ggg ggg

Małkiński „Staszic” gościem Ministerstwa Edukacji Narodowej na II Kongresie Rozwoju Kolei

W dniu 29 stycznia bieżącego roku na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył sie II Kongres Rozwoju Kolei. Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w kongresie uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej na czele z Dyrektorem Szkoły – Panią Agnieszką Gaś.

W trakcie kongresu odbyło się także Forum Edukacyjne Branży Transportu Kolejowego. Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego specjaliści Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEN przedstawili najnowszą prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Zawody branży transportu kolejowego znalazły się ponownie na liście profesji szczególnie potrzebnych na krajowym rynku pracy. Według danych MEN, obecnie w branży transportu kolejowego w Polsce kształci się ponad 4000 uczniów w 49 szkołach. Technikum transportu kolejowego w Zespole Szkół w Małkini Górnej jest jedną z nich. W Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej w zawodzie technik transportu kolejowego w bieżącym roku szkolnym uczy się łącznie 136 uczniów w 5 oddziałach. Uczniowie korzystają z licznych programów stypendialnych fundowanych przez pracodawców a kształcenie praktyczne odbywa się częściowo w obiektach przewoźników kolejowych.
W czasie dyskusji poruszono także kwestie współpracy szkół z pracodawcami, szkoleń branżowych dla nauczycieli oraz oferty szkół w zakresie organizacji kursów. Kolejny panel przygotowany był przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas tego spotkania uczestnicy forum rozmawiali o zmianach programowych w zawodach z branży transportu kolejowego, organizacji branżowej szkoły II stopnia oraz możliwościach wykorzystania programu Erasmus+ na potrzeby kształcenia w branży transportu kolejowego. Forum, w którym brało udział 11 szkół z całej Polski kształcących w zawodach branży kolejowej, było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się dobrymi praktykami. Zaowocowało licznymi wnioskami służącymi rozwojowi kształcenia zawodowego w tej branży.

/Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół
im. Stanisława Staszica
w Małkini Górnej/

483 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
10- letnia historia biegaczy

7 lutego 2020 r. w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej uprawiający biegi mieszkańcy gminy Tłuszcz oraz sympatycy tej dyscypliny sportowej spotkali...

Zamknij