ggg ggg ggg ggg

Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku

Podczas tegorocznych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie po raz pierwszy nadane zostanie ustanowione przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina i radzymińskich społeczników odznaczenie pod nazwą: „Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku”.

Przygotowania związane z ustanowieniem, zaprojektowaniem i wykonaniem pierwszych egzemplarzy „Krzyża Victorii Radzymińskiej 1920 roku” trwały od dawna, bo od 2015 roku.
Samo odznaczenie zostało zaprezentowane publicznie po raz pierwszy podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, które odbyło się w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w dn. 6 marca br.
Wtedy też, główny pomysłodawca i współtwórca „Krzyża Victorii Radzymińskiej 1920 roku”, którym jest Cezary Wnuk – długoletni działacz społeczny i samorządowiec, obecnie piastujący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego, poinformował zebranych również o fakcie powołania do życia Kapituły Krzyża Victorii 1920 roku i trwających przygotowaniach do nadania pierwszego odznaczenia podczas sierpniowych obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą w Radzyminie.
– Wiele przedsięwzięć wykonało Towarzystwo Przyjaciół Radzymina na przestrzeni minionych lat w dziele upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku i walk pod Radzyminem.
Jedną z nich, której mam przyjemność być współpomysłodawcą, było stworzenie odznaczenia, związanego z Bitwą Warszawską 1920 roku w celu uhonorowania osób, instytucji, parafii, stowarzyszeń czy organizacji, szczególnie zasłużonych dla upamiętnienia czynu zbrojnego żołnierzy polskich w bojach z bolszewikami o Radzymin, w sierpniu 1920 roku. Odznaczenie będzie przyznawać Kapituła „Krzyża Victorii Radzymińskiej 1920 roku” – wyjaśnia nam p. Cezary Wnuk i dodaje, że do składu Kapituły zaproszone zostały osoby zasłużone dla Radzymina, społecznicy, księża, przedsiębiorcy, historycy a także burmistrz Radzymina.
Starania nad ustanowieniem odznaczenia trwały kilka lat. Niestety, Gmina Radzymin nie przyjęła propozycji współfinansowania kosztów związanych z jego zaprojektowaniem i wykonaniem, dlatego cały ciężar realizacji ambitnego pomysłu wzięli na siebie radzymińscy społecznicy.
– Razem z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina sfinansowaliśmy wykonanie prototypu i trzech egzemplarzy medalu pod nazwą roboczą „Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku” – podkreśla Cezary Wnuk.
Projekt „Krzyża Victorii Radzymińskiej 1920 roku” opracowała wg wskazówek Cezarego Wnuka jego córka, ceniona artystka Lidia Wnuk. Odznaczenie ma formę krzyża z umieszczonym centralnie orłem w koronie (nawiązującym do godła państwowego z okresu wojny polsko-bolszewickiej) oraz Okiem Opatrzności – herbem Radzymina. Na ramionach krzyża umieszczono napis: „CUD NAD WISŁĄ – 1920 – 13 – 15 VIII RADZYMIN”.
Zgodnie z intencją pomysłodawcy, „Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 r.” jest odznaczeniem noszonym na szyi, zawieszonym na biało czerwonej wstędze.
– Od początku naszym zamysłem było, aby nadawać taki krzyż tylko raz do roku – podczas obchodów kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej. Nie chcemy, żeby to było odznaczenie powszechne. Chcemy, żeby ten krzyż otrzymali Ci, którzy naprawdę na to zasłużyli poprzez swoją działalność. Odznaczenie jest wyjątkowe, bo jest odznaczeniem społecznym a nie samorządowym. Inna sprawa, że w trakcie prac nad Krzyżem Victorii Radzymińskiej zasięgaliśmy porad ekspertów. Okazało się, że odznaczenia w formie krzyża mogą być nadawane bez większego problemu właśnie przez organizacje pożytku publicznego, natomiast w przypadku samorządu gminnego jest to możliwe dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków i szczegółowych wytycznych – wyjaśnia główny pomysłodawca ustanowienia pierwszego radzymińskiego medalu nadawanego przez działaczy społecznych, Cezary Wnuk.
Jak już wspomniano, „Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku” jest gotowy od miesięcy, a już niebawem Kapituła ogłosi decyzję kto zostanie nim uhonorowany jako pierwszy.
Z tym większym zdumieniem przyjęto w Radzyminie ostatnie doniesienia z Gminy Wołomin, gdzie samorząd gminny nosi się z zamiarem ustanowienia podobnego odznaczenia w formie krzyża.
Nieoczekiwanie w poniedziałek, 8 czerwca na profilu Fb burmistrz Elżbiety Radwan, a następnie na stronie Urzędu Miejskiego w Wołominie pojawiła się informacja o następującej treści:
Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku władze gminy Wołomin postanowiły ustanowić odznaczenie „Krzyż Pamięci 1920 roku”. Projekt odznaki jest już gotowy. Odznaka „Krzyż Pamięci 1920 roku” będzie dwuklasowa (I i II klasa).
„Krzyż Pamięci 1920 roku” będzie hołdem dla tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę i wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy dbają o pamięć o bohaterach wojny polsko-bolszewickiej.
Trzeba przyznać, że to ciekawy zbieg okoliczności, iż Gmina Wołomin właśnie teraz postanowiła wyjść z inicjatywą ustanowienia odznaczenia, upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 r. Na dodatek właśnie w formie krzyża na wstędze (!)
Zważywszy jednak, iż o radzymińskich przygotowaniach w zakresie nadania odznaczenia krzyża na wstędze wiadomo od dawna, nasuwa się pytanie, czy nowa wołomińska inicjatywa to na pewno zbieg okoliczności?
/R.S. Lewandowski,
foto: J. Góral, rl/

1 857 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Za nami I Dzień Sportu dla Seniorów

W środę, 10 czerwca na Stadionie Miejskim w Serocku odbył się I Dzień Sportu dla Seniorów. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali:...

Zamknij