ggg ggg

Niezwykłe, wzruszające spotkanie z krewnymi „Inki” w radzymińskiej „Stalowej Jedynce”!

W poniedziałek, 1 października 2018 r. w radzymińskiej „Stalowej Jedynce” miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Pojawili się w niej goście, którzy zaprezentowali niezwykły film, zatytułowany „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.

Zebrana w sali gimnastycznej młodzież mogła bliżej poznać postać legendarnej Danuty Heleny Siedzikówny, znanej pod pseudonim „Inka”, która został stracona w sierpniu 1946 r. w Gdańsku.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły p. Elżbieta Jeleń, która serdecznie powitała wszystkich zebranych. Wśród znamienitych gości, którzy zawitali w szkolne progi znaleźli się m.in.: Państwo Hanna i Maciej Pawełek – rodzina „Inki”, pan Jacek Frankowski – reżyser filmu, pan Jarosław Dąbrowski – prezes Stowarzyszenia Patriotyczno- Edukacyjnego „Pamięć” oraz Burmistrz Radzymina pan Krzysztof Chaciński.
Podczas projekcji dokumentu młodzież z uwagą i ogromnym zainteresowaniem śledziła losy bohaterki. Dowiedziała się więcej na temat jej dzieciństwa, rodziny, odważnego życia oraz heroicznej śmierci. Film ukazywał także wspomnienia tych, którzy pamiętają tę młodziutką, piękną dziewczynę – odważną i pełną chęci do życia, ale mającą świadomość, że są sprawy ważniejsze niż śmierć. Po obejrzeniu filmu, głos zabrał reżyser, który opowiedział nieco o idei filmu i o tym, jak ta produkcja powstawała. Następnie, słowo do młodzieży skierował jeden z członków rodziny Bohaterki pan Maciej Pawełek, który wspominał odważną postawę „Inki” i jej ostatnie słowa: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”.
Kolejnym prelegentem był pan Jarosław Dąbrowski, który w podziękowaniu za krzewienie wśród młodzieży postaw patriotycznych, wręczył medale: Burmistrzowi Krzysztofowi Chacińskiemu oraz jednemu z naszych nauczycieli panu Władysławowi Kolatorskiemu. Całość dopełniło wspólne zdjęcie.
Nasza szkoła kładzie duży nacisk na wychowanie patriotyczne, dlatego też możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o „Żołnierzach Wyklętych” i spotkanie z tak zacnymi osobami, było niewątpliwie piękną lekcją historii. Natomiast życie „Inki”, mjra Łupaszki i wielu innych wspaniałych, choć tragicznych bohaterów naszej narodowej historii pokazuje nam wszystkim jak żyć, by w godzinie śmierci móc powiedzieć słowami „Inki”: „zachowałam się jak trzeba”.
/G.J./

2 495 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
200 uczniów klas pierwszych Szkół Mundurowych PUL ślubowało w Wołominie!

„Jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły, miasta i regionu. Pracować dla chwały i szczęśliwej przyszłości Polski - mojej Ojczyzny. Ślubujemy! Tak...

Zamknij