskiej wzięli liczny udział. 
W powstańczych szeregach walczyli lub wspomagali oddziały leśne, ziemianie, rolnicy, duchowni, mieszczanie, rzemieślnicy, leśnicy, uczniowie. W zapisaniu pięknej patriotycznej  powstańczej karty, obok mężczyzn, wzięły udział również kobiety. Na terenie obecnego powiatu ostrowskiego stoczono wiele bitew i potyczek, zarówno tych najbardziej znanych jak pod Nagoszewem czy Stokiem, ale także tych nieco już zapomnianych – pod Małkinią, Kietlanką, Feliksowem, Laskowizną, Wąsewem czy Brokiem.  Po roku 1863 pozostały też inne miejsca, a także nazwiska, z których wiele zaczyna się, już niestety, zacierać w pamięci potomnych”. 
Współorganizatorami obchodów są: parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej, Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej.

Inauguracja Powiatowych Obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się 23 stycznia 2013 r. o godz. 12.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. m. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
W programie:
– Słowo wstępne Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego.
– „Powstanie Styczniowe w Ostrowskim” – prof. dr. hab. Adam Dobroński.
– „Mieszkańcy Ziemi Ostrowskiej w Powstaniu Styczniowym” – Andrzej Mierzwiński.
– „Stryczek, Sybir, knuty…” – popowstaniowe represje – Renata Trojanowska.
– Koncert pieśni z okresu Powstania Styczniowego w wykonaniu młodzieży z LO.
– „Duchowieństwo w Powstaniu Styczniowym – ks. Florian Jastrzębski” – ks. prałat dr Jan Okuła.
– „Ignacy Godlewski – powstaniec, przyrodnik, działacz” – Marta Kamińska.
– „Bezręki malarz – rzecz o Ludomirze Benedyktowiczu” – Jacek Frankowski.
– „Leśne echa – Leśnicy Puszczy Białej w Powstaniu Styczniowym” – Piotr Uścian – Szaciłowski.    

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszamy. Warto poznawać historię swojego regionu. Dla przybliżenia i wprowadzenia w tematykę poniżej zamieszczamy krótki artykuł na temat Ignacego Godlewskiego przygotowany przez jednego z naszych czytelników.
/J.Cz./

1 555 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podwójne zwycięstwo w Łochowie! (15.01.2013)

Data 13 stycznia 2013roku okazała się szczęśliwa dla Łochowa. To nie tylko ze względu na zebraną sumę pieniędzy, która jest...

Zamknij