ggg ggg

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W związku obchodami 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego na terenie gminy Brańszczyk, w niedzielę, 29 stycznia w Porębie odbyły się uroczystości patriotyczne.

Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych Związku Piłsudczyków, sztandary ze szkół podstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Porębie i szkoły im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu oraz sztandar Rady Rycerzy Kolumba z Poręby. Na wydarzeniach obecni byli przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Wiesławem Przybylskim, a także przewodniczącą Rady Gminy Brańszczyk Ewą Wielgolaską wraz z radnymi.

Niedzielną Mszę Świętą koncelebrowali ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, ks. Janusz Saniewski i ks. Przemysław Król.
W związku z 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego Związek
Piłsudczyków Okręg Wyszkowski ufundował pamiątkowe ryngrafy, które zostały wręczone podczas niedzielnych uroczystości:
Wiesławowi Przybylskiemu wójtowi Gminy Brańszczyk, Karolinie Dobosz dyrektor Szkoły Podstawowej im.
J. Piłsudskiego w Porębie, ks. Andrzejowi Grzybowskiemu proboszczowi Parafii Poręba, płk Jerzemu Trojanowskiemu prezesowi Związku Piłsudczyków oddział Ostrów Mazowiecka.
Odznaczenie ryngrafem to swoiste podziękowanie za krzewienie patriotyzmu.
Ponadto Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków postanowił uhonorować aktywną pracę i przyznać awans dla Sławomira Gałązki na stopień podpułkownika oraz odznaczyć Sławomira Gałązkę Krzyżem Honorowym gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego za wierną służbę umiłowanej Ojczyźnie. Po uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod kapliczką poświęconą zmarłemu w Porębie płk Karolowi Frycze.

Płk Karol Frycze – dowódca oddziału pułtuskiego urodził się w 1830 r. w Warszawie, wziął czynny udział w działaniach zbrojnych powstania styczniowego: walczył pod Stokiem, po tragicznej bitwie pod Kietlanką objął dowództwo oddziału. Pod jego dowództwem powstańcy rozbili obóz na uroczysku Bykowce (nieopodal Łączki), gdzie próbowali odtworzyć oddział i wzmocnić siły. Z pamiętników Bronisława Deskura dowiadujemy się jak wyglądał obóz Fryczego. Powstańcy czuli się tam bezpiecznie i Frycze nie rozstawiał posterunków. Znajdowali się na terenie podmokłym, bagiennym, na który prowadziła tylko jedna grobelka. Czuli się tam bezpiecznie i to ich zgubiło. Rosjanie zaatakowali niespodziewanie 23 maja 1863 r. Poległ w tej bitwie płk Karol Frycze, który ciężko ranny został przewieziony do Poręby i tam dzień później 24 maja 1863r. zmarł. W 1880r. August Ferdynand Karol Frycze i Ludwika Frycze, rodzice Karola Frycze ufundowali kapliczkę przy kościele z tablicą pamiątkową „Bojownikom o Wolność 1863 r”.

/Info UG Brańszczyk/

480 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Studniówkowy bal maturzystów z „Kopernika”

Maturzyści z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” z Wyszkowa swój wyjątkowy bal przeżywali w minioną sobotę, 28 stycznia 2023...

Zamknij