ggg ggg ggg ggg

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie – dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Działania Ośrodka przed i w trakcie koronawirusa

Jeszcze do 8 marca Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie tętnił życiem. W ten dzień odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet, na którym wystąpili śpiewacy operowi Julia Jarmoszewicz i Andrzej Bator. Ostanie działania miały miejsce 11 marca, po tym terminie wszystkie zajęcia dla seniorów Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ogniska Muzycznego, sekcji artystycznych dziecięcych i młodzieżowych skupiających około 500 osób zostały odwołane.

Pandemia wszystkich nas zaskoczyła. Nikt nie przypuszczał, że wirus będzie miał aż tak globalny zasięg.

Z czego musieliśmy zrezygnować?

Nagle jednego dnia wszystkie zaplanowane działania, takie jak: Powiatowy Konkurs Warszawska Syrenka, Mazowiecki Konkurs Teatralny, Festiwal Uroczysko, gdzie miały zagrać: Bielas i Marynarze, GA-GA Zielone Żabki oraz lokalny zespół Pen Coolucky stanęły pod znakiem zapytania, a ostatecznie nie mogły się odbyć. Nie mogliśmy również zrealizować koncertu w kościele w Łochowie z udziałem Filharmonii Lwowskiej, koncertu Warszawskiej Kapeli Sentymentalnej, a także konkursu „Teatr Małych Form” oraz Gminnego Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego.
Dużą stratą dla MiGOK w Łochowie było zamknięcie Kina, które odwiedza wciągu roku ok. 30 tys. osób. Widzów zachęca repertuar, dzięki któremu mają możliwość obejrzenia najnowszych światowych premier filmowych. Dla nas jako Ośrodka Kultury, Kino jest niezwykle istotnym motorem napędowym działań MiGOK w Łochowie, środki które pozyskujemy ze sprzedaży biletów pozwalają nam na utrzymanie i rozwój kina, a także na rozwój programów artystycznych.
Jeśli chodzi o wydarzenia w tym roku, Łochowianie na pewno odczują brak imprez cyklicznych – Nocy Świętojańskiej odbywającej się rokrocznie na Błoniach Pałacu w Łochowie oraz Dni Łochowa. Zaplanowane koncerty musieliśmy przenieść na przyszły rok. Imprezy te cieszą się dużym uznaniem nie tylko u mieszkańców miasta, ale również gości z całego Mazowsza i innych regionów Polski.
Okres całkowitego wstrzymania działań w związku z pandemią był dla nas niewątpliwie wyzwaniem, postanowiliśmy jednak w pierwszej kolejności skupić się na tych zadaniach, które zakumulowały się w toku naszej normalnej działalności. Dołożyliśmy wszelkich starań aby zadbać o nasz Ośrodek. Odświeżyliśmy te sale z których uczestnicy naszych zajęć codziennie korzystali, udało się też zmodernizować pomieszczenia, które przez ponad 50 lat działalności MiGOK nie ulegały zmianie. Przeprowadziliśmy także prace archiwalne, pisaliśmy projekty o dofinansowania, dokonywaliśmy porządków w dokumentacjach. Zależy nam na modernizacji naszego Ośrodka, dlatego rozpoczęliśmy pracę nad odświeżeniem statutu naszej instytucji. Podejmujemy też nowe dla nas zadania na przestrzeni internetowej, gdzie wraz z instruktorami działającymi przy naszych Kołach Edukacji Artystycznej tworzymy materiały on-line. Zorganizowaliśmy dwa innowacyjne działania: konkurs „Miasto w Komie” którego idea ostała zainspirowana pracami Cezarego Ciszewskiego oraz akcja „Poznajemy Łochów z Lenką” zachęcająca do działalności pisarskiej i malarskiej zarówno młodych jak i dorosłych. Obydwa przedsięwzięcia mają za zadanie skłonić uczestnika do spojrzenia na nasze miasto z innej perspektywy oraz pogłębić wiedzę na jego temat.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych, a do udziału serdecznie zapraszamy.
Chcemy też pochwalić się naszym zespołem wielopokoleniowym Łocho ho!, który nawet pomimo pandemii, był w stanie zdobyć drugie miejsce w plebiscycie organizowanym przez Polska Times. Jako laureaci wystąpią na regionalnej gali ogólnopolskiego konkursu ,,Pokaż talent!”.

Kino Łochów rusza
już od 6-go Czerwca!

