ggg ggg

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych powiatu węgrowskiego

Obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2020 roku w Węgrowie zostały przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Jednostkę Strzelecką „Niezłomni Węgrów”, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie i w swoim programie zawierały różnorodne propozycje uczczenia niezłomnych bohaterów polskiego podziemia. Honorowym patronatem objęła uroczystość senator Maria Koc.

Uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył ks. proboszcz Leszek Gardziński. Homilię wygłosił ks. kan. Marek Matusik. Następnie zebrani udali się na ul. Kościelną, gdzie obok tablic poświęconych ofiarom terroru stalinowskiego nyło miejsce, gdzie po II wojnie światowej mieściła się katownia UB. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiła część oficjalna. Głos zabrali: Senator RP Maria Koc, Poseł RP Maciej Górski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali jak ważna jest dla nas pamięć o Żołnierzach Wyklętych i jak wiele im zawdzięczamy. Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprowadził dowódca Jednostki Strzeleckiej „Niezłomni Węgrów” (radny Rady Miejskiej w Węgrowie) – Tomasz Staręga. Na zakończenie tej części obchodów delegacje i mieszkańcy pod tablicami pamiątkowymi złożyli wiązanki kwiatów. Zgromadzeni obejrzeli również pokaz dynamiczny J.S „Niezłomni Węgrów” oraz odbicie aresztanta z byłego więzienia UB w Węgrowie, a także przemarsz uczniów klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w ZSP w Węgrowie. Organizatorzy pomyśleli o uczestnikach i zaproszono wszystkich na grochówkę przygotowaną przez panie z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie.
Całość obchodów w niedzielę zakończył Koncert Laureatów IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej zorganizowany przez burmistrz Ząbek Małgorzatę Zyśk, prezesa Fundacji Kultury z Pasją Wojciecha Bardowskiego oraz prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej Zofię Paczóską. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin.
Jury w składzie: Jarosław Wróblewski (przewodniczący), Arleta Lemańska, Zofia Paczóska i Wojciech Bardowski przyznali: I miejsce Patrycji Niedziółce (śpiew) i Kacprowi Jastrzębskiemu (fortepian), uczniom I LO im. B. Prusa w Siedlcach, II miejsce Jackowi Czarnackiemu z Korytnicy z akompaniatorem Tadeuszem Gabrielem Szarugą (akordeon) z Węgrowa, III miejsce Natalii Okulus z Miedznej. Wyróżnienia otrzymali: Monika Mróz, Jakub Andrzejewski i Łukasz Jurkiewicz z miejscowości Jaworka w gm. Wierzbno.
W trakcie koncertu galowego w WOK publiczność wysłuchała mini recitalu Arlety Lemańskiej i Wojciecha Bardowskiego.
Laureaci pojadą 19 kwietnia na finał Festiwalu, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach.
/oprac. J.Cz./

170 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W hołdzie Wyklętym, ale Niezłomnym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej podobnie jak w całym kraju obchodzono z czcią i uroczyście. 1 marca...

Zamknij