ggg ggg

Kapsuła Czasu 2023 – 2073 z przesłaniem dla przyszłych pokoleń od społeczności radzymińskiej „Stalowej Jedynki”

W środę, 7 czerwca odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. W bogatym programie obchodów ważnym wydarzeniem była ceremonia zapieczętowania i umieszczenia w ziemi, Kapsuły Czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, pamiątkami oraz pozdrowieniami z 2023 roku podpisanymi przez wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz znamienitych gości, biorących udział w uroczystościach jubileuszowych.

Słoneczna środa, 7 czerwca 2023 roku z pewnością na stałe zapisze się na kartach dziejów największej obecnie Szkoły Podstawowej na terenie Gminy Radzymin.
Można powiedzieć bowiem, że uroczyste obchody 90-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie stały się symbolicznym punktem w sztafecie pokoleń, w którym przez krótką chwilę doszło do spotkania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Wszystko za sprawą szkolnej Kapsuły Czasu, w której zamknięto i wysłano w przyszłość najważniejsze informacje o współczesnej szkole i jej 90-letnim dorobku, a także o tym, jak wyglądał i czym żył Radzymin w połowie 2023 roku.
Szczegółowy opis zawartości kapsuły czasu przedstawił zgromadzonym nauczyciel informatyki p. Tomasz Łopatowski.
W czterech szczelnych wojskowych tubach, służących pierwotnie do przechowywania amunicji artyleryjskiej (wykorzystanych przez społeczność szkolną w duchu zero waste) umieszczono m.in.: pozdrowienia z 2023 roku od wszystkich 48 klas, podpisane przez ponad 1100 uczniów i blisko 100-osobową kadrę pedagogiczną, pracowników szkoły, Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców, zdjęcia oddziałów wraz z opisami, pamiątkowe znaczki i medale, polskie monety obiegowe, wyemitowane w latach: 2022-2023 (w tym okolicznościową pięciozłotówkę upamiętniającą przekop Mierzei Wiślanej), dukat lokalny „Radzymir”, nasiona kwiatów (m.in. chabrów i nasturcji), pendrive z dodatkowymi zdjęciami i informacjami o mieście i szkole w 2023 roku, a także egzemplarze gazetek szkolnych i czasopism lokalnych (tj.: gazetka parafialna, biuletyn „Radzyminiak” i tygodnik regionalny „Kurier W”).
– Najważniejszymi artefaktami umieszczonymi w kapsule są: flaga Radzymina, przekazana uroczyście uczniom przez władze samorządowe podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej, wraz ze stosownym certyfikatem, podpisanym przez włodarzy miasta, a także obszerny list od społeczności szkolnej, zawierający nasze przesłanie dla przyszłych pokoleń – podkreśliła Dyrektor Szkoły p. Elżbieta Jeleń.
Szczególne znaczenie flagi Radzymina zostało zaakcentowane również w rzeczonym przesłaniu do przyszłych pokoleń, którego obszerną treść odczytała zgromadzonym nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej p. Justyna Zborowska:
„Jak zapewne jest Wam wiadomo, we wszystkich ważnych i doniosłych momentach towarzyszyła nam zarówno flaga Polski, jak też flaga Radzymina. Dziś, kiedy większości z nas już nie ma, niech stanie się ona symbolem ponadczasowej jedności społeczności „Stalowej Jedynki” w radzymińskiej sztafecie pokoleń.
Przekazujemy Wam ten sztandar radzymiński w szczerym i serdecznym darze, lecz nie jako pamiątkę, ale gorącą prośbę i wezwanie do pielęgnowania najchlubniejszych tradycji oraz wartości tej szkoły i tej ziemi.
Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ani z jakimi wyzwaniami musicie zmagać się w Waszych czasach.
Wierzymy jednak, że kierowani moralnym kompasem ponadczasowych wartości, podążacie właściwą drogą (…)”.

