ggg ggg ggg

Linia Powstańców przywrócona szerokiej pamięci

18 maja, w lesie przy szosie koło wsi Ochudno (Gmina Rząśnik) odbyła się polowa uroczystość patriotyczna „Dzień Pamięci 1863”, związana z mało znanym epizodem Powstania Styczniowego w Puszczy Białej. Do użytku oddane zostały pierwsze elementy Ścieżki Historycznej „Linia Powstańców”, odsłonięto i poświęcono powstańczą kapliczkę.

– To właśnie tu, 155 lat temu rosyjski zaborca dokonał przecinki polegającej na wytrzebieniu z roślinności długiego i prostego pasa lasu, czego pozostałością jest leśna droga, na której się znajdujemy. Celem przecinki było utrudnienie działań powstańczej partyzantce w Puszczy Białej, a docelowo jej ostateczna likwidacja. Wzdłuż przecinki przemieszczały się rosyjskie patrole, których zadaniem było wyłapywanie przekraczających ją partyzantów. Pamięć o tym przetrwała w nazwie drogi, którą to najstarsi mieszkańcy Ochudna, Dąbrowy czy Porządzia zapamiętali jako „Linia Powstańców”. Nazwa ta utrwalona została na przedwojennych mapach i ich kolejnych wydaniach, ale niestety do dziś nie było żadnego fizycznego oznaczenia jej w naturze – mówiła rozpoczynając uroczystość inicjatorka Ścieżki, prezes Fundacji Koherencja Anna Król.
– Jesteśmy w miejscu, w którym historia łączy się z wiarą, turystyką i rekreacją, a już niebawem jego uzupełnieniem będzie planowana przez Gminę Rząśnik trasa rowerowa do Porządzia. Oddając dziś Ścieżkę Historyczną „Linia Powstańców”, składamy hołd tamtym tragicznym czasom oraz ofiarom – dodała.
Uroczystość zgromadziła wielu przedstawicieli środowisk zaangażowanych w projekt oraz zaproszonych gości. Obecni byli m.in. poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski – kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, członek zarządu powiatu wyszkowskiego Teresa Czajkowska. Finansujące projekt Lasy Państwowe, reprezentował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Marek Roman, który odczytał list skierowany do uczestników przez dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk, Nadleśnictwa Drewnica Artur Delegacz, Nadleśnictwa Pułtusk Robert Wielkowski. Mecenas projektu i wykonawca kapliczki Jerzy Abramczyk. Organizacje wspierające projekt reprezentowali: Związek Piłsudczyków RP Sylwester Raniszewski, Konrad Wróbel, ŚZŻAK Warszawa – Wschód Mirosław Widlicki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Mieczysław Żochowski, Bractwo Kamienieckie Jerzy Sadkowski, Bractwo Zabrodzkie Arkadiusz Redlicki, Klub Kibica Wyszkowscy Fanatycy Patryk Kulesza, Stowarzyszenie Pepisko Marek Filipowicz. Regionalista Mirosław Powierza oraz pasjonat lokalnej historii Antoni Biernacki. Przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych – Mirosław Włodarczyk i Robert Kmiołek.
Anna Król odczytała także list do zgromadzonych, złożony na jej ręce przez Patrona Honorowego Ścieżki Henryka Kowalczyka, w którym minister środowiska m.in. pisze:
– …My mieszkańcy tego regionu możemy być dumni, że właśnie Puszcza Biała była jednym z najważniejszych punktów grupowania się powstańczej partyzantki. Doceniając inicjatywę i wagę takich historycznych spotkań, przypominanie faktów z polskiej historii i propagowanie patriotyzmu, składam serdeczne podziękowania organizatorom dzisiejszego wydarzenia. Życzę, aby pasja i chęć podejmowania działań dla lokalnej społeczności nigdy Was nie opuściły.
