ggg ggg

Zmiany i szeroka współpraca – nowatorskie podejście starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka

KURIER W…: Bardzo dużo zmian obserwujemy w Ostrowi Mazowieckiej i w powiecie. Czy moglibyśmy usłyszeć parę słów, na temat bardzo kontrowersyjnej przecież sprawy szpitala powiatowego?
Starosta Zbigniew Chrupek:
Wszyscy już znają z mediów, że sytuacja finansowa szpitala, no nie jest najlepsza. Mówi się o tym, że jak większość szpitali powiatowych w Polsce, ale ja się z tym nie bardzo mogę zgodzić, bo są bardzo różne opinie obiegowe, że wszyscy nadużywają i tak dalej… To nie jest prawdą, to są wyjątki.
I tak samo szpital w Ostrowi Mazowieckiej może działać dobrze i wszystkie zmiany, które następują idą w tym kierunku.
W nie tak odległym czasie, a nawet bardzo bliskim, bo dosłownie jutro (1 marca – dopisek KW) przejmuje urzędowanie p.o. dyrektor szpitala, nowy, to jest Pan Artur Wnuk. Dotychczas pracował w Szpitalu MSWiA w Białymstoku i jest osobą z doświadczeniem merytorycznym, co do zarządzania. Przy poszukiwaniu kandydata na pełniącego obowiązki dyrektora kierowałem się – kierowaliśmy się, bo to nie ja, to Zarząd, oto takim kluczem, że obecnie potrzebny nam jest menadżer. Menadżer, który w dalszej kolejności powoła sobie kadrę wykwalifikowaną odnośnie, czy to z zakresu medycznego, czy zakresu technicznego, czy finansowego. I to jest realizowane. Sytuacja myślę z każdym dniem będzie ulegała stabilizacji i poprawie – to dzisiaj. Wczoraj oglądaliśmy z Panem ministrem Henrykiem Kowalczykiem, który wizytował również nasz powiat nowe pomieszczenia SOR- u. To jest obiekt, który remontowany i praktycznie przebudowany jest z udziałem środków zewnętrznych za ponad 6 mln zł. To już dobiega końcowi. Lada dzień będzie otwarty nowy oddział SOR-u, więc problemy z diagnostyką obrazową niebawem się skończą.
Nowe aparaty funkcjonują. Robimy już wszystkie niezbędne badania na nich. Myślę, że pacjenci, którzy mieli szanse w różnych okolicznościach skorzystać z badań w tym nowym obiekcie, już widzą różnicę. Jeśli chodzi o ten oddział jest to już osiągnięty poziom dwudziestego pierwszego wieku i nie mamy czego się wstydzić. Teraz plany są duże. Są potrzeby ogromne, jeśli chodzi o rozbudowę, przebudowę sal operacyjnych na chirurgii. Dotychczas w starym systemie wystarczała jedna sala operacyjna i to było dobrze, ale dzisiaj czas wymaga czegoś innego. Możemy sobie wyobrazić taką sytuację: wszyscy powinni poruszać się w jednym kierunku, np. zgodnie ze wskazówkami zegara. Jeżeli wchodzimy od strony prawej, to wychodzimy drugim końcem po stronie lewej. Jest to potrzebne ze względu na zagrożenia jakąś bakterią, czy epidemią i są to już normy współczesne. My jeszcze tego nie spełniamy i to jest temat na najbliższy czas. Rozmawiamy z ministrami, ze wszystkimi możliwymi osobami, instytucjami, gdzie można pozyskać środki zewnętrze. Pilnujemy programów unijnych i rządowych, które się pojawiają i będziemy po nie sięgać. To jest ambitny plan, który podniesie poziom usług szpitala powiatowego… naprawdę na zupełnie inny poziom. Może się jednak za dużo na ten temat rozwodzę….

KW: Czy jeszcze możemy dowiedzieć się o tej rozszerzonej Radzie, bo wspomniał Pan, że Rada Społeczna Szpitala będzie rozszerzona?
Starosta Zbigniew Chrupek:
A tak. Wspomniałem, bo za zmianą, za koniecznością zmiany Zarządu szpitala, idzie też konieczność zmiany społecznej rady szpitala. Ponieważ dotychczasowa jeszcze rada będzie trwała zgodnie z przepisami do końca czerwca tego roku. To jeszcze niezbyt długo, ale jeszcze trzy miesiące. Zmianę dyrektora mamy już od jutra. W tym momencie to nie będzie zmiana, lecz rozszerzenia liczby członków rady, a raczej uzupełnienie o tych, których nie ma z innych gmin, żeby były szanse, aby ich reprezentanci wiedzieli, co się dzieje w szpitalu powiatowym. Nie ukrywam, że zamysł nie mój – Zarządu, jest taki, żeby przywołać do odpowiedzialności włodarzy wszystkich gmin z powiatu, bo przecież pacjentów mamy z całego powiatu. To nie są tylko pacjenci tutaj z Ostrowi Mazowieckiej, czy z najbliższych okolic.

KW: Czyli współpraca…
Starosta Zbigniew Chrupek:
Współpraca. Szeroka współpraca – taka jak w nowoczesnym systemie zarządzania, czy to w przedsiębiorstwie, czy też w innych instytucjach. W starostwie jest dopiero wprowadzany, powoli w miarę możliwości, czyli podejmujemy decyzje niejednoosobowo, a zespołowo. Nad wszystkim myśli zespół, bo zespół ma większe szanse do wypracowania najlepszych decyzji.

KW…: Dziękuję bardzo.

Ze starostą ostrowskim Zbigniewem Chrupkiem rozmawiała Janina Czerwińska.

694 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zarząd Powiatu powierzył pełnienie obowiązków Dyrektora Szpitala

Uchwałą Nr 23/13/2019 z dnia 26 lutego 2019 r. Zarząd Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej powierzył z dniem 1 marca br....

Zamknij