ggg ggg
ggg ggg

Ligawki zagrały XII raz, czyli Boże Trąby w Łochowie (17.12.2013)

W niedzielę 8 grudnia kolejny raz w Łochowie rozległ się dźwięk ligawki podczas XII Konkursu Gry na Ligawce zorganizowanego przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur.

dscf0054

Ta wyjątkowa i unikatowa impreza odbyła się pod honorowym patronatem starosty węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła, a do jej udziału zgłosiło się kilkudziesięciu artystów z najbliższej okolicy oraz Mazowsza.
Zgodnie z adwentową tradycją, grudzień to miesiąc legaczy, którzy przez cztery niedziele wyciągają swoje niezwykłe instrumenty i zachęcają całe rodziny do wspólnego grania. MiGOK Łochów, jak co roku, zorganizował dla osób ceniących tę tradycję, konkurs gry na ligawce, dołączając do tego święta inne artystyczne wydarzenia, w których mogli wziąć udział wykonawcy i widzowie. Program ubiegłej niedzieli obejmował wystawę unikalnych instrumentów z prywatnej kolekcji Grażyny Łoś i Romana Krysta, o czym napisaliśmy w poprzednim numerze naszej gazety z dnia 10 grudnia. Zapraszamy na stronę www.kurier-w.pl, gdzie umieściliśmy artykuł oraz zdjęcia i filmy. W zbiorach znajdują się między innymi akordeony (najstarszy z roku 1885), harmonie, instrumenty dęte i szarpane, fisharmonie liczące od 160 do 200 lat. Kolekcja jest naprawdę imponująca! Wystawę można podziwiać do 20.01.2014 w MiGOK Łochów od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-20:00.
Jednak głównym punktem programu było przesłuchanie uczestników konkursu ligawkowego. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: do lat 10, do lat 16 i od lat 16. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Magdalena Kamińska – przewodnicząca oraz Roman Kryst, muzyk, artysta i kompozytor. Przewodnicząca przed występem wszystkich konkursowiczów przypomniała zasady i wyjaśniła, iż w wyborze laureatów będą stawiać na jak najpiękniejszą melodię adwentową. Uczestnicy byli w tym roku w wyjątkowej formie. Młode pokolenie i poziom ich gry zaskoczył wszystkich, dlatego jury zostało postawione przed trudnym wyborem…

Oto laureaci XII Konkursu Gry na Ligawce:
W kategorii do lat 16:
I miejsce Tomasz Boruta
II miejsce Ewelina Kamińska
III miejsce Gabriela Koroś
W kategorii od lat 16:
I miejsce Roman Brochocki
II miejsce Piotr Kamiński i Paweł Kamiński
III miejsce Paweł Przewoźnik i Paweł Fiedoruk
Wyróżnienia Tomasz Maliszewski i Tadeusz Augustyniak

Pani Magdalena i Pan Roman przyznali dwie II nagrody i dwie III nagrody w kategorii od lat 16 nieco inaczej niż zwykle, ale na to pozwalał regulamin konkursu.
Po emocjonującym konkursie wszyscy mogli ogrzać się przy ciepłej zupie lub gorącym (niezwykle smacznym) bigosie oraz ciepłej herbacie/kawie w kawiarence. Następnie zgromadzona publiczność przeszła do sali kinowej, gdzie miał miejsce świetny koncert zespołu POCHWALONE. Ten kobiecy (plus jeden Pan) projekt został nagrodzony gromkimi brawami. Krótko mówiąc: został bardzo pochwalony przez łochowską publiczność. Nie obyło się bez bisu i podziękowań ze strony zespołu, który był pod ogromnym wrażeniem niedzielnego wydarzenia. Artyści zapowiedzieli, że w przyszłości wykorzystają ligawkę przy realizacji kolejnej płyty!
Na koniec jury i dyrektor MiGOK Artur Lis wręczyli nagrody pieniężne laureatom konkursu kategorii II i III, a dzieci dodatkowo otrzymały dyplomy i ligawki ręcznie wykonane przez Eugeniusza Szymaniaka. Pozostali otrzymali dyplomy za udział w konkursie i gratulacje od członków jury.
/zdjęcia i opr. J.Cz. + MiGOK/

Galeria zdjęć

755 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
O sukcesie międzynarodowej współpracy… i nie tylko, rozmawiali przedstawiciele LGD Polski i Finlandii (17.12.2013)

Konferencja pn. „Partnerstwo dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Rybackich” stała się okazją do podzielenia się efektami podejmowanych przez ostatnie lata działań...

Zamknij