Głos zabrał również poseł Arkadiusz Czartoryski, który w swoim wystąpieniu przytoczył wzruszające fragmenty listów ostatniego przywódcy Powstania Romualda Traugutta do żony Antoniny, pisanych w celi śmierci warszawskiej Cytadeli w 1864 r.
„(…) żeś przy tym pamiętała i nigdy, mój Skarbie najdroższy, nie zapomniała, że cokolwiek Ojciec nasz Niebieski zsyła na nas, z zupełnym poddaniem i z synowską wdzięcznością przyjąć winniśmy, i że to wszystko nie jest skutkiem ślepego przypadku, ale wolą Bożą zrządzone, a zarazem i prawdziwym dobrodziejstwem, gdyż wszystko co Stwórca czyni z nami, dla dobra naszego prawdziwego czyni. (…) Nie zapominajmy, moje Dziecię, że Bóg, chociaż o szczęściu naszym doczesnym pamięta, przede wszystkim ma na celu nasze szczęście wieczne, do którego nas stworzył i przeznaczył… Taką to jedynie pociechę przesyłam Ci, Najdroższa moja, gdyż ta tylko człowiekowi w największym nieszczęściu i strapieniu prawdziwą być może. Z tego samego źródła i ja czerpię moc”.
Poseł Czartoryski wyraził swoje szczere uznanie dla pomysłowego upamiętnienia powstańczego epizodu i podziękował zaangażowanej w projekt całym sercem Annie Król.
Przemawiający do uczestników spotkania wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, odwoływał się m.in. do heroizmu walczących w Powstaniu partyzantów. Pogratulował idei przedsięwzięcia oraz rozpisanej inwestycji poprowadzenia w pobliżu rowerowej ścieżki.
Krótką prelekcję nt. partyzanckich działań w Puszczy Białej wygłosił członek Zarządu Głównego PTTK Mieczysław Żochowski, reprezentujący drugiego Patrona Honorowego projektu -prezesa Zarządu Głównego PTTK – Jacka Potockiego.
Podczas sobotniej uroczystości odsłonięto i poświęcono charakterystyczną kapliczkę, modlitwę w intencji powstańców poprowadził proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus ks. Stefan Ceberek w asyście kapelana ppłk Związku Piłsudczyków Okręg Nadbużański ks. kanonika Pawła Stacheckiego.
Spotkanie było również doskonałą okazją do wręczenia przez Piłsudczyków pamiątkowych wyróżnień. Ryngraf z powstańczym herbem otrzymał nieoficjalny Patron przedsięwzięcia Marek Roman z RDLP w Warszawie. Odznaki Związku Piłsudczyków, pozycję książkową oraz dyplom otrzymali: Arkadiusz Czartoryski, Sylwester Dąbrowski, Waldemar Wańczyk, Jerzy Abramczyk, Anna Król i Marek Filipowicz. Podniosłej uroczystości asystowały poczty sztandarowe wystawione przez Związek Piłsudczyków, Dyrekcję Regionalną Lasów Państwowych, Koło Łowieckie Lis.
Zwieńczeniem oficjalnej części wydarzenia był występ Teresy Włodarczyk ze Stowarzyszenia Klub Srebrnego Wieku w Rząśniku, która zaśpiewała przejmujący utwór „Pieśń Leśna”, napisany przez Darię Galant, do którego sama ułożyła melodię.
„Dzień Pamięci” zakończony został w siedzibie Nadleśnictwa Wyszków, gdzie gospodarz obiektu wraz z Kołem Łowieckim Lis, ugościli uczestników ciepłym, myśliwskim posiłkiem.

/Org/

9 576 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
NAJWIĘKSZA INWESTYCJA DROGOWA POWIATU WYSZKOWSKIEGO DOBIEGŁA KOŃCA !

Powiat Wyszkowski informuje, że zostały zakończone roboty budowlane w ramach inwestycji pn. „Podniesienie stanu technicznego drogi powiatowej nr 4403W odcinkowo...

Zamknij