ggg ggg ggg ggg

Noc Muzeów 2019 w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie

17 maja 2019 roku Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” we współpracy z Gminą Zabrodzie i Stowarzyszeniem Pepisko w Wyszkowie zorganizowało VI spotkanie w ramach Nocy Muzeów w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie.

O godzinie 17.00 otworzono w młynie cztery wystawy. Na parterze młyna przygotowano wystawę prezentującą Elementy Kultury Kurpiowskiej mieszkańców Puszczy Białej zorganizowaną przez Marka Filipowicza ze Stowarzyszenia Pepisko we współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika oraz Skansenem im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku. Na pierwszym piętrze młyna umieszczono drugą wystawę nawiązującą do poprzedniej pt. Kolekcja Naczyń Ceramicznych i Kilimów, którą wystawiła Wanda Ścibor-Marchocka. Znalazły się na niej różne użytkowe naczynia ceramiczne i kamionkowe (dzbanki, misy, butelki), niektóre wykonane ręcznie na kole garncarskim oraz kilimy wełniane tkane na osnowie lnianej bądź wykonane z czystej wełny pokryte oryginalnymi wzorami i motywami roślinnymi. Na drugim piętrze młyna umieszczono dwie wystawy: Przedmioty wykonane na warsztatach kowalskich 2018 (Bractwo Zabrodzkie i sympatycy) i Kolekcja znaczków pocztowych – wybrana przez Magdę Szewczyk z Bractwa Zabrodzkiego. Wśród przedmiotów artystycznej sztuki kowalskiej znalazła się: broń biała, świeczniki stojące i wiszące, stolik, wieszak, róża i inne.
Równocześnie o godzinie 17.00 rozpoczęły się przed młynem warsztaty papieroplastyki dla dzieci prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gaju i Barbarę Redlicką. Na w/w warsztaty z 20-osobową grupą dzieci przyjechał z Wyszkowa Jerzy Sitek.
W tym samym czasie młodzież grała w piłkę siatkową lub nożną na boisku obok młyna.
Około godziny 18.00 członkowie Bractwa Zabrodzkiego (Jacek Garbarczyk, Ryszard Gawroński) i Jan Getka z Dąbrówki rozpalili ognisko i przygotowali stoły do poczęstunku. Bractwo Zabrodzkie sponsorowało kiełbaskę do pieczenia, pieczywo i bigos, który przygotowała Wiesława Oleksiak z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu. Dodatkowo kiełbasę i cukierki dla dzieci przywiózł Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski. Dla dzieci, które brały w warsztatach papieroplastyki i grach sportowych upominki przywiozła Anna Król – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Po raz pierwszy na Noc Muzeów w młynie „Nowość” przyjechali przedstawiciele Bractwa Kamienieckiego (Katarzyna i Jerzy Sadkowscy).
Ostatnim punktem programu było kino plenerowe ok. godziny 21.00, podczas którego zaprezentowano trzy filmy. Agronom – film dokumentalny z 1962 roku w reż. Roberta Stando, którego głównym bohaterem był Stanisław Ścibor-Marchocki, związany z Ziemią Zabrodzką, film sponsorowała Joanna Bala – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Moja Mała Ojczyzna – Ziemia Zabrodzka (cz. I. Przyroda), film zrealizowany przez Bractwo Zabrodzkie oraz film o Kurpiach.
Na zakończenie Arkadiusz Redlicki przekazał podziękowania osobom, które pomogły w przygotowaniu Nocy Muzeów.
Łącznie odwiedziło nas w tym dniu ponad 100 osób. W tygodniu wystawy w młynie mają odwiedzić uczniowie z lokalnych szkół.

/Info/

2 125 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Konia czternasty raz w Gulczewie

Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa i Gmina Wyszków kolejny raz zgromadziła liczną grupę miłośników konia, pokazów i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu....

Zamknij