ggg ggg ggg ggg

Niech żyje nam! A kto? Polska! Gala finałowa konkursu literackiego NIEPODLEGŁA

We wrześniu 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gwizdałach przystąpiła do programu edukacyjnego „Wolność, Godność, Niepodległość” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Urząd Miejski w Łochowie.

W placówce przeprowadzono szereg działań edukacyjnych, mających na celu uczczenie przez społeczność szkolną setnych obchodów Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W ramach działań projektowych 28. 09. 2018 r. społeczność szkolna wybrała się śladami patrona szkoły do Wierzchosławic do Muzeum Wincentego Witosa. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach mających na celu przybliżenie sylwetki Ojca Niepodległości, a zarazem patrona szkoły. Następnie zwiedzali gospodarstwo, które prowadził wraz z małżonką Katarzyną. Później odwiedzili dom, w którym przyszedł na świat ten wielki Polak. Zwieńczeniem pobytu w rodzinnej miejscowości było złożenie kwiatów w rodzinnej kaplicy Witosów na lokalnym cmentarzu.

Kolejnym działaniem i wielkim wydarzeniem w życiu szkoły i społeczności lokalnej Gwizdał i Łochowa było otwarcie 18. 10. 2018 r. dwóch wystaw fotograficznych:
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – Wincenty Witos w drodze ku wolności i Niepodległość sfotografowana – 100 lat niepodległości w regionie łochowskim. Pierwsza ekspozycja składała się ze zdjęć patrona szkoły. Drugą zaś stanowiły fotografie wykonane na przestrzeni czasowej z lat: 1918-2018, prezentujące region łochowski oraz wydarzenia uchwycone w obiektywnie aparatów mieszkańców gminy Łochów. Otwarciu wystawy towarzyszył uroczysty montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci i młodzież. Zaproszeni byli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji na szczeblu gminnym oraz przedstawiciele Samorządów Uczniowskich szkół z Gminy Łochów.

Z inicjatywy naszej szkoły została również zapoczątkowana Sztafeta Niepodległości. Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski przekazał nam Światełko Niepodległości, które następnie było przekazywane kolejnym placówkom edukacyjnym na terenie Gminy Łochów. W każdej z nich Światełko przebywało 24 godziny. W tym czasie społeczności szkolne opiekowały się Światełkiem, po czym przekazywały je dalej. Punktem kulminacyjnym sztafety był Urząd Miejski w Łochowie.

W szkole został zorganizowany również konkurs plastyczny „Pozdrawiam Cię z okazji Święta Niepodległości” – kartka pocztowa. Uczniowie placówki przygotowali kartki pocztowe o treści patriotycznej. Wybrane zostały wysłane do instytucji państwowych.

15 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Gwizdałach odbyło się uroczyste podsumowanie działań zrealizowanych w ramach zrealizowanego programu.
Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili nas: Burmistrz Łochowa – Pan Robert Gołaszewski, Krzysztof Szulim – Dyrektor CUW w Łochowie, Renata Jaczewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łochowie, o. Rafał Kapała – Proboszcz Parafii Gwizdały, Emilian Sito – radny Rady Miejskiej w Łochowie, Małgorzata Kułak – sołtys wsi Gwizdały, Elżbieta Kowalczyk – emerytowana nauczycielka szkoły oraz rodzice naszych uczniów.
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i uroczystym odśpiewaniu hymnu najmłodsi podopieczni szkoły zaprezentowali niezwykle wzruszający program artystyczny, w którym nie zabrakło recytacji i śpiewu. Pieśni patriotyczne dla zgromadzonych gości zaśpiewały również Gwizdalanki.
Nad całościową realizacją projektu, którego inicjatorką była Karolina Dobosz – zastępca dyrektora, od początku roku szkolnego czuwała Elżbieta Jarząbek – nauczycielka historii. Organizatorkami konkursu literackiego „NIEPODLEGŁA”, zrealizowanego w ramach programu były: Monika Damętko, Karolina Dobosz oraz Barbara Sobolewska – nauczycielki języka polskiego.
W skład jury oceniającego pracę weszli: Stanisław Grądzki – nasz rodzimy twórca, poeta, pisarz, Katarzyna Borowska – Dyrektor Szkoły w Gwizdałach oraz Krystyna Mazurówna – dziennikarka pracująca na stałe we Francji, jak również tancerka i choreografka pracująca w teatrach.
W trakcie gali finałowej, która stanowiła zwieńczenie wszystkich działań edukacyjnych nagrodzeni zostali:
W kategorii I (uczniowie kl. IV – VI): Wspomnienia szkolne – wywiad z babcią lub dziadkiem dotyczący realiów nauki w czasach, kiedy chodzili do szkoły.

