ggg ggg

Młodzież z Radzymina pamięta o Kapłanach Niezłomnych

W ubiegłą sobotę, 24 lutego ponad stuosobowa delegacja uczniów i nauczycieli z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, uczestniczyła w obchodach związanych ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość odbyła się w Warszawie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

W tym roku, uroczyste obchody miały na celu uczczenie pamięci kontynuatorów etosu Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Księży Niezłomnych: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha.
Organizatorem uroczystości była Fundacja Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Formacja Niepodległościowa, zrzeszająca 26 organizacji społecznych, tj. m.in.: Komitet Katyński Krąg Pamięci Narodowej im. Stefana Melaka, Solidarność Walcząca czy Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.
Ubiegłosobotnią uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, zaszczycili swoją obecnością posłowie na Sejm Rzeczypospolitej: Ewa Tomaszewska, Andrzej Melak, Zbigniew Gryglas oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, a także różnych organizacji społecznych. Gospodarzem spotkania był Tadeusz Stański – prezes Fundacji Walczącym o Niepodległość.
Witając zaproszonych gości i liczne Poczty Sztandarowe, prowadzący uroczystość Przemysław Dąbek powiedział: „Uroczystości odbywające się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie są wspólną lekcją historii.”
– To tu spotykają się kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej oraz młodzież. Dziś, na naszej uroczystości gościmy młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej – podkreślił p. Dąbek akcentując obecność tak licznej grupy uczniów z Miasta Cudu nad Wisłą.
Po zapaleniu „Znicza Pamięci” przez członkinie Grupy Edukacji Historycznej „Szare Szeregi” i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrali: prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie prof. Wiesław Wysocki, poseł na Sejm RP i Przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak oraz ks. Prałat Józef Maj – kapelan środowisk niepodległościowych, który poprowadził modlitwę w intencji zamordowanych i zamęczonych w służbie Ojczyźnie.
Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości patriotycznej, nastąpiło złożenie wieńców i odegrany został sygnał „Śpij Kolego”. Chwilą zadumy i modlitwy wszyscy zgromadzeni oddali hołd Bohaterom, którzy zapłacili najwyższą cenę walcząc o Wolną Polskę. Jakże wymownie zabrzmiały zacytowane przez prowadzącego słowa pięknego utworu ks. Karola Dąbrowskiego: „Nowy ból przeszył serca Polaków, pasterz – kapłan przelał swą krew. Abyś ty mógł żyć w wolnej Ojczyźnie, bez cierpienia, bólu i krat”.
W wyjeździe zorganizowanym we współpracy z Okręgiem Warszawa-Wschód ŚZŻAK uczestniczyli uczniowie z siedmiu szkół w Gminie Radzymin. Jest to dla Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej wielkie wyróżnienie, gdyż mogliśmy współpracować z wybitnymi osobami zaangażowanymi w kultywowanie tradycji narodowej oraz przywracanie pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, m.in.: prof. Wiesławem Wysockim i Mirosławem Widlickim – prezesem Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK. Wspólnie z nami, w uroczystości uczestniczył Wiesław Studziński – wiceprezes Okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK oraz przedstawiciele Koła Armii Krajowej w Radzyminie na czele z panami: Janem Wnukiem i Jerzym Bertą.
Mimo przejmującego zimna, wszyscy uczniowie dzielnie znieśli niedogodności aury i w dobrych nastrojach oraz poczuciu spełnionego obowiązku patriotycznego powrócili do Radzymina. Należy podkreślić, że podczas uroczystości nasi klubowicze: Zuzanna Urban, Amelia Tymińska, Julia Matusiak, Julia Pich, Jan Sulejewski i Jonasz Kobiałka stanowili Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, a uczniowie: Oliwia Ziarnik i Dominik Marszał zapalili znicze przy pamiątkowej tablicy, znajdującej się obok monumentalnego Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, którym opiekują się członkowie Federacji Rodzin Katyńskich. To właśnie przy tym pomniku 11 czerwca 1999 roku – na krótko przed historyczna wizytą na Cmentarzu Poległych w Radzyminie – modlił się Święty Jan Paweł II.
/Władysław Kolatorski, foto: Grzegorz Jeleń/

2 026 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” planuje nowy nabór wniosków

O zakres naborów oraz informacje na ten temat przydatne dla zainteresowanych zapytaliśmy Prezesa LGD Rafała Rozparę. KURIER W… - Panie...

Zamknij