Umieszczenie flagi Radzymina w jednym z czterech zasobników Kapsuły Czasu poprzedziło uroczyste złożenie przez wszystkich gości podpisów „na wieczną rzeczy pamiątkę”.
Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska, I Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Przewodniczący Rady Powiatu Adam Pietrzak wraz z Wiceprzewodniczącym Cezarym Wnukiem, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka wraz z Wiceprzewodniczącymi: Wiesławem Solarzem i Piotrem Rembelskim, Dziekan Radzymiński ks. prał. Stanisław Popis, Proboszcz Parafii p.w. św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski, Brat Patrona Szkoły p. Aleksander Pisarek, Honorowy Obywatel Radzymina p. Jan Wnuk, Emerytowana Dyrektor Szkoły p. Zofia Iwanowska, Przewodnicząca Koła Emerytowanych Nauczycieli Anna Grzegorek, Przedstawiciel 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Maz. ppłk Marcin Boruta, Redaktor Naczelna „Kuriera W” Janina Czerwińska, Dyrektor I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie Agnieszka Kaczyńska, a także przedstawiciele środowisk lotniczych, m.in. Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.
Zapieczętowania zasobników dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń – pomysłodawczyni Kapsuły Czasu, wraz z osobami zaangażowanymi w jej przygotowanie (p. Weroniką Lewandowską, p. Grzegorzem Jeleniem i p. Rafałem Lewandowskim).
Następnie wszystkie cztery wojskowe tuby przekazane zostały na ręce kadetów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej i przeniesione paradnie na dziedziniec budynku szkolnego, gdzie umieszczone zostały pod powierzchnią ziemi, w osłonach z PCV, w wybetonowanym stanowisku, specjalnie przygotowanym przez pracowników szkoły p. Stanisława Zygartowicza i p. Mariusza Wojcieszkiewicza.
W ceremonialnej, wojskowej oprawie uroczystego aktu umieszczenia pierwszej tuby dopełnił JE bp Romuald Kamiński. Drugą umieścili wspólnie Posłowie na Sejm RP: Bożena Żelazowska i Piotr Uściński. Trzecią przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Wołomińskiego: Starosta Adam Lubiak wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Pawłem Dąbrowskim, Przewodniczącym Rady Powiatu Adamem Pietrzakiem i Wiceprzewodniczącym Cezarym Wnukiem. Ostatni zasobnik umieścili w ziemi przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radzymin: Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka oraz Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki.
Następnie wszyscy goście zaproszeni zostali do zamurowania Kapsuły Czasu, a po ostatnim rzuceniu zaprawy, przy dźwiękach trąbki złożono kwiaty na owym symbolicznym pomniku pamięci oraz dokonano odsłonięcia tabliczki informacyjnej.
– Nasza kapsuła ma pozostać zapieczętowana aż do 2073 roku. Ciekawostką niech będzie fakt, że niebawem zostanie ona wpisana do światowego rejestru kapsuł czasu, prowadzonego przez Stowarzyszenie International Time Capsule Society, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, nie możemy mieć 100% pewności, że Kapsuła przetrwa w nienaruszonym stanie przez najbliższe 50 lat, dlatego wykonana została kopia bezpieczeństwa najistotniejszych dokumentów, która przechowywana będzie w archiwum szkolnym – przyznaje Dyrektor Szkoły p. Elżbieta Jeleń, w zamyśle której Kapsuła Czasu ma być zaczątkiem szerszego zamierzenia.
– Chcemy w tym miejscu stworzyć edukacyjny skwer czasu wraz z zegarem słonecznym, który przez następne 50 lat, a może i dłużej będzie odmierzał same słoneczne godziny dla społeczności „Stalowej Jedynki”, a przy okazji stanie się ozdobą szkolnego dziedzińca – zapowiada Pani Dyrektor.
Warto w tym miejscu nadmienić, że wsparcie dla realizacji tego ciekawego pomysłu zaoferowały już władze Gminy Radzymin, a Wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki podczas uroczystości przekazał na ręce Dyrekcji symboliczny bon na zakup zegara słonecznego!
(Więcej na temat uroczystych obchodów Jubileuszu 90-lecia Szkoły w kolejnym numerze).

/R.S. Lewandowski; foto: G. Jeleń, KW, Uczestnicy/

1 114 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
II Sportowiada im. rtm. Wacława Haczyńskiego oraz Dzień Dziecka – historią malowany w Brańszczyku przyciągnął liczne grono uczestników

Obchody Dnia Dziecka rozpoczęliśmy na orliku za urzędem gminy, II Sportowiadą im. rtm. Wacława Haczyńskiego. Młodzi sportowcy z gminy Brańszczyk...

Zamknij