ggg ggg

Łochów dla tych, co byli wierni Ojczyźnie

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Jest poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

W tym szczególnym dniu mieszkańcy Łochowa uczcili pamięć Niezłomnych poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy Św., którą odprawił proboszcz ks. Roman Szmurło a homilię wygłosił Prałat Tadeusz Osiński Kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK Warszawa Wschód. Mszę Św. uświetniła obecność pocztów sztandarowych szkół, jednostek OSP i Gminy Łochów.
W samo południe odbyły się uroczystości przy pomniku Majora Hieronima Piotrowskiego ps. „JUR” w Łochowie. Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych tak jak powiedziała w swoim wystąpieniu Pani Marszałek Maria Koc „(…)to jest nasz obowiązek. Pamięć o tych żołnierzach będziemy nieść dla kolejnych pokoleń. Będzie tę pamięć niosła młodzież i dzieci, które uczestniczą w tych wydarzeniach, które czytają te historie o Żołnierzach Wyklętych , chociażby takie jak te o poruczniku Piotrowkim ps. „Jur”, który tutaj niedaleko walczył i tutaj został zamordowany (…)Zasiane wtedy ziarno wydało piękny plon. Mamy wolną Polskę, czcimy naszych bohaterów, pamiętamy o nich i tę pamięć będziemy nieść – będzie ona wieczna. Cześć i Chwała Bohaterom!”
W uroczystości wzięli udział Marek Zagórski Minister Cyfryzacji, Maciej Górski Poseł na Sejm RP, Maria Koc Senator RP, Anna Kaszuba Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Marek Renik Wicestarosta Węgrowski wraz z Radnymi Powiatowymi, Robert Gołaszewski Burmistrz Łochowa, Małgorzata Łotarska Wiceburmistrz Łochowa, Sławomir Ryszawa Przewodniczący Rady Miejskiej wraz Radnymi Miejskimi, Kapelan ŚZŻAK W-wa Wschód Ks. Prałat Tadeusz Osiński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów Jerzy Derlicki, Prezes koła Łochów ŚZŻAK „Rajski Ptak” Grzegorz Narzymski, Mario Mikoda Prezes Copernicus Foundation z Chicago, Adam Bala Prezes Polsko – Ukraińskiej Fundacji I.J. Paderewskiego, delegacje ze szkół i licznie przybyli mieszkańcy. Delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd żołnierzom polskiego podziemia.
„Uroczystości te są hołdem dla ich żarliwego patriotyzmu, wyrażającego się bezwzględną wiernością Ojczyźnie i gotowością do walki o jej wolność i niepodległość. Pamięć o ich niezłomnej postawie jest naszym moralnym i historycznym obowiązkiem.”- to słowa z listu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, które odczytała Anna Kaszuba.
Następnym punktem obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy symbolicznej mogile por. Hieronima Piotrowskiego „Jura” na terenie Małej Szkoły Podstawowej w Brzuzie.
W tym dniu również odbył się VII Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” z rekordową liczbą startujących, premiera spektaklu „Epopeja Rodziny Walczącej Marian i Mateusz Lis – Jarnicki o wartościach” w świetlicy w Ostrówku z piękną grą mieszkańców Gminy Łochów oraz otwarto trzy wystawy: „Bóg – Honor – Ojczyzna” wystawa plenerowa w Parku Dębinka, „100 Legionistów w 100- lecie Niepodległości – wystawa malarska Piotra Rafałko i wystawę fotografii A Gołębiewskiego „Aleja Wolności.

/Gmina Łochów,fot. GŁ + KW/

169 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia niesiona przez pokolenia…

W czwartek, 27 lutego 2020 r. o godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej w Nurze odbyła się niezwykła lekcja historii –...

Zamknij