ggg ggg ggg ggg

Jatki zostały otwarte – Ostrów Mazowiecka z pięknym obiektem

„Jatki” powstały w1903 r., jako budynek użytkowy (sprzedawano mięso i towary), dziś otworzył swoje podwoje piękny i nowoczesny obiekt z przeznaczeniem na działalność kulturalną dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic.

11 września 2018 r. zabytkowy budynek „Jatek” w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Pocztowej oddano do użytku po gruntownym remoncie, renowacji i przebudowie odsłoniętych w trakcie prac piwnic. Przez lata stał niezagospodarowany ulegając stopniowemu zniszczeniu. Obiekt ma już 115 lat! Został zrewitalizowany w ramach unijnego projektu, który miał na celu wzrost regionalnego potencjału turystycznego i rozwój kultury poprzez ochronę zabytkowego budynku „Jatki” w Ostrowi Mazowieckiej.
Był to projekt zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020 o wartości ponad 5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło przeszło 3,5 mln zł. Od 2016 r. przeprowadzono szereg prac remontowych i konserwatorskich. Do najważniejszych należało wykonanie nowych stropów, posadzek, wzmocnienie murów, a także wymiana dachu, okien i drzwi. Dodatkowo budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wnętrza zostały zmodernizowane, a nowa powierzchnia użytkowa budynku pozwoli przystosować go do funkcji wystawienniczych, edukacyjnych oraz muzycznych. Okres był krótki (lata 2016 – 2018), ale władze samorządowe na czele z burmistrzem Ostrowi Mazowieckiej Jerzym Bauerem świetnie wywiązały się z tego historycznego i niespotykanego w mieście zadania. Obiekt całkowicie zmienił swoje przeznaczenie, teraz służył będzie celom kulturalnym. O urodzie i nowoczesnych rozwiązaniach wewnątrz „Jatek” mówili gospodarze i goście otwarcia. Trzeba przyznać rację, bo budynek wydaje się być bardzo atrakcyjny wizualnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych obok.
Wiele pochwał zebrał tego dnia projektant Paweł Wilczyński oraz Adam Radomski – architekt miejski i Daniel Choinka – dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego, na bieżąco uzgadniający rozwiązania z wykonawcą i nadzorując postęp prac. Uroczyste otwarcie „Jatek” odbyło się w dużej sali na parterze budynku. Jest tu mnóstwo miejsca na zajęcia Miejskiego Ośrodka Kultury, który te ponad 415 m2 może wykorzystać zarówno na spotkania kameralne jak i koncerty. Wzrok przyciąga antresola ze szklaną podłogą i balustradą, do której dostajemy się szklanymi schodami. Fantastycznie połączono elementy zabytkowe z nowoczesnymi rozwiązaniami. Oczywiście nie mogło zabraknąć windy, która przetestował długoletni samorządowiec, radny i przewodniczący Krzysztof Listwon.
W otwarciu uczestniczyli, m.in.: Magdalena Gawin – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Janina Ewa Orzełowska – wicemarszałek Woj. Mazowieckiego, Marian Krupiński – radny Sejmiku Mazowieckiego, Urszula Wołosiewicz – wicestarosta powiatu ostrowskiego i ks. dr Jan Okuła, który poświęcił nowy obiekt. Przybyli również radni miejscy (niestety nie wszyscy, jak powinno to się zdarzyć z takiej okazji) i z powiatu, władze samorządowe, pracownicy, dyrektorzy jednostek i instytucji. Zebranych witała dyrektor MDK Marta Molska.
Został zaprezentowany film dotyczący historii i renowacji „Jatek”, w którym wypowiadało się wiele osób: burmistrz Jerzy Bauer, architekt Adam Radomski, dyrektor Daniel Choinka, dyrektor Marta Molska.
