ggg ggg ggg ggg

„Jagodowe żniwa za brodem 2018” – mało jagód, mnóstwo zabawy

Trzeci rok z rzędu gmina Zabrodzie zaprasza entuzjastów zbierania jagód i zabawy na świeżym powietrzu do Kicin – urokliwego miejsca wśród lasów i pól zabrodzkiej ziemi.

8 lipca 2018 r. Gmina Zabrodzie oraz Nadleśnictwo Drewnica zaprosili entuzjastów jagód zwanych również czernicami, czarnymi borówkami w okolice miejscowości Kiciny na plenerowe wydarzenie pn. „Jagodowe żniwa za brodem”. Jak wiemy jagody – niebieskie owoce rosnące na niewielkich krzewinkach występują w lasach iglastych, w buczynach, sosnowych borach, dąbrowach, wrzosowiskach i torfowiskach, więc od rana ekipy zbieraczy ruszyły do okolicznego lasu. Uczestnicy III Mazowieckich Mistrzostw w Zbieraniu Jagód wyjechali na wozach wraz z opiekunami, aby po kilku godzinach stawić się z kobiałkami jagód, które udało się im w wielkim trudzie i znoju zebrać. W lipcu br. w Kicinach łącznie zebrali 18 kg jagód, bo niestety jagód nie było zbyt dużo. A oto wyniki:
Kategoria samorządowcy i grupy sołeckie: I miejsce – Nadleśnictwo Drewnica w składzie Marcin Młudziński, Paweł Miterka i Dorota Miterka, II miejsce – sołectwo Podgać, III miejsce – Artur Skwara, Leszek Skwara, Józef Bluszko.
Kategoria indywidualna: I miejsce – Danuta Nisio, II miejsce – Kazimierz Izdebski, III miejsce – Mateusz Sekuła.
Po oficjalnym otwarciu imprezy przez organizatorów: wójta gminy Zabrodzie Tadeusza Michalika i nadleśniczego Nadleśnictwa Drewnica Artura Delegacza, wszyscy uczestnicy i zwycięzcy otrzymali upominki, dyplomy i specjały na desce. Swój dorobek – pieśni i piosenki ludowe – zaprezentowały panie z Zespołu Pieśni i Tańca „Sława”, a następnie zaproszono dzieci i młodzież do udziału w konkursach, których tematem przewodnim były jagody. Animacje, konkury i pokazy przygotowane na stoiskach przyciągały uczestników pikniku, bo były ciekawe i edukacyjne. Animacje poprowadziła Agencja „Scena Juno”. Nadleśnictwo Drewnica zaproponowało ścieżkę sensoryczną, budowę domu z drewna, trójwymiarową planszę do budowy lasu oraz materiały i eksponaty związane z życiem lasu i zwierzętami. Każdy mógł spróbować jagodzianek i specjałów z jagodami, a chętni wziąć udział w lepieniu pierogów z jagodami. Dorosłych kusił namiot Koło Łowieckie „Topór”, gdzie przygotowano specjały z dziczyzny oraz różne napitki. W pięknym namiocie promocyjnym gminy Zabrodzie czekały materiały o gminie oraz upominki przygotowane przez samorządowców, a nieopodal rozstawiły się: namiot Bractwa Zabrodzkiego oraz stoisko z książkami. Głodni lub spragnieni mogli udać się do ogródka gastronomicznego, a dzieci zaszaleć na dmuchańcach.
Konkursy plastyczne, gdzie dzieci mogły oddać się malowaniu i tworzeniu lub zabawie były oblegane przez najmłodszych. W konkursie plastycznym „Jagódeczki Mazowsza 2018”: I miejsce zajęła – Alina Syl, II miejsce – Aleksandra Katner, III miejsce – Andżelika Małachowska, a wyróżnienie otrzymał – Olaf Maniecki. Uczestnicy w wielu do lat 10 musieli wykonać rysunek pt. „Jagodowy pejzaż”.
W konkursie plastycznym „Jagódki Mazowsza 2018”: I miejsce zajęła – Ewelina Kryszkiewicz, II miejsce – Julia Wajcht, III miejsce – Weronika Pakuła, wyróżnienia – Julia Pujer, Julia Perlan, Klaudia Napłoszek. W tym konkursie młodzież od 11 do 17 lat miała za zadanie wykonać kompozycję pt. „Kwietny las”.
Konkurs na najsmaczniejsze ciasto z jagodami „Przez żołądek do serca Mazowsza” wygrała Helena Michalik. Drugie miejsce – Helena Jusińska, trzecie – Wiesława Oleksiak, a wyróżnienie – Justyna Pieńczuk. W konkursie lepienia pierogów najlepsi okazali się przedstawiciele sołectwa Wagan oraz sołectwo Podgać.
W bogatym programie tego dnia nie mogło zabraknąć koncertów – zespół pieśni biesiadnej, DJ Marcel oraz zespół Play zachęcali do wspólnej zabawy, a do śpiewania zespół Maxx Dance. Jednak to na gwiazdę „Jagodowych żniw za brodem” czekali liczni fani. Popularny Zespół folkowy „Zakopower” został przyjęty bardzo entuzjastycznie, a najbardziej znany przebój „Boso” śpiewali wszyscy. Zakopower to kilkuosobowy zespół, którego założycielem i twarzą jest Sebastian Karpiel-Bułecka. Oprócz niego grupę tworzą: Wojciech Topa, Bartek Kudasik, Józef Chyc-Scepon, Piotr Rychlec, Tomasz Krawczyk, Michał Trąbski, Dominik Trębski i Łukasz Moskal.
Po koncertach fenomenalnie wypadł ostatni występ – pokaz tańca z ogniem.
/Janina Czerwińska/

 

12 313 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Program antysmogowy „Czyste Powietrze” – ruszyły szkolenia ekspertów

Podpisane 7 czerwca porozumienie w sprawie realizacji priorytetowego Programu „Czyste Powietrze” z każdym tygodniem przybiera coraz bardziej konkretne kształty. W...

Zamknij