ggg ggg ggg

Lach i Hucuł: przestrzeń i czas (05.07.2014)

Projekt został zrealizowany w okresie od 18 czerwca do 31 sierpnia 2014 r. W efekcie grupa młodzieży z łochowskiego liceum oraz młodzież z Ukrainy spędziła kilkanaście dni na wspólnym poznawaniu swoich kultur.

Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” wzięło udział w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej na wsparcie realizacji zadania publicznego „Międzynarodowa współpraca szkół i wymiana młodzieży” i uzyskało dotację na projekt „Lach i Hucuł: przestrzeń i czas”. Projekt realizowany był zgodnie z tematami „Promowanie dialogu międzykulturowego, budowanie postawy tolerancji i otwartości wśród młodych ludzi” oraz „Wspieranie pozytywnego wizerunku Polski – wzajemne przezwyciężanie barier językowych, nauka języka polskiego i języka kraju wymiany (będzie nim Ukraina), w tym warsztaty/konkursy z kultury, historii i literatury obu krajów wymiany”. „Lach i Hucuł: przestrzeń i czas” to projekt artystyczny interdyscyplinarny, którego oś tematyczną stanowi taniec.

dscf6384

W ramach wymiany młodzież z Polski i Ukrainy poprzez wspólną aktywność poznać tradycję i współczesności swoich ojczyzn. W trakcie pobytu odbyło się m.in.: 20 godzin warsztatów polskich tańców ludowych i narodowych, warsztaty malowania na tkaninie, ceramiczne, pisania ikon, rękodzieła kurpiowskiego, etnograficzno-muzykologiczne – łącznie 24 godziny warsztatów rękodzielniczych. Ponadto zwiedzili Kadzidło, Supraśl, Kruszyniany i oczywiście gminę Łochów. Dwukrotnie byli w Warszawie, podążając najpierw szlakiem historycznym, a następnie „ukraińskim” (Cmentarz Wolski i groby żołnierzy Petlury, pomnik Tarasa Szewczenki, Muzeum Etnograficzne). Ostatnią wyprawą była wycieczka nad polskie morze – Bałtyk.
18 lipca 2014 r. wieczorem w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie odbyła się biesiada polsko-ukraińska. Przed wyjazdem gości z Ukrainy uczestnicy zaprezentowali publicznie bogaty dorobek projektu. Młodzież gościła m.in.: Romana Mateichuka – starostę powiatu Kosiv na Ukrainie, Krzysztofa Fedorczyka – starostę powiatu węgrowskiego, Mariana Dzięcioła – burmistrza Łochowa, Annę Bala – skarbnika Urzędu, Magorzatę Szeja – koordynatorkę i pomysłodawczynię projektu, Michała Postka – asystenta projektu, Bogusława Piąteka – nadleśniczego Nadleśnictwa Łochów, Dariusza Denisa – właściciela firmy przewozów autobusowych DAR-BUS z Łochowa, Romana Kuzelyak – artystę ceramika prowadzącego zajęcia ceramiczno – garncarskie w Gwizdałach. Kadrę projektu stanowiły: Anna Boguszewska, Aneta Gadomska, Anna Pękul, Dina Jakimczuk, Paulina Podgórska (administracja), Małgorzata Szeja (koordynator). Zebranych przywitał dyrektor LO – Andrzej Suchenek. Spotkanie rozpoczęto wspólną kolacją, podczas której młodzież śpiewem witała gości.

Następnie już w sali konferencyjnej szkoły odbyła się część oficjalna, czyli prezentacje przygotowane przez uczestników projektu. Dwójka prowadzących – uczniów LO w Łochowie opowiadała o wspólnych zajęciach, programie, wycieczkach i warsztatach. Młodzież ukraińska zaprezentowała wiele swoich piosenek i pieśni ludowych, często wykonywanych wspólnie z młodymi Polakami. Były zabawne rozmówki, gdzie polscy uczestnicy mówili po ukraińsku i wiele piosenek o pięknie ziemi ukraińskiej wykonanych przez utalentowane solistki z Ukrainy. Piosenkami też uczestnicy projektu z Ukrainy dziękowali opiekunom i młodym polskim przyjaciołom. Mięliśmy również, ale to później, na zakończenie programu, pokaz wspólnych tańców tym razem polskich. Obie grupy młodzieży pokazały przygotowane podczas zajęć tańce; poloneza, poleczkę, taniec kurpiowski – olender i krakowiak. Wszystkie pokazy gorąco oklaskiwano. Spotkanie było okazją do podziękowań, wręczenia dyplomów i upominków. Dyrektor Andrzej Suchenek dziękował osobom zaangażowanym w przeprowadzenie projektu, a szczególnie staroście węgrowskiemu za sfinansowanie wyjazdu nad morze i burmistrzowi Łochowa Marianowi Dzięciołowi, dzięki któremu otrzymano środki na przyjazd młodzieży z Ukrainy i wyjazd polskiej grupy na Ukrainę. O projekcie i pobycie młodzieży mówili starosta węgrowski oraz starosta ukraiński. Krzysztof Fedorczyk podkreślił rolę Romana Mateichuka – starosty powiatu Kosiv na Ukrainie, który przyczynił się do realizacji tego projektu. Wspominał pierwszy kontakt ze starostą ukraińskim, gdy delegacja polska przyjechała w pierwszym dniu jego urzędowania. Przypomniał, że ta piąta wymiana młodzieży nie nastąpiłaby, gdyby nie spotkanie z artystą ukraińskim Romanem Kuzelyakiem, człowiekiem, który mieszka i pracuje od lat w Polsce i w gminie Łochów. Z kolei starosta Romana Mateichuk nie ukrywał, że wizyta polskiej grupy była dla niego ogromnym wyzwaniem i stresem. Był też pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył i nauczył się w Polsce, w powiecie węgrowskim i Łochowie, gdzie przyjęto go niezwykle gościnnie. Zapoznał się z wieloma zagadnieniami bardzo przydatnymi w jego pracy i prowadzonym urzędzie. W dowód podziękowania obdarował polskich gospodarzy oraz osoby odpowiedzialne za projekt upominkami. Były to m.in. maczuga dla starosty Fedorczyka, toporek dla burmistrza Mariana Dzięcioła, toporek dla nadleśniczego B. Piątka, wyszywany obraz i specjalny regionalny tkany koc w geometryczne wzory dla dyrektora Andrzeja Suchenka oraz …. cukierki z fabryki prezydenta Poroszenki. Z drugiej strony burmistrz Łochowa i starosta węgrowski wręczyli dyplomy i upominki osobom zaangażowanym w projekt. Podziękowania przygotował dyrektor LO Andrzej Suchenek oraz prezes Stowarzyszenia Michał Postek. Młodzież otrzymała dyplomy za udział w projekcie, a ukraińscy goście oprócz tego – prezenty.


Ta niezwykle ciekawa inicjatywa przybliżyła oba kraje przedstawicielom młodego pokolenia i pozwoliła na nawiązanie przyjacielskich relacji władzom samorządowym. W trakcie spotkanie podsumowującego projekt wielokrotnie obie strony podkreślały, że zamierzają kontynuować współpracę. /Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

 

 

 

2 680 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poplenerowa wystawa malarstwa w Pałacu Łochów (05.08.2014)

26 lipca 2014 r. w Pałacu Łochów kolejny raz spotkaliśmy się na podsumowaniu dorobku tegorocznego pleneru malarskiego. Impreza odbywa się...

Zamknij