ggg ggg

„Mój wybór” – spotkanie z himalaistą KRZYSZTOFEM WIELICKIM

Mount Everest, Broad Peak, Nanga Parbat, Makalu, Gaszerbrum czy Annapurna. To kilka z najwyższych szczytów na Ziemi. Co je łączy, poza wysokością przekraczającą 8000 m n.p.m.? Postać Krzysztofa Wielickiego. Żywej ikony polskiego himalaizmu.

 

DSCN4135

W latach 1980-1996 zdobywca Korony Himalajów i Karakorum (14 najwyższych szczytów tych pasm górskich). Uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy. Człowiek, który spędził w najwyższych górach świata dużą część swojego życia.

O dokonaniach pana Krzysztofa, opowiadanych w dużą dozą humoru, miała okazję przekonać się 10 osobowa grupa uczniów naszego Gimnazjum. 11 lutego pan Krzysztof Wielicki gościł w auli Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach. Prelekcja odbyła się w ramach cyklu spotkań podróżniczych VITO exTrEAM, w której to mieliśmy okazję uczestniczyć.
Niesamowite zdjęcia z wypraw pana Krzysztofa, realizowanych w czasach, kiedy o fachowym sprzęcie alpinistycznym, czy osławionej obecnie odieży Gore-Tex można było tylko pomarzyć, opatrzone komentarzem autora, zapadną niewątpliwie w pamięć wszystkich osób, które tłumnie wypełniły uniwersytecką aulę.

Na koniec możliwość uściśnięcia ręki i zamiany kilku słów z człowiekiem, który w życiu dokonał rzeczy, dla większości wydawałoby się, niemożliwej, autograf, wspólne zdjęcie…
Spotkanie z panem Krzysztofem Wielickim było głównym, a jednocześnie ostatnim punktem w programie naszego wyjazdu. W Siedlcach mieliśmy okazję zwiedzić Pałac Ogińskich (obecnie Rektorat UPH w Siedlcach), obejrzeć film w kinie, pojeździć na łyżwach. Trochę kapryśna pogoda zmusiła nas do rezygnacji z wycieczki po mieście (tak, tak…w Siedlcach też jest kilka ciekawych i wartych zobaczenia miejsc). Ale, co się odwlecze to… następnym razem.

Marcin Ilczuk

1 105 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Na Własne Konto” ponownie w Stoczku

W tym roku Gimnazjum w Stoczku ponownie wzięło udział w projekcie „Na Własne Konto”. Jest to projekt edukacji ekonomicznej, skierowany...

Zamknij