ggg

Historia niesiona przez pokolenia…

W czwartek, 27 lutego 2020 r. o godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej w Nurze odbyła się niezwykła lekcja historii – spotkanie z mieszkańcem miejscowości Żebry Kolonia Józefem Boguckim, sąsiadem rodziny Budziszewskich.

Spotkanie to wpisuje się w cykl spotkań z potomkami rodzin pomagających Żydom w czasie okupacji niemieckiej w ramach projektu „ZAWOŁANI PO IMIENIU”. Projekt ten realizowany jest przez Instytut Pileckiego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zebranych w nurskiej świetlicy uczestników spotkania przywitał gospodarz miejsca Wójt Gminy Nur Rafał Kruszewski. W ideę projektu wprowadziła słuchaczy Aleksandra Kaiper-Miszułowicz z Instytutu Pileckiego. Wywiad z lokalnym świadkiem historii przeprowadziła Agnieszka Dąbek, zajmująca się merytoryczną koordynacją projektu. Z treści wywiadu obecni na spotkaniu mogli poznać szczegóły z życia rodziny Budziszewskich, w której wychował się i wyrósł Wacław Budziszewski. Dający świadectwo o ich uczciwym, rzetelnym i pracowitym życiu Józef Bogucki, wspominał swoją bliską znajomość przede wszystkim z jednym z synów Budziszewskich Konstantym, który był jego rówieśnikiem. Zapamiętał tę rodzinę jako dobrych sąsiadów i po prostu dobrych ludzi!
W spotkaniu wzięli udział także:
ks. kanonik dr Zbigniew Idzikowski – proboszcz nurskiej parafii, Renata Kozakiewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Nurze wraz z nauczycielami i młodzieżą szkolną oraz zainteresowani tematem spotkania mieszkańcy Gminy Nur.
Na zakończenie spotkania nie zabrakło kwiatów i szczególnych słów podziękowania dla Józefa Boguckiego za świadectwo, które wpisuje się w historię Nura niesioną przez pokolenia. To dzięki tej pamięci można zawołać po imieniu cichych bohaterów ostatniej wojny i utrwalić w lokalnej świadomości, a zwłaszcza w świadomości ludzi młodych, ich niezwykłe czyny.
/Info/

1 865 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych powiatu węgrowskiego

Obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2020 roku w Węgrowie zostały przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Jednostkę Strzelecką „Niezłomni...

Zamknij