ggg
ggg
ggg ggg

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

82 lata temu, 1 września 1939 r. napaścią na Polskę, Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 mln ofiar, wśród nich blisko 6 mln Polaków.

12 września 2021 r. w Brańszczyku odbyły się uroczyste obchody 82.rocznicy walk Grupy Operacyjnej „Wyszków” z hitlerowskim najeźdźcą. Organizatorami obchodów byli Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku. W tym dniu mieszkańcy Gminy Brańszczyk oddali hołd tym wszystkim, żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z okupantem.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP z udziałem Wojska Polskiego. Wojskową asystę honorową wystawił 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie oraz 52 batalion lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódcą uroczystości był por. Tomasz Marczak, który złożył meldunek Dowódcy Garnizonu Ostrów Mazowiecka płk. Leszkowi Iwańcowi. Po mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny w Brańszczyku. Po złożeniu meldunku, odtworzeniu Hymnu Państwowego i przemówieniu Wójta Gminy Brańszczyk nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci, wykonanie salwy honorowej, odczytanie modlitwy za poległych żołnierzy oraz złożenie kwiatów na grobie poległych żołnierzy w 1939 r.
Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Brańszczyku to świadome budowanie kolejnego ogniwa łańcucha pokoleń, związanego silnymi emocjami wokół wydarzeń i ludzi ówczesnej wojennej rzeczywistości.
Należy pamiętać o naszych mieszkańcach walczących i poległych w walce z niemieckim okupantem. Poprzez ten akt, mamy wpływ na przekaz, jaki pozostawimy kolejnym polskim pokoleniom, mamy wpływ na brzmienie lekcji historii w polskich szkołach, na kształtowanie patriotycznych postaw młodych Polaków. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę jest naszym obowiązkiem.
Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!!!
/GCKSiT w Brańszczyku/

126 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prof. Magdalena Gawin z wizytą w Pałacu w Dębinkach

Na zaproszenie Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Zabrodzie i Fundacji Museion Norwid, 6 września siedzibę przyszłego Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach odwiedziła...

Zamknij