ggg ggg ggg ggg ggg

Nagroda Burmistrza „Primus inter Pares im. J. Ochorowicza” dla Władysława Kolatorskiego

Uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyminie, tradycyjnie zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w Kolegiacie. Następnie, zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Radzymin, przemaszerowali na Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie odbył się uroczysty apel.

SONY DSC

W obchodach pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, obok strażackiej kompanii honorowej złożonej z siedmiu pocztów sztandarowych jednostek OSP, a dowodzonej przez Komendanta Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Artura Kacperczaka, udział wzięły także liczne poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych.
Oprawę muzyczną apelu zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta, która odegrała hymn państwowy.
Pod nieobecność burmistrza Krzysztofa Chacińskiego, jako pierwszy głos zabrał wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, który odwołując się do wydarzeń sprzed 228. lat i duchowej spuścizny twórców Konstytucji 3 Maja, przypomniał również zgromadzonym o przypadającym w tym roku jubileuszu 15-lecia przynależności Polski do Unii Europejskiej. – Każdy z nas jest świadkiem, że Radzymin zmienia się i korzysta z faktu przynależności do UE – podkreślił wiceburmistrz.
Po zakończeniu swego wystąpienia, wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Radzyminie Piotrem Rembelskim, dopełnili uroczystego aktu wręczenia Nagrody Burmistrza Radzymina „Primus inter Pares im. J. Ochorowicza”. Miło nam poinformować, że wyróżnienie otrzymał pan Władysław Kolatorski – znany i ceniony radzymiński historyk, prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
– Pan Władysław Kolatorski jest bardzo znaną postacią w kręgu oświaty radzymińskiej. Od lat upowszechnia historię Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Z wykształcenia historyk, pedagog z ponad 30-letnim doświadczeniem, który pasją do historii zaraża uczniów radzymińskich szkół, nie tylko ze swojej macierzystej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, ale wszystkich szkół z terenu Gminy Radzymin, z którymi współpracuje w ramach klubu.
Jest autorem wielu publikacji historycznych. Jest promotorem Radzymina i jego historii. Wielką pasją jest dla niego historia i praca z młodzieżą, której przekazuje wiedzę i zaszczepia patriotyzm – podkreślał w wygłoszonej laudacji wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki.
Odbierając wyróżnienie, p. Władysław Kolatorski przyznał, że jest bardzo wzruszony i mile zaskoczony. – To co robię, czynię z potrzeby serca od zawsze, dla naszej kochanej radzymińskiej młodzieży. To szczególne wyróżnienie dedykuję moim wspaniałym wychowankom. Moim obowiązkiem jest być z nimi i dawać im przykład, co tak naprawdę w życiu jest ważne – mówił p. Kolatorski dziękując wszystkim przyjaciołom MKH im. AK ZR, rodzicom uczniów, dyrektorom szkół i nauczycielom.
W dalszej części uroczystości, zebrani na Placu Kościuszki mieszkańcy miasta mieli okazję wysłuchać treści napisanego specjalnie na radzymińskie uroczystości listu od starosty Adama Lubiaka, który odczytał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, Cezary Wnuk.
Jako ostatni, głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie, który w mądrych słowach, na przykładzie pomnika Tadeusza Kościuszki odniósł się do dramatycznej historii Polski. – Za rok będziemy obchodzić stulecie tego najważniejszego dla każdego radzyminianka pomnika. Unieśmiertelniona w tym pomniku postać Tadeusza Kościuszki miała przypominać na lata wszystkim mieszkańcom naszego miasta i wszystkim przyjezdnym o latach walki o odrodzenie Ojczyzny. Tymczasem, zaledwie kilka miesięcy po odsłonięciu, on sam stał się świadkiem krwawej walki z bolszewikami o odrodzoną niepodległość – przypomniał Piotr Rembelski.
Na zakończenie swojego przemówienia, przewodniczący Rady Miejskiej, podobnie jak wcześniej wiceburmistrz Dobrzyniecki, zwrócił się do strażaków, składając druhom okolicznościowe życzenia z okazji przypadającego nazajutrz Dnia Strażaka.
Ostatnim punktem oficjalnej części obchodów była ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Kościuszki, po której orkiestra wykonała utwór „Witaj, majowa jutrzenko”.
Ponadto, z myślą o mieszkańcach Biblioteka Publiczna przygotowała piknik rodzinny na Skwerze Czterech Wieszczów, gdzie cytując organizatorów była „jedna karuzela, mega dmuchaniec, no i oczywiście specjalne animacje dla dzieci w każdym wieku i rodziców – zamykanie w wielkiej bańce mydlanej, robienie tatuaży, malowanie twarzy, wata cukrowa i popcorn.” (A na scenie wystąpił teatr „Maska” z premierowym spektaklem „Pinokio” 🙂 .

/R.L.; foto: Zbigniew Pachulski, rl/

2 254 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nikomu nie jesteśmy nic winni…

W minioną sobotę, 4 maja 2019 r. w Pułtusku Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało Piknik Patriotyczny. Udział wzięli Prezes ugrupowania Jarosław...

Zamknij