ggg ggg ggg ggg

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska, nazywana również Nocą Kupały to wiekowe polskie święto, które ma swoje korzenie w dawnych obrzędach słowiańskich, obchodzone jest w okolicach przesilenia letniego.

Przystań nad Bugiem w Brańszczyku, z jego malowniczym nadbużańskim krajobrazem, stwarza idealne miejsce do kultywowania tej tradycji. 24 czerwca, w sobotni wieczór, zgodnie ze zwyczajem rozpoczęliśmy od zapalenia ogniska sobótkowego. Ogniska w obchodach powitania lata odgrywały szczególną rolę. Ogień był nieodłącznym, symbolicznym elementem obchodów świętojańskich, któremu przypisywano magiczną moc.
Już od godziny 17.00 trwały warsztaty z wyplatania wianków. Wedle tradycji wianki są symbolem miłości i piękna, a także noszą w sobie nadzieję na przyszłe szczęście. Zwieńczeniem naszych obchodów był obrzęd puszczania wianków na wodę, stanowiący odwołanie do tradycji naszych przodków.
Nie zabrakło zabaw dla dzieci przy akompaniamencie muzyki ludowej, granej na dudach. Koło Gospodyń Wiejskich “Klub Seniora Brańszczyk” umiliło nam czas swoim występem, wykonując tradycyjne folkowe hity. Dodatkową atrakcją były warsztaty nauki pływania na desce SUP, zorganizowane przez Fundację Brzask. Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy za rok!

/GCKSiT w Brańszczykuł fot. GCKSiT, KW/

401 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piknik na powitanie lata i wianki

Gmina Rząśnik 24 czerwca 2023 r. zaprosiła mieszkańców i gości nad Narew do Nowego Lubiela na powitanie lata - wianki...

Zamknij