ggg ggg

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce

W minioną niedzielę, 1 marca w Kobyłce w obecności licznie przybyłej młodzieży z Radzymina, odbyły się VIII Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczystości, tradycyjnie zorganizowane zostały przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego na czele z przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem.

SONY DSC

W pierwszą niedzielę marca, już po raz ósmy odbyły się w Kobyłce niezwykle uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego we współpracy ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego.
Obchody zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, która odprawiona została w Bazylice Świętej Trójcy. Następnie, uczestnicy przemaszerowali na Plac 15. Sierpnia, gdzie odbyła się główna część patriotycznej celebry.
Uroczystości uświetnili swoją obecnością licznie przybyli goście, a wśród nich m.in.: Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka Łukasz Kudlicki, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, Członkowie Zarządu Powiatu Wołomińskiego: Izabella Dziewiątkowska i Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk, Sekretarz Miasta Kobyłka Małgorzata Murawska, Radna Rady Miejskiej w Radzyminie Ewa Wnuk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk, Prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej Władysław Kolatorski, Komendant Powiatowy PSP bryg. Andrzej Wysocki, dyrektorzy szkół z terenu gminy Radzymin i powiatu wołomińskiego, przedstawiciele samorządu i organizacji społecznych z terenu Kobyłki.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność uczniów reprezentujących placówki oświatowe z Gminy Radzymin, zrzeszone w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Tradycyjnie już ponad 250-osobowa delegacja radzymińskiej młodzieży wraz z prezesem klubu p. Władysławem Kolatorskim, dyrektorami szkół (m.in. p. Elżbietą Jeleń – dyrektor „Stalowej Jedynki”), nauczycielami, rodzicami oraz delegacją Koła „Rajski Ptak” ŚZŻAK w Radzyminie – Janem Wnukiem i Jerzym Bertą, stanowiła największą grupę uczestniczącą w obchodach w Kobyłce.
Oficjalnego powitania gości zgromadzonych przy obelisku „Poległym za Ojczyznę”, dokonał gospodarz obchodów p. Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce.
Rangę uroczystości uświetniła obecność: kompanii honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, sygnalistów wojskowych, a także pododdziału uczniów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz licznych pocztów sztandarowych.
W trakcie uroczystego apelu wiele miejsca poświęcono wspomnieniom o zmarłym w styczniu br. pułkowniku Mieczysławie Chojnackim ps. „Młodzik”, legendarnym Żołnierzu Wyklętym, wywodzącym się z radzymińskiego Obwodu AK „Rajski Ptak”. Pamięć „Młodzika” uczczono minutą ciszy, a jego czyny przywołali w swoich wystąpieniach: Bogdan Grzenkowicz i starosta Adam Lubiak. Gospodarz powiatu przypomniał, że „Młodzik” pozostawił po sobie żywy pomnik w postaci tej radzymińskiej młodzieży, zrzeszonej w organizacji, która na ustach niesie hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Z kolei, gospodarz uroczystości Bogdan Grzenkowicz nawiązując do biografii „Młodzika” zaakcentował tragizm położenia, w jakim znaleźli się tuż po wojnie Żołnierze Wyklęci.
– Dziś jesteśmy winni hołd Tym wszystkim żołnierzom, którzy w beznadziejnej praktycznie sytuacji, nie mając nadziei na wywalczenie zwycięstwa, kontynuowali opór. Komuniści przez kilkadziesiąt lat swoich rządów w okresie PRL próbowali tych polskich bohaterów przedstawiać, jako zwykłych bandytów. Wielu z nich miało na sobie wyroki komunistycznych sądów, które przedstawiały ich jako zwykłych zbrodniarzy. Dziś jesteśmy winni im odkłamanie prawdy historycznej, powiedzenie, że byli bohaterami, że byli żołnierzami walczącymi o niepodległą Polskę i musimy przywrócić pamięć o nich, bo komuniści próbowali tę pamięć zakopać wraz z wieloma bezimiennymi grobami. Dziś, wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego nie ma nadal swoich grobów, nie można na tych grobach oddać im hołdu.
Pan Mieczysław Chojnacki zaszczepił w młodym pokoleniu miłość do naszej Ojczyzny, do prawdy, do fundamentu państwa polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił Bogdan Grzenkowicz.
W trakcie uroczystości odczytane zostały listy okolicznościowe od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
„Wspominając dziś w niepodległej Polsce tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych, uczcijmy ich niezwykłą postawę. Pozostawili następnym pokoleniom Polaków wyjątkową schedę niezłomnej wierności idei wolnej Ojczyzny!” – napisał do uczestników obchodów szef MON, w imieniu którego list odczytał Łukasz Kudlicki.
W podobnym tonie wypowiedziała się również burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, zachęcając do pielęgnowania pamięci o Wyklętych:
– Żołnierze z lasu, bo tak się o nich mówiło, przez wiele lat próbowano skazać na najgorszą karę – na karę zapomnienia i pogardy. Dziś widać, że Żołnierze Wyklęci żyją, bo jest w nas pamięć o nich. Chociaż raz na jakiś czas, w ferworze codziennego życia przystańmy i pomyślmy o tym, że dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju – mówiła Pani Burmistrz dziękując uczestnikom i organizatorom uroczystości.
Wzruszającym dopełnieniem uroczystości w Kobyłce był krótki koncert pieśni o Żołnierzach Wyklętych, z którym wystąpili uczniowie MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej: Zuzanna Jabłecka, Natalia Moskal, Lena i Fryderyk Wardakowscy.
W pamięci uczestników z pewnością na długo pozostaną także płomienne słowa ks. dr. Andrzeja Rusinowskiego, stanowiące niejako prolog wspólnej modlitwy w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Ostatnim akcentem oficjalnej części obchodów był Apel Pamięci i salwa honorowa. Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia przez delegacje wieńców pod obeliskiem „Poległym za Ojczyznę”.

/R. S. Lewandowski,
foto: Grzegorz Jeleń,
organizatorzy/

1 769 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko proponowanej lokalizacji linii kolei nr 20

W czwartek, 27 lutego w Wieliszewie i Nieporęcie odbyły się spotkania z mieszkańcami w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego...

Zamknij