ggg ggg ggg ggg

Minister Marek Zagórski o światłowodach, nowych technologiach i zamierzeniach

W tygodniu przedwyborczym w Wyszkowie z mieszkańcami spotkał się minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości 22 maja 2019 r. w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie. Większość czasu przeznaczył minister na prezentację wprowadzanych lub wprowadzonych już produktów oraz na nowoczesnye usługai cyfrowe. Bardzo ważne są z punktu widzenia obywateli, gdyż ułatwiają życie, odciążają od biurokracji. Ministerstwo skupia się na budowaniu procedur, aby wiele spraw można było załatwić przez Internet. „Celem jest to, żeby nie żądano od obywateli informacji, które urząd już na temat obywatela ma” – tłumaczył ideę, która przyświeca obecnie działaniom Ministra i jego Ministerstwu. Mówił o aplikacji „Obywatel”, z której korzysta 250 000 osób. Zwracał uwagę, że 80% nastolatków korzysta ze smartfona, a 100% z Internetu. Stąd też bierze się jego przekonanie, że wszystkie działania w kierunku cyfryzacji, rozwoju sieci światłowodowej i technologii 5 G są konieczne. Nowe aplikacje, cyfrowa edukacja, wymazywanie białych plam, niezbędna infrastruktura będzie decydować o naszej przyszłości. Przedstawił również podstawowe dane np. najnowocześniejsze projekty – 6,5 mld zł, 105 000 km sieci szerokopasmowej, przyłączenie 2 mln gospodarstw (+ 1 mln), planowanie przyłączenia wszystkich szkół, a nowym projektem objęte zostaną gminne ośrodki kultury.
Mówił również na temat działań rządu, jego kompetencji i wiarygodności. Zapowiedział uruchomienie „mapy inwestycji”, która pokaże stan realizacji inwestycji w Polsce. Podkreślał wielką rolę wyborów do Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim konieczność posiadania tam ludzi, którzy potrafią o nasze polskie interesy walczyć, mieć wpływ na skład Komisji Europejskiej, by nasz komisarz reprezentował Polskę.
Marek Zagórski uważa, że eurowybory są najpoważniejszym sondażem przed wyborami do krajowego parlamentu.
Minister odpowiedział również na szereg pytań: o wiarygodność zapewnień polityków PiS dot. odszkodowań organizacjom żydowskim, ale też zasygnalizowano problem niedziałających sieci światłowodowych, które pozostały w ziemi po poprzednim programie, w który zaangażowane były samorządy.

/J.Cz./

2 065 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Noc Muzeów 2019 w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie

17 maja 2019 roku Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” we współpracy z Gminą Zabrodzie i Stowarzyszeniem Pepisko w Wyszkowie zorganizowało VI spotkanie...

Zamknij