ggg ggg ggg ggg

Nie ma wolności bez solidarności

Rok temu Federacja Rosyjska rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę przyczyniając się do wielkiego kryzysu humanitarnego oraz gospodarczego tego kraju. Następstwem tej agresji była wielomilionowa fala uchodźców szukających bezpiecznego schronienia przed wojną. Wielu z nich znalazło pomoc na terenie naszego powiatu.

Już dzień po rozpoczęciu zmagań wojennych na terenie powiatu węgrowskiego pojawili się pierwsi uchodźcy. Zainicjowana została także zbiórka darów: żywności, środków czystości i produktów medycznych, które wkrótce pojechały na Ukrainę.

Dzięki solidarności samorządów, naszych mieszkańców, organizacji pozarządowych, firm i instytucji udało się pomóc wielu uchodźcom tutaj na miejscu oraz wysłać kilka transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę.

Dziękujemy Senator RP Marii Koc za zainicjowanie i koordynowanie wielu działań pomocowych, w tym organizację wszystkich transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę.

Organizacja miejsc pobytu
Samorząd Powiatu Węgrowskiego już od pierwszych dni aktywnie włączył się w przygotowywanie pomocy na rzecz uchodźców. Na wniosek Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak zwoływane były posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trybie pilnym przygotowane zostały 93 miejsca noclegowe dla uchodźców, z czego: 45 miejsc w internacie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, 40 miejsc w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem i 8 miejsc w hostelu Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które przez wiele tygodni były niemal w 100% obłożone.

Podobne miejsca pobytu zostały stworzone przez niektóre samorządy gminne, ale mimo wszystko najwięcej uchodźców zamieszkało w domach prywatnych. W szczytowym momencie na terenie powiatu przebywało niemal 1000 uchodźców.

Współpraca ze Stowarzyszeniem AVSI Polska
Powiat Węgrowski dzięki współpracy z Fundacją AVSI oraz Stowarzyszeniem AVSI Polska wyposażył miejsca czasowego pobytu uchodźców w potrzebny sprzęt gospodarstwa domowego. Do punktów dla uchodźców trafiły między innymi: lodówki, mikrofalówki, pralki, żelazka, suszarki, odkurzacze oraz komplety kołder i pościeli. Całość została sfinansowana przez Fundację AVSI oraz Stowarzyszenie AVSI Polska.

AVSI wsparło także utworzenie miejsca długoterminowego pobytu uchodźców chcących związać swoją przyszłość z powiatem węgrowskim. Samorząd Powiatu Węgrowskiego wystąpił z propozycją przebudowania i dostosowania budynku internatu zlokalizowanego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem.

Transporty pomocy humanitarnej
Przez wiele tygodni sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Węgrowie, a w późniejszym czasie także obiekt garażowy byłej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej stały się magazynem darów dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Dzięki hojności mieszkańców, organizacji i firm z terenu naszego powiatu wyjechało wiele transportów z pomocą humanitarną do m.in. Żółkwi, Rawy Ruskiej, Łucka i Kosiva.

Integracja ze społecznością lokalną
„STOP WOJNIE!” – takie hasło można było usłyszeć na węgrowskim rynku na jednym z happeningów zorganizowanym przez Powiat Węgrowski we współpracy z Miastem Węgrów, a poprowadzonym przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. To jedna z wielu akcji, która była zorganizowana, aby okazać solidarność z uchodźcami i sprawić, aby w naszej społeczności poczuli się lepiej.

Wiele osób włączyło się w działalność wolontarystyczną związaną np. z nauką języka polskiego bądź też organizacją czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, która umożliwiała nawiązywanie kontaktów rówieśniczych. Organizowane były koncerty, a także spotkania wielkanocne.

Koszmar wojny trwa nadal
Agresja Rosji trwa nadal. Wojna pochłonęła już wiele ofiar, a w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje o przygotowywaniu Rosji do kolejnej ofensywy, która może nastąpić już na wiosnę. Samorząd Powiatu Węgrowskiego cały czas jest gotowy solidarnie wspierać naszych sąsiadów z Ukrainy zapewniając im bezpieczne miejsca pobytu.

Dziękujemy samorządom, wszystkim mieszkańcom powiatu, organizacjom pozarządowym, firmom, instytucjom za solidarność i współpracę, dzięki której udało się zrealizować tak skuteczną pomoc.

/Info Starostwo Powiatowe w Węgrowie/

330 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybory organów jednostek pomocniczych gminy Andrzejewo

W dniach 10 stycznia – 17 lutego 2023 r. odbyły się wybory organów jednostek pomocniczych Gminy Andrzejewo. Mieszkańcy poszczególnych sołectw...

Zamknij