ggg ggg

„Na Własne Konto” ponownie w Stoczku

W tym roku Gimnazjum w Stoczku ponownie wzięło udział w projekcie „Na Własne Konto”. Jest to projekt edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. To już IV edycja tego projektu, w którym uczestniczy 100 szkół z terenu całej Polski.

 

20160210_104953

Drugi tydzień ferii zimowych dla 24 uczniów z klas drugich i trzecich gimnazjum upłynął w szkole. Jednakże nie był to czas nauki, ale specjalnych zajęć z dziedziny ekonomii i przedsiębiorczości. Zajęcia prowadzone były przez nauczyciela wiedzy o społeczeństwie – panią Bożenę Matusik oraz studentkę administracji na Politechnice Warszawskiej panią Katarzynę Tomczyk. Swoim doświadczeniem gimnazjalistów wspierali także uczestnicy II edycji projektu – Maciej Matusik oraz Patryk Wójcik.
Pierwszy dzień był dla młodzieży zapoznaniem z projektem. Po szybkim przedstawieniu celów zajęć przez panią Bożenę oraz napisaniu wstępnego testu z ekonomii, uczniowie wzięli się do pracy. Stworzyli fabryki zajmujące się produkcją książek. Przez pięć rund starali się stworzyć jak największą ilość produktu spełniającego wygórowane i rygorystyczne normy, mając po drodze liczne utrudnienia, takie jak strajki czy dodatkowe koszty produkcji.
Drugiego dnia sala zajęć zamieniła się w rynek. Celem uczestników było sprzedanie lub kupno jabłek za taką cenę, by zyskać a nie stracić. W ten sposób młodzi przedsiębiorcy poznali podstawowe pojęcia ekonomiczne, m.in. popyt, podaż czy konkurencja, a także ćwiczyli trudną sztukę negocjacji. Następnie wspólnie zastanawiali się, jakie cechy powinien posiadać dobry przedsiębiorca.
Wycieczka do banku stanowiła trzeci dzień zajęć gimnazjalistów. Odwiedzili oni jeden z oddziałów Banku PKO BP w Siedlcach. Tam pani Justyna Komorowska opowiedziała o zadaniach banków, o funkcji pieniądza oraz o produktach bankowych. Po bardzo ciekawym wykładzie, pani Justyna dodatkowo odpowiedziała na szereg pytań zadawanych przez uczniów. Korzystając z okazji, grupa postanowiła w ramach odpoczynku od zajęć obejrzeć w kinie film pt. „Planeta Singli”.
Czwartek upłynął pod znakiem pieniądza. Najpierw uczniowie poznali funkcje pieniądza i sprawdzili jego wpływ na handel. Następnie starali się ułożyć miesięczny budżet rodzinny w taki sposób, aby nie zaistniał deficyt budżetowy. Młodzi przedsiębiorcy przekonali się także, że prowadzenie firmy – zwłaszcza nietypowej – nie należy do prostych.
Piątek to spotkanie z przedsiębiorcą i praktyczna wiedza na temat: „Jak prowadzić firmę?”. Pan Jacek Kalisz – nasz lokalny przedsiębiorca z Toporu opowiedział o początkach swojej działalności, o rozwijaniu przedsiębiorstwa, badaniu potrzeb rynku, o sposobach radzenia sobie z konkurencją, o roli samorządu lokalnego i państwa w funkcjonowaniu firmy. W dalszej części uczniowie wykonywali ćwiczenia, w tym tworzyli krzyżówki ekonomiczne, rozwiązywali je, oglądali filmy z dziedziny przedsiębiorczości, a na koniec wykonali test wiedzy.
Mówi się, że najtrudniejsze są początki. Dla naszej grupy jednak najtrudniejszy był koniec oraz chwile, kiedy trzeba było rozstać się z zajęciami i wrócić do normalności.
Chociaż szkoła nie jest może najlepszym miejscem do spędzania ferii, jednak młodzież uczestnicząca w projekcie nie miała powodów do narzekań. Przyczynili się do tego pracownicy szkoły, na czele z panem dyrektorem i panią zastępcą dyrektora, którzy zaangażowali się w naszą pracę, zapewnili uczniom rodzinną atmosferę i ciepły obiad każdego dnia. Panie kucharki zawsze dbały o smaczny posiłek dla uczniów, a panie sprzątaczki o czystość sali.
Wszystkim osobom zaangażowanym w projekt serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do władz Gminy Stoczek, a zwłaszcza do zastępcy wójta pani Sylwii Tryc, która czuwała nad przebiegiem projektu, interesowała się naszą pracą i zapewniła transport do banku.
Naszej studentce pani Kasi życzymy sukcesów i wytrwałości na uczelni. Naszym młodym przedsiębiorcom życzymy powodzenia w II etapie projektu, bo przed nimi trudne zadanie – czeka ich bowiem napisanie teczki spółdzielni uczniowskiej oraz nagranie reklamy tej spółdzielni.

Patryk Wójcik

1 761 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozmawiali o Polsce oraz zadaniach partii politycznych wobec narodu

W miniony piątek Marian Piłka polityk i samorządowiec rozmawiał z mieszkańcami Ostrowi Maz. o swoich poglądach na kwestie narodowe.  ...

Zamknij