ggg ggg ggg

Minister Obrony Narodowej w Wołominie przedstawił program głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

W ubiegłą środę, 26 lutego w Starostwie Powiatowym w Wołominie, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił szczegóły dotyczące programu obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tuż po spotkaniu władze Radzymina nie kryły rozczarowania.

W ubiegłośrodowym spotkaniu, które zorganizowano w sali konferencyjnej wołomińskiego starostwa udział wzięli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Starosta Adam Lubiak, burmistrzowie gmin Powiatu Wołomińskiego, a także licznie przybyli samorządowcy z powiatu oraz media.
– W tym roku będziemy obchodzić ważną uroczystość. Bitwa Warszawska powinna być określona w ten sposób, że było to polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Historycy są zgodni, że była to 18-ta w dziejach świata najważniejsza bitwa, stoczona tu, na przedpolu Warszawy – powiedział minister Mariusz Błaszczak, podczas spotkania z samorządowcami powiatu wołomińskiego.
– Bitwa Warszawska gwarantowała wolność Polsce odrodzonej, ale była także gwarancją wolności dla całej Europy. Pamięć o naszych przodkach, którzy skutecznie stawili czoła nawale bolszewickiej jest naszym obowiązkiem, ale także jest powodem do dumy, naszej dumy wobec przodków, którzy tak wspaniałą wiktorię odnieśli 100 lat temu – mówił szef MON.
Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że główne obchody rocznicowe będą trwały trzy dni. Rozpoczną się 14 sierpnia na Cmentarzu Powązkowskim. 15 sierpnia zostanie odprawiona Msza Święta w Ossowie. Tego samego dnia, w południe zaplanowano też uroczysty apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a o godz. 14-ej na Wisłostradzie odbędzie się wojskowa defilada. Minister zapowiedział, że po defiladzie o godz. 16-ej na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się wojskowy piknik. Podkreślił, że podobne wydarzenia odbędą się również w 99 innych miejscach w całej Polsce. Z kolei, 16 sierpnia w Ossowie odbędzie się rekonstrukcja epizodu Bitwy Warszawskiej oraz pokaz replik samolotów z okresu wojny polsko-bolszewickiej.
Szef MON podkreślił, że Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs pod nazwą „Wdzięczni Bohaterom 1920 r.”, którego celem jest m.in. upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Projekty mają dotyczyć m.in. upowszechniania wiedzy o przebiegu Bitwy, a także upamiętnienia bohaterów, w tym żołnierzy, ochotników oraz całego społeczeństwa zaangażowanych w obronę Ojczyzny w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. – Formuła jest bardzo szeroka, a więc zapraszam wszystkich zainteresowanych. Zapraszam wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w tym konkursie – zachęcał do udziału szef MON.
Przy okazji, minister Błaszczak poinformował, że został już rozstrzygnięty przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.
Podczas wystąpienia Ministra Obrony Narodowej na telebimie wyświetlana była plansza prezentująca kalendarz głównych, ministerialnych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Żadne z przedstawionych na ekranie wydarzeń nie odbędzie się w Radzyminie, choć minister Mariusz Błaszczak omawiając program wspomniał, iż 16 sierpnia obchody rozpoczną się od Mszy Świętej w Radzyminie. (Szef MON miał na myśli zapewne uroczystości zaplanowane w Sanktuarium św. Jana Pawła II na radzymińskiej Victorii, gdzie planowane jest odsłonięcie statui Matki Bożej Łaskawej).
Nieuwzględnienie Radzymina w zaprezentowanym podczas spotkania programie głównych obchodów MON wywołało rozczarowanie włodarzy gminy i mieszkańców. Jako pierwszy głos w tej sprawie zabrał burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, który chociaż nie mógł uczestniczyć w spotkaniu z ministrem (samorząd gminy reprezentował wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki), to jednak błyskawicznie zareagował na internetowym forum „Radzymin bez cenzury”.
W odpowiedzi na udostępnione tam przez starostę Adama Lubiaka nagranie ze spotkania Krzysztof Chaciński odpowiedział: „Panie Starosto Adam Lubiak – Starosta Wołomiński zamieszczanie linku do obchodów Bitwy Warszawskiej bez udziału Radzymina w programie obchodów na forum Radzymina to brak wyczucia, żeby nie użyć bardziej dosadnych słów.”
Rozgoryczeniu włodarza Radzymina trudno się dziwić zważywszy, że Radzymin, jako Miasto „Cudu nad Wisłą” powinien zajmować czołowe miejsce w kalendarzu obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tym bardziej, że miasto, w którym każdego roku odbywają się główne uroczystości rocznicowe, już od dłuższego czasu przygotowuje bogaty program własnych obchodów setnej rocznicy zwycięstwa z 1920 r.
Pytanie tylko, dlaczego w zaistniałej sytuacji adresatem burmistrzowskich pretensji stał się Starosta Wołomiński, a nie Minister Obrony Narodowej? I czy MON, przygotowując program obchodów został poinformowany o planowanych wydarzeniach rocznicowych w Radzyminie (za wyjątkiem uroczystości kościelnych) albo czy został przez władze samorządowe gminy Radzymin zaproszony do ich współorganizowania?
Od kilku lat włodarze Radzymina, Wołomina i Powiatu Wołomińskiego w oficjalnych wystąpieniach usiłują przekonać mieszkańców o wzajemnej przyjaźni i współpracy przy organizowaniu dorocznych obchodów Bitwy Warszawskiej.
Póki co, wszystko wskazuje jednak na to, że obchody 100. rocznicy każdy zorganizuje na własną rękę i że tradycyjnie odbędą się one w atmosferze rywalizacji i licytacji, które lepsze i ważniejsze.

/opr. R.S. Lewandowski,
foto: MON, Powiat Wołomiński/

1 781 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tropem Wilczym – hołd wyrażony czynem

V - lokalną edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” wyszkowianie mają już za sobą. 1 Marca ponad 220 osób...

Zamknij