ggg ggg ggg ggg ggg

Ludzie z pasją – dziś poznajemy Brok (19.02.2013)

Impreza edukacyjno-plenerowa, której celem było przybliżenie zainteresowanym piękna miejscowości Brok, terenów nadbużańskich oraz unikalnej przyrody obszarów Doliny Dolnego Bugu i Puszczy Białej została zaplanowana z wielką starannością i udała się znakomicie.

Spotkanie odbyło się w sobotę 16 lutego, a rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej w Zajeździe „Kormoran” w Broku. Organizatorami imprezy było Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z pasją” oraz Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej i Stowarzyszenie „Nasze Boguty”. Prelegentów przedstawiał członek zarządu Stowarzyszenia „Ludzie z pasją” i jednocześnie wicestarosta powiatu ostrowskiego Jerzy Bauer.
Na temat historii i kultury Broku obszerną wypowiedz przygotował Damian Jasko. Kilkudziesięciu uczestników słuchając prelegenta oglądało bardzo ciekawe stare zdjęcia, ryciny, plany architektoniczne m.in. Pałacu w Broku. Tereny Broku, niegdysiejsza własność biskupów płockich oraz miejsce, gdzie biskup Henryk Firlej zbudował pałac, przeżywały swoją świetności w XVI i do połowy XVII wieku. Brok rozwinął się i uzyskał prawa miejskie. Historia niestety nie była łaskawa: potop szwedzki, pożary, wyludnienie… Miasto upadło i chociaż kolejny biskup Ludwik Załuski w roku 1717 odbudował pałac, prawa miejskie miejscowość odzyskała dopiero w 1922 r. Szczególnym smutkiem napawa zdjęcie z 1915 r. pokazujące dobrze zachowane mury pałacu oraz zderzenie ich z dzisiejszym stanem – ruin klatki schodowej pałacu. Te pozostałości uczestnicy spotkania zwiedzili nieco później. Niezwykle ciekawy był kolejny pokaz mówiący o przyrodzie terenów Doliny Dolnego Bugu i Puszczy Białej. Paweł Cieśluk wyjaśnił zebranym, dlaczego ten teren jest unikatowy przyrodniczo oraz jakimi programami ochrony jest objęty (specjalne obszary ochrony ptaków i specjalne obszary ochrony siedlisk). Mówił nieco o Naturze 2000 oraz scharakteryzował tereny Puszczy Białej i Doliny dolnego Bugu pod względem ilości występujących tu gatunków ptaków i rodzaju siedlisk. I tak na terenach Puszczy Białej występuje 192 gatunki m.in.: derkacz, lelek, kraska (niestety już wymarła), lerka, czyli skowronek borowy, świergotek polny, bocian czarny. Dolina Dolnego Bugu jest jednym z 10 najważniejszych miejsc występowania niektórych gatunków ptaków w Polsce. Paweł Cieśluk opisał i pokazał niektóre z nich: rybitwę rzeczną, bociany czarne i białe, błotniaka łąkowego, podróżniczka, zielonkę, zimorodka, różne gatunki sikor, srokę, wronę siwą, kaczki krzyżówki, łabędzie, majestatyczne bieliki oraz bobry. Po tak dogłębnych studiach organizatorzy zaproponowali przejście pieszo do renesansowego kościoła w centrum Broku, do ruin pałacu i następnie brzegiem Bugu z lornetkami, aby móc wypatrzyć niektóre z omawianych ptaków. Jak się okazało, zwiedzanie zabytkowego kościoła z XVII wieku zatrzymało wycieczkę na dłuższy czas.

 Przewodnikiem po historii i architekturze obiektu był ks. prałat Stanisław Skarżyński, który niezwykle ciekawie i ze szczegółami opowiadał o dziejach kościoła i historiach związanych z tym miejscem. Renesansowy kościół został zbudowany na wzór katedry w Pułtusku i jest jednym z siedmiu takich obiektów w Polsce. Z jego istnieniem wiązało się wiele mało znanych historii, a jego dzisiejszy wygląd różni się od wcześniejszych, bo np. na początku był kryty słomianą strzechą, a na ścianach malowano obrazkowe scenki z Biblii, z których do dziś niewiele zostało. Ksiądz prałat był kopalnią wiedzy na temat kościoła.   

Później grupa ruszyła do ruin pałacu biskupów płockich oraz dalej, by na koniec w dolinie Bugu odpocząć przy ognisku, piekąc pyszne kiełbaski.

Już teraz zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, bo naprawdę warto.  Dla zainteresowanych podajemy kontakt, czyli e-mail: stowarzyszenie.lzp@gmail.com i telefon: 501-039-096, 795271975 oraz stronę: www.ludziezpasja.vixo.pl
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 238 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Camper wygrał 3 : 2 (19.02.2013)

KS Camper w sobotnim meczu pokonał Czarnych Radom. Publiczność dopisała, mecz rozegrany 16 lutego w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i...

Zamknij