ggg ggg ggg ggg ggg

Nagrody Starosty Wyszkowskiego

Uroczyste wręczenie nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego za 2018 rok, odbyło się 28 lutego 2019 r. w sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Nagroda Starosty została przyznana po raz siedemnasty i w nieco innej formule.

Nagroda Starosty Powiatu Wyszkowskiego przyznawana jest corocznie od 2003 r. i została pomyślana, jako wyróżnienie dla osób, organizacji, zespołów, podmiotów gospodarczych za wkład na rzecz rozwoju i promocję Powiatu. Zgłaszano wnioski i Kapituła nominowała do nagrody w kilku kategoriach (zwykle w czterech). Konkurs kończył się zawsze tak samo – uroczystą galą i wręczeniem nagród. Obecnie zgłoszono 32 wnioski, z których nagrodzono zdaniem jury najlepszych. Uroczystą galę poprowadziła naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Agnieszka Londzin. Wśród gości witano m.in.: radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joannę Balę, radnych Rady powiatu na czele z przewodniczącym Waldemarem Sobczakiem, radnych Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą Elżbietą Piórkowską oraz duchownych: ks. dziekana Zdzisława Golana i ks. proboszcza Romana Karasia.
Starosta uhonorował nagrodami po trzy podmioty w trzech kategoriach: pomoc społeczna, kultura, kultura fizyczna i sport. W kategorii rozwój gospodarczy przyznał statuetkę. Wnioski oceniane były przez powołaną przez Jerzego Żukowskiego starostę wyszkowskiego, Kapitułę w składzie:
Leszek Marszał – przewodniczący Kapituły, wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego, Waldemar Sobczak – przewodniczący Rady Powiatu, Teresa Czajkowska – członek Zarządu Powiatu, Paweł Deluga – członek Zarządu Powiatu, Agnieszka Londzin – naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju, płk. Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie, Honorowy Obywatel Gminy Wyszków, Maria Gajewska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu, Jerzy Abramczyk – właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Tartak w Wólce Folwark, Sławomir Wołyniec – przedsiębiorca z Wyszkowa, Małgorzata Ślesik-Nasiadko – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie. Kapituła brała pod uwagę wpływ działalności nominowanych na promocję i rozwój powiatu wyszkowskiego, innowacyjność i cykliczność działań, ukierunkowanie na osiągnięcie cele społeczne oraz rangę osiągnięć.
Osoby lub podmioty wyróżniające się zgłaszano do 11 lutego 2019 r. w następujących dziedzinach:
• pomoc społeczna,
• innowacja, jako element rozwoju gospodarczego powiatu,
• kultura,
• kultura fizyczna i sport.

Najwięcej wniosków zostało złożonych w kategorii POMOC SPOŁECZNA.
Nominowanymi do nagrody byli: Stowarzyszenie „Nasza Zakolejowa”, Tomasz Abramczyk i Stanisław Świadkowski, Stowarzyszenie Klub Żeglarski Spinaker w Wyszkowie, Andrzej Grajczyk, Jerzy Sitek, Stowarzyszenie Klubu Seniora „Turzyńska Seniorada” w Turzynie, Siostra Cecylia Lewandowska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, Danuta Przybysz, Parafialny Zespół CARITAS (PZC) przy parafii św. Wojciecha w Wyszkowie, Stowarzyszenie WAŻNA RÓŻA, Piotr Flegel – proboszcz Parafii Kiciny, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie, Dom Dziennego Pobytu „Senior” działający w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie, Stowarzyszenie BOCIAN KRiS.

W kategorii pomoc społeczna nagrodzeni zostali:
I miejsce (nagroda w wysokości 2500 zł)
– siostra Cecylia Lewandowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Niegowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego.
Wnioskodawcą przyznania nagrody było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie.
II miejsce (nagroda w wysokości 1500 zł)
– Parafialny Zespół Caritas od 26 lat działa w parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
Wnioskodawcą był ks. Roman Karaś, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie.

III miejsce (nagroda w wysokości 700 zł)
– Andrzej Grajczyk – wyszkowski społecznik. Od 2008 roku pedagog ulicy, streetworker.
Wnioskodawcami byli burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz Artur Laskowski – prezes Fundacji „Nad Bugiem”.

W kategorii ROZWÓJ GOSPODARCZY nominowani byli: Dariusz Kulesza – właściciel firmy DAR-POL, Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Wyszkowie.
Statuetkę otrzymał: – Dariusz Kulesza. Firma DAR-POL od roku 1999 świadczy usługi z zakresu operacji logistycznych na obszarze Polski, Europy oraz Rosji i krajów trzecich.
Wnioskodawcą była Marzena Wielgolewska z Komorowa.
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Wyszkowie w tej kategorii została wyróżniona za nowoczesny i dynamiczny rozwój, wyróżnienie odebrała prezes Zarządu Jadwiga Tofel.

W kategorii KULTURA nominowani byli: Piotr Adler – Akademia Umiejętności Pan Hilary, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, Andrzej Rębowski, Agnieszka Długołęcka, (Stowarzyszenie FormAT), Rewia Dziecięca „Sylaba” – sekcja Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.