Wyróżnienia: Mateusz Kądziela – SP nr 3 w Łochowie oraz Konrad Sobański – SP w Gwizdałach,
III miejsce: Jakub Biernat – SP nr 3 w Łochowie,
II miejsce Szymon Podgórski – SP nr 3 w w Łochowie,
I miejsce: Zuzanna Pełka SP nr 3 w Łochowie.

W kategorii II (uczniowie kl. VII –VIII oraz III gimnazjum): W wolnej Polsce, czyli czerwiec 1989 roku – literacka forma dowolna.

Wyróżnienia: Julia Kosowska – SP w Ostrówku, Marta Marcheluk – SP w Gwizdałach,
III miejsce: Aleksandra Kosowska SP w Ostrówku,
II miejsce: Maja Kamińska – SP w Ostrówku,
I miejsce: Wiktoria Chodkowska SP w Ostrówku.

Kategoria III (specjalna) dla uczniów kl. IV-VIII i III gimnazjum Wspomnienia wojenne – relacje świadków wydarzeń okresu II wojny światowej.
Wyróżnienia: Katarzyna Kielan – SP w Ostrówku, Mateusz Petliński – SP im. w Gwizdałach,
III miejsce: Natalia Bajera – SP nr 3 – w Łochowie,
II miejsce: Michał Andrysiak – SP w Gwizdałach,
I miejsce: Wiktoria Tulwin – SP w Kamionnie.

Zgromadzeni goście obejrzeli również film przygotowany na tę okoliczność specjalnie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Gwizdałach przez Krystynę Mazurównę, w którym artystka opowiedziała o swoich szkolnych czasach.
W trakcie uroczystości odczytano „List do NIEPODLEGŁEJ”. Podpisany przez władze szkolne i gminne został włożony do kapsuły, w której umieszczono również garść ziemi z Wierzchosławic, rodzinnych stron naszego patrona, gwizdek ze Szkolnego Muzeum Gwizdka oraz aktualny numer wydania Echa Łochowa.
Nie mogło zabraknąć również tortu i tradycyjnego odśpiewania „100 lat”, zakończonego gromkim okrzykiem „Polska!” na pytanie „A kto?”.
W trakcie oczekiwania na kawałek urodzinowego tortu zaproszeni goście wraz ze społecznością szkolną udali się na teren placówki, aby dokonać uroczystego zakopania kapsuły czasu i posadzenia pamiątkowego Dębu Niepodległej, który został poświęcony przez o. Rafała Kapałę.
Następnie wszyscy uczestnicy z białymi i czerwonymi balonami przeszli na boisko szkolne, gdzie ustawili się w wyznaczonych miejscach, by stworzyć kontury Polski. Tam też wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Wszystko to, co zostało zrealizowane w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w podniosłej atmosferze pozwoliło społeczności szkolnej godnie uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Zapisana została kolejna karta w lokalnej historii, obfitująca w hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Młodziutki dąb, który 15.11.2018 został posadzony na terenie szkoły ma silne korzenie, podobnie jak wszyscy wychowankowie szkoły. Ci bowiem już od najmłodszych lat wzrastają w wartościach patriotycznych, jakie są im przekazywane i pielęgnowane w placówce. To symbol, który został pozostawiony dla ich i naszych przyszłych pokoleń, przypominający o Ojczyźnie, wolności i niepodległości. Bo jak powiedział W. Witos” „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”.
Kto wie…? Może za kolejne 100 lat pod zasadzonym dębem również zostanie zakopana kapsuła z listem do Niepodległej?
/Społeczność szkolna/

2 350 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najmłodsi karatecy wywalczyli 9 medali w Michałowicach

W pierwszej edycji Mazowieckiej Ligi Karate OZKWM w kategoriach U9, U10 i U11 z ostrowskiego klubu karate wystartowało 6 zawodników:...

Zamknij