Wszystkim nam zależy, aby życie powoli wracało do stanu przed koronawirusem. Dlatego postanowiliśmy, że ponownie uruchamiamy działalność Kina Łochów, aby jednak odbyło się to w pozytywnym scenariuszu musieliśmy dobrze się do tego przygotować. Stworzyliśmy ścisłe procedury, dzięki którym staramy się zapewnić możliwie najbezpieczniejsze warunki dla uczestnictwa w wydarzeniach. Uruchomiliśmy system szachowy w rezerwacji miejsc, przygotowani jesteśmy na płatności bezgotówkowe oraz sprzedaż internetową biletów. W okresie zastoju zainstalowaliśmy nowe klimatyzatory w Sali Kinowej. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z dystrybutorami filmów, wiemy z jakimi wyzwaniami obecnie mierzą się polskie kina. Wymagamy od widzów, aby pozostawili do siebie namiary, tak by w razie potrzeby mieć możliwość skontaktowania się z nimi. W celach prewencyjnych, przygotowani jesteśmy na bezdotykowy pomiar temperatury, którą sprawdzać będziemy przed wejściem do Kina. Wyznaczone zostało także pomieszczenie izolacyjne. Dzięki tym procedurom, wiemy że otwarcie Kina Łochów odbędzie się możliwie jak bezpieczniej.

Co dalej?

Kolejne etapy odmrażania ograniczeń daje nam wszystkim dużo świeżej energii do działania. Przez ostatnie miesiące przygotowaliśmy kilka ciekawych projektów, które mają na celu promocję lokalnej kultury oraz dziedzictwa historycznego. Wraz ze zmianami dotyczącymi działalności ośrodków kultury, powoli możemy wdrażać nasze plany w życie.
Już niebawem przygotujemy w Parku Miejskim w Łochowie plener rzeźbiarski, który jest kontynuacją działań jakie wykonaliśmy w latach ubiegłych, tj. projektach „Dwory i Pałace Dolina Liwca. Kraina dłutem i pędzlem tworzona” z 2017 oraz „Kamienne Sympozjum” z 2018. W Parku Dębinka powstaną nowe rzeźby w obumarłych drzewach, a przy alejce przecinającą fontannę zostaną na stałe wyeksponowane kamienne rzeźby inspirowane tematem „Wody”, które na chwilę obecną znajdują się na terenie MiGOK w Łochowie.
Widzimy duże zainteresowanie świeżo wyremontowanym parkiem, cieszymy się, że przyłożyliśmy do tego naszą rękę i mieszkańcom podobają się już obecne w przestrzeni miejskiej prace. Aby dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców, stworzymy kulturalną mapę Łochowa, która będzie dostępna w sieci. Wszystkie prace i zabytki w gminie Łochów, zostaną sukcesywnie dodawane do nowo powstałej mapy. Przed każdym obiektem postawimy tabliczki informacyjne, które oprócz podstawowych informacji zawierać będzie specjalnie przygotowany kod QR, za pomocą którego będziemy mogli w naszych telefonach dowiedzieć się nieco więcej o tym co widzimy przed sobą.
Jeśli chodzi natomiast o kultywację naszej historii, weszliśmy w posiadanie listu szczególnej wagi. Mowa o korespondencji między Józefem Piłsudskim a generałem Józefem Rybakiem, w której Marszałek dwukrotnie podkreśla swoją obecność w Łochowie. Nadzorował on wtedy działania Sztabu IV Armii Polskiej podczas Bitwy Warszawskiej 21-go sierpnia 1920 roku. Zbliża się 100 rocznica tej niezwykle ważnej dla historii Polski Bitwy. Do tej pory w Łochowie nie byliśmy świadomi, że bezpośrednio na naszych terenach zatrzymała się Armia Polska, której sztab stacjonował tu w ramach kampanii „Cudu nad Wisłą”. Mamy zatem wspaniałą okazję, aby lepiej temu tematowi się przyjrzeć oraz go uczcić. Chcemy w tym celu stworzyć tablicę pamiątkową, która będzie godnie uświadamiać wszystkim, że Łochów również pamięta i czuje się częścią tej historii. Tablicę chcemy umieścimy na świeżo wyremontowanym budynku Dworca Kolejowego, gdzie będzie mieć szanse stać się wizytówką naszego miasta w oczach przyjezdnych.
Powrót do stanu przed pandemią będzie ciężki ale patrzymy pozytywnie w przyszłość. Teraz najważniejsze jest aby zachować bezpieczeństwo, a przy tym wznawiać wszystkie te działania, które jesteśmy w stanie wprowadzać opierając się o nowe wytyczne sanitarne. Wiemy, że mieszkańcy Łochowa i okolic mają potrzebę kontaktu z kulturą, z naszej strony możemy śmiało powiedzieć, że staramy się tym potrzebom sprostać.


/Załoga MiGOK/

1 939 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapraszamy na weekendowe rejsy katamaranami!

Od 6 czerwca do 6 września mieszkańcy gmin: Serock, Dąbrówka, Radzymin i Somianka oraz turyści ponownie mogą skorzystać z cieszących...

Zamknij