ggg ggg ggg

Komunikat Gminy Radzymin z dn. 28.01.2019 r.: ODPADY w GMINIE RADZYMIN BĘDĄ ODBIERANE ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM

Przypomnijmy, iż wcześniej „Imperf” chciał wstrzymać odbiór odpadów od 1 lutego br., powołując się na znaczny wzrost kosztów odbioru przez regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych i problemy z gospodarką odpadami w województwie mazowieckim, co jest związane m.in. z uchyleniem przez Ministra Środowiska pozwoleń na funkcjonowanie kilku regionalnym instalacjom przetwarzania odpadów komunalnych w rejonie warszawskim. Firma zdecydowała się na ten krok mimo, że umowa z gminą Radzymin obowiązuje do 31 marca 2019 r.
Podczas gminnych negocjacji z firmą „Imperf” oceniono, że korzystniejszym dla mieszkańców rozwiązaniem jest ugoda z firmą i zapewnienie ciągłości usług odbioru odpadów, nawet jeśli koszty wzrosną, niż wejście na drogę sądową, co w obecnych warunkach rynkowych może spowodować jeszcze wyższe wydatki po stronie gminy. Cena, jaką gmina zapłaci za odbiór odpadów w okresie od stycznia do marca br., jest wyższa o ok. 35%.

NA RAZIE BEZ ZMIAN, ALE MIESZKAŃCY POWINNI PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PODWYŻKI

Na odbiór odpadów w okresie: kwiecień – grudzień 2019 r. Gmina Radzymin ogłosiła przetarg jeszcze w październiku ub. roku. Otwarcie ofert nastąpi 29 stycznia br., a w wyniku tego postępowania dowiemy się, jakie są oferowane przez rynek ceny za odbiór odpadów. Wyniki tego przetargu będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej wysokości opłat za odbiór odpadów w naszej gminie. Do czasu stosownej decyzji Rady Miejskiej w Radzyminie, stawki dla mieszkańców pozostają bez zmian. (Zważywszy jednak na sytuację panującą w regionie, podwyżki stawek za odbiór odpadów w najbliższym czasie wydają się nieuniknione).

PODWYŻKI OPŁAT ZA ŚMIECI
NA MAZOWSZU I W CAŁEJ POLSCE

Należy zwrócić uwagę, że z podwyżkami opłat za odbiór śmieci i rosnącymi kosztami gospodarki odpadami ma do czynienia cały region aglomeracji warszawskiej i wiele innych regionów Polski. Dla porównania, poniżej podajemy przykłady sytuacji w niektórych podwarszawskich gminach i miesięcznych stawek za odbiór odpadów w przypadku segregacji oraz odpadów zmieszanych:

RADZYMIN – stawki od 01.01.2019r. za osobę w gosp. domowym:
14 zł (segregacja) / 28 zł (odpady zmieszane), otwarcie ofert w przetargu na odbiór odpadów od
1 kwietnia br. nastąpi 29.01.2019 r.

NIEPORĘT – stawki od 01.01.2019r. za osobę w gosp. domowym: 18 zł / 40 zł. Na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 r. w gminie Nieporęt dostawca odbioru śmieci wypowiedział umowę odbioru, podobnie jak w Radzyminie, a następnie zawarto 3-miesięczne porozumienie. Nowe postępowanie przetargowe w trakcie.

WOŁOMIN – gmina ma własną spółkę komunalną i własne składowisko odpadów, lecz decyzją Rady Miejskiej w Wołominie od 1 marca br. nastąpi podwyżka opłat na 13 zł / 26 zł za osobę (dotychczas: 7 zł / 15 zł).

MARKI – 8 zł / 17 zł, ale podobnie jak w Radzyminie od początku roku odbiorca odpadów odbiera je na zmienionych warunkach, kilka razy wyższych niż dotychczas, a 31 stycznia br. Marki otwierają oferty w przetargu, co zdecyduje o wysokości opłat w kolejnych miesiącach.

KOBYŁKA – 12 zł / 24 zł, lecz podobnie jak w Radzyminie, firma „Imperf” wypowiedziała miastu umowę, po czym zawarto porozumienie i koszty odbioru odpadów znacząco wzrosły. Kobyłka jest w trakcie przygotowania nowego przetargu na odbiór odpadów.

ZĄBKI – wzrost stawek od gospodarstwa domowego (niezależnie od ilości osób) od 1 marca 2019 r. do: 68 zł (segregacja) / 136 zł (odpady zmieszane). Do tej pory mieszkańcy Ząbek płacili odpowiednio: 36 i 72 zł.

Opłaty wzrastają także w okolicznych gminach, które należały do innych, niż warszawski regionów odbioru odpadów, np. w Wieliszewie czy Klembowie. W Wieliszewie (region płocki) od 1 lutego br. będą obowiązywać stawki 19 i 40 zł mies. za osobę, odpowiednio dla segregacji i odpadów zmieszanych.
Klembów (region ostrołęcko-siedlecki) podniósł od stycznia stawki do 13 i 26 zł.
Po zachodniej stronie Warszawy ceny podniosły m.in.: Grójec i gminy należące do grójeckiego Związku Międzygminnego Natura – od 1 grudnia 2018r. mieszkańcy płacą odpowiednio 21 i 32 zł (wcześniej 10 i 15 zł). Grodzisk Mazowiecki podnosi ceny od 1 lutego 2019 r. do 19 i 29 zł. Inny przykład to gmina Góra Kalwaria, która w grudniu ub. r. unieważniła przetarg na odbiór odpadów, gdyż symulacje wskazywały na wzrost cen dla mieszkańców o ponad 100% do przeszło 30 i 50 zł na osobę. W styczniu Góra Kalwaria rozpisała kolejny przetarg, którego wyniki nie są jeszcze znane.
Wzrost cen za odbiór odpadów nastąpił także w wielu większych miastach lub został w nich zapowiedziany, jak np.: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni czy Bydgoszczy.

W analizach tej sytuacji wskazuje się na rosnącą opłatę środowiskową dla RIPOK-ów za składowanie odpadów, zmieniające się przepisy segregacji odpadów, ale także na stale rosnącą ilość odpadów, która wzrasta wraz z konsumpcją i coraz większą ilością opakowań.

/UMiG Radzymin, rl/

1 938 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Budowa nowego Komisariatu Policji w Radzyminie ma się rozpocząć jeszcze w tym roku

Komisariat Policji w Radzyminie obsługuje teren dwóch gmin: Radzymina i Dąbrówki. Nie dziwi zatem fakt, że zarówno burmistrzowi Radzymina Krzysztofowi...

Zamknij