ggg ggg

W hołdzie Wyklętym, ale Niezłomnym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej podobnie jak w całym kraju obchodzono z czcią i uroczyście.

1 marca w całej Polsce obchodzimy ustanowiony w 2001 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Ostrowi Mazowieckiej obchody te rozpoczęły się już 28 lutego i w tym dniu odbyły się oficjalne uroczystości, ale w kolejnych dniach odbyły się m.in. 1 marca -Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 2 marca – Ostrowski Turniej Strzelecki, Manewry Survivalowo – Obronne, czy wystawa i wykłady dla młodzieży.
Powiatowo – miejskie uroczystości w mieście odbyły się 28 lutego. Najpierw delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ZS nr 1, a następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej.
– To niezwykle ważny dzień odwołujący się do tragicznej historii najnowszej państwa polskiego. W tym dniu przywołujemy pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Byli oni niezłomnymi bohaterami naszej Ojczyzny, walczącymi o niepodległą i suwerenną Polskę. Byli oni też żołnierzami wyklętymi przez komunistyczną władzę, która zakłamywała ich historie. Dzisiaj w wolnej Polsce możemy oddać im hołd. Ich imiona i nazwiska widnieją na tablicy pomnika, przed którym się zgromadziliśmy – powiedział zastępca burmistrza Daniel Choinka podczas uroczystości.
Po przejściu ulicami Ostrowi Mazowieckiej zebrani prowadzeni przez poczty sztandarowe udali się pod pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej na rogu ul. 3 Maja i S. Duboisa.
Do heroicznej walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia nawiązali w swoich wystąpieniach: dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka płk Jan Gliński, Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. dr Jan Okuła.
Niezwykle poruszającą częścią podczas uroczystości był Apel Pamięci i salwa honorowa. Następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku. Asystę honorową zapewnił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny i 52 Batalion Lekkiej Piechoty 5 MBOT. Uroczystość zakończyła Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP.
W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego, duchowieństwo, samorządowcy, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, wojska, instytucji, szkół i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe i harcerze.
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano szereg uroczystości w tym: wystawę stałą „Rotmistrz Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz”, wykład dla młodzieży „Rotmistrz Witold Pilecki”, Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Ostrowski Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy oraz manewry survivalowo – obronne „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
/J.Cz./

3 767 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XVIII Sesja Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej

W dniu 27 lutego br. Rada Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej zebrała się w Starostwie Powiatowym by podjąć szereg uchwał. Radni...

Zamknij