Jak zapewniał burmistrz Jerzy Bauer oddanie „Jatek” to bardzo ważna chwila w życiu miasta. Nowy obiekt oraz zabytkowa stara elektrownia, niebawem oddawana do użytku, zwiększą bazę lokalową dla ostrowskiej kultury. Dziękował osobom bezpośrednio zaangażowanym w pracę, a za życzliwość, szczególnie, samorządowi wojewódzkiemu.
Wiceminister Magdalena Gawin podziękowała burmistrzowi Jerzemu Bauerowi, za to że „Jatki” zyskały nową funkcję i będą służyć całemu miastu. Podkreślała, że zabytki należy kochać, a ich wiekowe tajemnice i piękno odkrywać. Zaapelowała do radnych, aby spojrzeli życzliwie na miasto – było spalone, zniszczone. – „Zostało niewiele zabytków, ale jest jeszcze dużo drewnianych budynków”. Ta architektura drewniana w Ostrowi Mazowieckiej wymaga ocalenia „Zajmijcie się obroną pozostałości” – mówiła wiceminister.
Wicemarszałek Orzełowska gratulowała burmistrzowi Jerzemu Bauerowi i radnym, że znalazły się środki na wkład własny do projektu, ale też podkreślała, że w ostrowskim ratuszu przygotowano bardzo dobre wnioski, bo właśnie ten wniosek na „Jatki” znalazł się w grupie zwycięzców. Życzyła wszystkim, aby spędzali w nowym obiekcie najpiękniejsze chwile i to dawało im odpoczynek i radość.
Obiekt na pewno będzie perełką, ten i kolejne zmienią oblicze miasta, zmienią jego wizerunek – podkreślał radny Sejmiku Marian Krupiński. Przekazał list gratulacyjny od marszałka województwa Adama Struzika.
Wicestarosta Urszula Wołosiewicz złożyła gratulacje w imieniu swoim i starosty ostrowskiego: „Dziś jest dla miasta historyczna chwila, po 103 latach budynek otrzymał nowe życie” – mówiła wręczając bukiet pięknych róż na ręce burmistrza Jerzego Bauera.
Pierwszym wydarzeniem kulturalnym po oficjalnym otwarciu „Jatek” była wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. VOYAGE (można ją oglądać do 9 października). W podziemiach, poniżej głównych piwnic, gdzie odkryto magazyny na lód, obecnie zorganizowano Galerię Sztuki. Na ścianach wokół przejść zwieńczonych łukami, zawisły obrazy pierwszego wystawiającego swoje prace artysty, muzyka, kompozytora i od 20 lat malarza – Jana Kantego Pawluśkiewicza. Poniżej w odkrytych piwnicach wygospodarowano mnóstwo miejsca na recitale, spotkania oraz pianino. 11 września zebrani na otwarciu mieli wielką przyjemność wysłuchania artysty, który uraczył ich dużą dawką muzyki i esejami, a także wprowadzeniem do swojej twórczości i techniki tworzenia obrazów. Obrazy wykonywane są w technice żel art., czyli metodą nakładania kropek żelowymi długopisami. Na każdy nawet niewielki obraz składa się kilka lub kilkadziesiąt tysięcy postawionych kropek.
Wszyscy uczestnicy uroczystego otwarcia byli zgodni, co do wyjątkowości tej chwili i tego budynku. Przez wiele lat i kadencji mówiło się o wybudowaniu Domu Kultury, ale jakoś nie było woli w samorządowcach, aby tego dokonać. Wydaje się jednak, że w obecnej kadencji i przy obecnym burmistrzu udało się przełamać stereotyp. Zamiast ogromnej budowli burmistrz Jerzy Bauer postawił na połączenie tradycji z nowoczesnością i powstały unikatowe obiekty. Jest ich kilka, ale tworzą wiele nowych możliwości i rozwoju życia kulturalnego w Ostrowi Mazowieckiej.

10 328 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Znamy kandydatów PiS-u na burmistrzów i wójtów w powiecie wołomińskim!

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie przedstawiło swoich kandydatów na burmistrzów i wójtów w 10 gminach powiatu wołomińskiego. Co ciekawe, w gminach:...

Zamknij