ggg ggg
ggg ggg

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy radzymińskich strażaków

Miniony, 2018 rok był dobrym rokiem dla strażaków-ochotników z Radzymina. Jesienią jednostka OSP Radzymin wzbogaciła się o kolejny nowoczesny samochód bojowy do walki z pożarami.

Jest nim samochód klasy średniej GBA zabudowany przez firmę MOTO-TRUCK Leszek Chmiel z Kielc. Podwozie stanowi pojazd marki MAN 13.290 4×4 BB, o masie całkowitej 14 100 kg, z silnikiem EURO 6 o mocy 213 kW (290 KM), napędem uterenowionym 4×4 z pojedynczym ogumieniem na osi tylnej. Zabudowa pojazdu wykonana jest z materiałów nierdzewnych: stal, aluminium i kompozyt, oświetlenie w technologii LED. Auto przeznaczone będzie do likwidacji pożarów traw, nieużytków rolnych, podszytów i runa leśnego. Dodatkowo ma możliwość holowania łodzi ratowniczej, będącej na wyposażeniu OSP Radzymin. Kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników, w układzie 1 + 1 z przodu oraz 4 w strefie tylnej. W kabinie przewożone będą aparaty ochrony dróg oddechowych, drobny sprzęt dozymetryczny, podręczny i ratowniczy. Wóz posiada na stałe zamontowany maszt pneumatyczny do oświetlenia pola pracy, zasilany z instalacji elektrycznej pojazdu, wysuwający się na wysokość 4,5 m, sterowany pilotem bezprzewodowym. Ponadto posiada wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 80 kN z dodatkowym osprzętem w postaci lin i szekli. Przód pojazdu zabezpieczony orurowaniem typu „taran”, umożliwiającym poruszanie się w trudnodostępnym terenie. Posiada zabezpieczenie silnika i skrzyni biegów płytą stalową przed uszkodzeniem w czasie najazdu na pniaki
i karpy drzew. Z tyłu zainstalowano kamerę cofania monitorującą strefę niewidoczna dla kierowcy, przystosowaną do pracy w każdych warunkach atmosferycznych. Samochód posiada zbiornik na wodę o pojemności 3 000 l i na środek pianotwórczy 300 l, wykonane z materiałów kompozytowych odpornych na korozję. Sercem pojazdu jest autopompa pożarnicza model HMT 24/10-4/40, jej wydajność to 2960 dm3/min przy ciśnieniu 8 bar. Wyposażenie pożarnicze stanowi szybkie natarcie z węża gumowego, zakończonego prądownicą wysokociśnieniową 40 bar, długość 60 m. Jest bardzo przydatne do gaszenia pożarów nieużytków i w lasach. Z przodu i po środku zainstalowano po dwa zraszacze do ograniczania stref skażenia chemicznego. Wraz z pojazdem zakupiono dodatkowy sprzęt w postaci: sprzętu łączności – radiostacje samochodowa i 4 przenośne, rejestrator jazdy, nawigację samochodową, oświetleniowy – 4 latarki kątowe, w wykonaniu przeciwwybuchowym, ratowniczy – 2 pilarki spalinowe do drewna, 1 z wysięgnikiem teleskopowym o zakresie pracy do 350 cm, składany zbiornik na wodę o pojemności 5 m3 na stelażu stalowym, motopompę pływającą o wydajności 2400 dm3/min oraz zestaw do ratownictwa medycznego z noszami typu deska i szynami usztywniającymi.
Wartość samochodu to 842 550 zł, zakup był możliwy dzięki pozyskaniu dotacji finansowych przez Zarząd Jednostki:
415 000 z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
200 000 Gminy Radzymin, 130 000 Samorządu Województwa Mazowieckiego, 35 000 Komendy Głównej PSP w ramach KSRG.
Pozostałą kwotę 62 550 jednostka wyłożyła ze środków własnych. Samochód posiada świadectwo dopuszczenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowych wydane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej Państwowego Instytutu Badawczego w Józefowie. Zastąpi eksploatowaną dotychczas Toyotę Hilux, która została przez Zarząd jednostki przy przyzwoleniu Walnego Zebrania sprzedana do OSP w gminie Żukowice, powiat głogowski, woj. dolnośląskie.

/Info/

227 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Budżet gminy Radzymin na 2019 rok uchwalony

W środę, 2 stycznia odbyła się trzecia Sesja Rady Miejskiej w Radzyminie, podczas której radni przyjęli uchwałę budżetową na 2019...

Zamknij