ggg ggg ggg ggg

Mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko proponowanej lokalizacji linii kolei nr 20

W czwartek, 27 lutego w Wieliszewie i Nieporęcie odbyły się spotkania z mieszkańcami w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak ważny jest to temat dla lokalnej społeczności pokazała frekwencja w Wieliszewie. Na spotkanie przyszło ok. 1000 osób.
Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że konsultacje prowadzone są wyłącznie w celu przeciwstawienia się projektowi przeprowadzenia kolei szybkiej prędkości przez teren Gminy Wieliszew. Zwrócił uwagę, iż każdy z trzech zaproponowanych wariantów dzieli Gminę torowiskiem, co z kolei rodzi wiele dotykających ją skutków zarówno w sferze społecznej, jak i przyrodniczej oraz planistycznej.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak oraz zaproszeni goście: Poseł Jan Grabiec, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska, Radni Powiatu Legionowskiego: Izabela Kownacka, Przemysław Cichocki i Mirosław Kado oraz przedstawicielka utworzonego przez mieszkańców Stowarzyszenia Nasza Gmina Wieliszew Angelika Pasek-Gilarska. Wszystkie te osoby jednogłośnie poparły stanowisko Wójta oraz Rady Gminy Wieliszew i wypowiedziały się przeciwko pomysłowi dzielenia Gminy Wieliszew torami.
W trakcie wieczoru mieszkańcy mogli wypełnić ankietę konsultacyjną CPK, jak również zbierane były podpisy pod petycją Gminy Wieliszew oraz jej mieszkańców. Dokument, na spotkaniu podpisało w sumie ponad 970 osób.
W czwartek, 27 lutego podobne spotkanie zorganizowano w UG w Nieporęcie. W zebraniu wzięło udział przeszło 200 mieszkańców. Najliczniej reprezentowane były miejscowości Józefów, Kąty Węgierskie i Stanisławów Drugi, z uwagi na przechodzące przez te tereny projekty linii kolejowej nr 20.
Obecny był wójt Maciej Mazur, zastępca wójta Alicja Sokołowska, Przewodnicząca Rady Gminy Bogusława Tomasik, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Pietrucha, radni oraz sołtysi. Nie przybył na spotkanie zaproszony przedstawiciel CPK. Kierownik Działu Zagospodarowania Przestrzennego przedstawił zebranym założenia projektów inwestycyjnych CPK na terenie gminy i powiatu. Opinia mieszkańców, potwierdzona końcowym jednomyślnym glosowaniem, jest jednoznaczna – wszyscy są przeciwni realizacji linii kolejowej w proponowanych lokalizacjach na terenie gminy. Zdanie mieszkańców uwzględnione zostanie przez Radę Gminy, która w najbliższych dniach podczas nadzwyczajnej sesji, podejmie stanowisko w sprawie projektu SSLI CPK.

1 227 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Minister Obrony Narodowej w Wołominie przedstawił program głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

W ubiegłą środę, 26 lutego w Starostwie Powiatowym w Wołominie, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił szczegóły dotyczące programu obchodów...

Zamknij