W kategorii kultura nagrodzeni zostali:
I miejsce
– Andrzej Rębowski. Zwycięzca jest osobą niezwykle zasłużoną dla rozwoju kultury na terenie powiatu wyszkowskiego i całego kraju. W latach 1985-2018 zorganizował w 4 powiatach: wyszkowskim, wołomińskim, pułtuskim i w Warszawie łącznie 291 spotkań z gwiazdami polskiego sportu. Od 1994 r. nieprzerwanie po dzień dzisiejszy Andrzej Rębowski organizuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60 i 70, pt. „Powróćmy do Piękna w słowie i muzyce”.
Nagrodę otrzymał na wniosek burmistrza Wyszkowa.
II miejsce
– Piotr Adler – miłośnik i animator kultury, pomysłodawca Akademii Umiejętności Pan Hilary w funkcjonowaniu, której najistotniejszym elementem jest rozwijanie kultury muzycznej, literackiej, sztuki oraz promocja twórczości mieszkańców powiatu wyszkowskiego.
Nominowany do nagrody przez dyrektora WOK „Hutnik”.

III miejsce:
– Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, która od 2008 roku nieprzerwanie występuje na wielu uroczystościach organizowanych na terenie powiatu wyszkowskiego zapewniając oprawę muzyczną świąt narodowych, uroczystości religijnych i religijnopatriotycznych oraz imprez regionalnych.
Kandydaturę zgłosił kapitan Andrzej Krawczyk.
W kategorii KULTURA FIZYCZNA nominowano: Klub Biegacza Wyszków, Witolda Prószyńskiego, Kamila Wykowskiego, Mateusza Linkę, Stowarzyszenie Klub Żeglarski Spinaker w Wyszkowie.

Nagrodzeni w kategorii kultura fizyczna zostali:
I miejsce:
– Klub Biegacza w Wyszkowie, który jest grupą, powstałą wokół idei biegania i chęci reprezentowania powiatu pod wspólną nazwą. Z inicjatywy Klubu powstała organizowana przez Gminę Wyszków impreza biegowa – Wyszkowska Dycha. Wnioskodawcą nagrody był dyrektor WOK „Hutnik”.
II miejsce:
– Mateusz Linka – reprezentant Polski w SUMO. W 2015 r. na swoich pierwszych Mistrzostwach Polski seniorów zdobył dwa brązowe medale: w kategorii +115 i kategorii Open. Następnie w tym samym roku pojechał na Mistrzostwa Europy na Litwie i w kategorii wiekowej do 23 lat zdobył srebro.
Wnioskodawcą był prezes WKS „Rząśnik” Bogdan Szurawski.

III miejsce:
– Witold Prószyński, który ze sportem związany jest od roku 1960. Rozpoczynał, jako entuzjasta motoryzacji, następnie reprezentował Automobilklub Warszawski w barwach, którego zdobył w 1970 r. tytuł I Vice Mistrza w Rajdowych Turystycznych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
-Został zgłoszony przez burmistrza Wyszkowa.

Podczas gali starosta Powiatu Wyszkowskiego wręczył również nagrodę zwycięzcy plebiscytu na Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku 2018 r. Była to już dziesiąta edycja i odbywała się w 360 komendach w Polsce. W Wyszkowie wybierano spośród 12 dzielnicowych.
Plebiscyt wygrał st. asp. Przemysław Deluga uzyskując 1600 głosów mieszkańców powiatu wyszkowskiego. Dzięki temu wynikowi zajął trzecie miejsce, jako najpopularniejszy dzielnicowy na Mazowszu. Gratulacje i nagrodę odebrał od starosty Jerzego Żukowskiego i komendanta policji w Wyszkowie insp. Michała Toporkiewicza.
Zwieńczeniem gali był koncert artystów scen warszawskich. Sylwia Knap (sopran) wraz z Witoldem Matulką (tenor) zaprezentowali znane przeboje operetkowe. Akompaniowała artystom na fortepianie Monika Polaczek – Przestrzelska. W pięknym, a chwilami żartobliwym repertuarze („Wielka sława to żart”, „Kto me usta całuje ten śni”, Dziewczęta z Balcerony”, „Granada”, „Caballero”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Aria ze śmiechem”) zobaczyliśmy nie tylko znakomitych śpiewaków, ale też utalentowanych wykonawców. Pani Sylwia Knap równie świetnie grała na skrzypcach, a Piotr Rafałko jest utalentowanym malarzem, autorem m.in. 100 portretów Legionistów na 100 lecie odzyskania Niepodległości, a w dalszej przyszłości planuje wykonanie 100 portretów Żołnierzy Wyklętych.
Z okazji Tłustego Czwartku wszyscy uczestnicy gali zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

/Janina Czerwińska/

 

4 255 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiany i szeroka współpraca – nowatorskie podejście starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka

KURIER W…: Bardzo dużo zmian obserwujemy w Ostrowi Mazowieckiej i w powiecie. Czy moglibyśmy usłyszeć parę słów, na temat bardzo...

Zamknij