ggg ggg
ggg
ggg ggg

KPP w Wołominie

3 ofiary śmiertelne, 30 osób rannych po zdarzeniu drogowym na obwodnicy Marek

Schowek023 ofiary śmiertelne i 30 osób rannych to bilans zdarzenia drogowego do jakiego doszło dziś około godziny 10:00 na trasie S8 – obwodnicy Marek na odcinku węzeł Marki – węzeł Radzymin. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wołomińskiej drogówki, pojazd ciężarowy wyjeżdżając z terenu budowy nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu autokarowi jadącemu prawym pasem jezdni w kierunku Warszawy. Następuje zderzenie obu pojazdów, w wyniku którego autokar przewraca się na lewą stronę zgniatając dwa pojazdy osobowe poruszające się lewym pasem drogi. Na miejsce zdarzenia skierowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Policji i pogotowie ratunkowe oraz powiadomieni przez koordynatora działań ratowniczych sanitariusze z fundacji „Anikar”. Funkcjonariusze Policji z KPP w Wołominie wspólnie z policjantami WRD KSP zabezpieczają miejsce zdarzenia i organizują objazdy. Po zakończeniu działań ratowniczych przez PSP i pogotowie ratunkowe, policjanci wykonują dalsze czynności na miejscu zdarzenia zmierzające do zabezpieczenia śladów i ustalenia przebiegu zdarzenia. Tym razem to jednak nieprawdziwe zdarzenie drogowe lecz wspólne ćwiczenia służb ratowniczych zorganizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Godzina 10:00, sobota 16 września pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przejeżdżając obwodnicą Marek – trasą S8 na odcinku węzeł Marki – węzeł Radzymin w kierunku Warszawy ujawniają zdarzenie drogowe z udziałem samochodu ciężarowego, autokaru i dwóch samochodów osobowych. Niemal natychmiast powiadamiają o tym służby ratunkowe w tym Policję, Straż Pożarną i służby medyczne. Już po kilku minutach na miejsce przybywają zastępy Państwowej Straży Pożarnej, OSP, funkcjonariusze Policji i pogotowie ratunkowe oraz powiadomieni przez koordynatora działań ratowniczych sanitariusze z fundacji „Anikar”. W wyniku zdarzenia jest wiele osób rannych, w tym stwierdzone 2 ofiary śmiertelne. PSP wraz z pogotowiem ratunkowym podejmują akcję ratowniczą. Funkcjonariusze Policji z KPP w Wołominie wspólnie z policjantami WRD KSP zabezpieczają miejsce zdarzenia i organizują objazdy.

Już wstępne ustalenia funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia wskazują, że pojazd ciężarowy wyjeżdżając z terenu budowy nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu autokarowi jadącemu prawym pasem jezdni w kierunku Warszawy. Następuje zderzenie obu pojazdów, w wyniku którego autokar przewraca się na lewą stronę zgniatając dwa pojazdy osobowe poruszające się lewym pasem drogi. Bilans ostateczny tego zdarzenia drogowego to 3 ofiary śmiertelne, 30 osób rannych z czego 11 z poważnymi obrażeniami ciała zagrażającymi życiu i zdrowiu zostaje przewiezionych do szpitali. W działaniach ratowniczych udział bierze również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po zakończeniu działań ratowniczych przez PSP i pogotowie ratunkowe, policjanci wykonują dalsze czynności na miejscu zdarzenia zmierzające do zabezpieczenia śladów i ustalenia dokładnego przebiegu przedmiotowego zdarzenia drogowego.

Tym razem to jednak nieprawdziwe zdarzenie drogowe lecz wspólne ćwiczenia służb ratowniczych zorganizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ćwiczenie te miały na celu usprawnienie procesu reagowania na zdarzenie związane z zaistnieniem zdarzenia drogowego w wyniku którego są ofiary śmiertelne i wiele osób rannych. Dla policjantów biorących udział w ćwiczeniach był to kolejny proces szkolenia praktycznego w przypadku zdarzenia związanego z katastrofą w ruchu lądowym. Ponadto wszyscy uczestnicy ćwiczenia zostali dodatkowo zapoznani ze specyfiką trasy obwodnicy Marek i rejonem bezpośrednio do niej przyległym.
Samo przedsięwzięcie miało też na celu sprawdzenie stopnia przygotowania do wykonywania działań przez zobligowane do tego służby i instytucji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co pozwoli na wypracowanie nawyków skutecznego działania, w przypadku konieczności skierowania innych sił Policji do działań bezpośrednich.
Ćwiczenia zorganizowane na nowo budowanej obwodnicy Marek – S8 obserwowane były przez przedstawicieli prasy, radia i telewizji, przedstawicieli samorządów z terenu powiatu wołomińskiego w tym również burmistrza miasta Marki, inne służby wspomagające oraz policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Nadzór z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Wołominie nad całością ćwiczeń pełnił Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie młodszy inspektor Jerzy Sztuc.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w dzisiejszych ćwiczeniach.
asp. szt. Tomasz Sitek – Oficer Prasowy KPP Wołomin

569 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
KPP Węgrów

Wypadki w powiecie W minionym tygodniu doszło do 5 zdarzeń drogowych na terenie powiatu węgrowskiego. Policjanci apelują o ostrożność i...

Zamknij