ggg ggg

Inauguracja roku akademickiego łochowskiego UNIWERSYTETU III WIEKU

02 października 2014 r. o godz. 17.00 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się uroczyste otwarcie Łochowskiego Uniwersytetu III Wieku i inauguracja roku akademickiego.

Na spotkanie zostali zaproszeni przyszli studenci ŁUTW, oraz wszyscy zainteresowani. Kilkadziesiąt osób zasiadło w sali łochowskiego ośrodka kultury, bo jak się okazało, taka forma aktywności zaproponowana przez dyrektora placówki Artura Lisa spodobała się osobom starszym z Łochowa i okolic. W wielu sąsiednich gminach zajęcia Uniwersytetu III Wieku odbywają się od kilku lat i są bardzo dobrze oceniane przez uczestników.
W uroczystości wzięli udział również specjalnie zaproszeni goście: Andrzej Rola Stężycki – prezes Instytutu Genealogii Polskiej Kapituły Heraldyków i Genealogów, związany także z wieloma innymi instytucjami, Urszula Kalinowska – zastępca Burmistrza Łochowa, Beata Załecka – dyrektor Biblioteki Publicznej w Łochowie, która jest również w komitecie założycielskim ŁUIIIW, Pan Stanisław Grądzki – Przewodniczący Rady Programowej ŁUTW oraz Aneta Kowalczyk – pełnomocnik dyrektora MiGOK w zakresie ŁUTW.

dscf0004
Na wstępie Adam Lis dyrektor MiGOK w Łochowie, który jest zarazem kierownikiem Łochowskiego Uniwersytetu III Wieku, przywitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił informacje na temat powstania Uniwersytetu i jego działalności. Została przeprowadzona ankieta na temat tego, co najbardziej interesuje seniorów. Działalność będzie polegać na: wykładach, zajęciach fakultatywnych, szkoleniach integracyjnych i wycieczkach. Ustalony został program do końca br. roku Już w poniedziałek 5 października będą pierwsze zajęcia komputerowe prowadzone przez Martę Małer.
Otwarcie uczelni i roku akademickiego dokonała z-ca burmistrza Urszula Kalinowska. Następnie Stanisław Grądzki przedstawił Radę Programową Uniwersytetu oraz podzielił się z zebranymi swoimi przemyśleniami. Podobnie jak podczas inauguracji roku akademickiego w innych uczelniach, został przewidziany wykład, który przygotował Andrzej Rola – Stężycki pt. „Nazwisko i jego rozwój”. Z uwagą wysłuchano prelekcji na temat znaczenia nazwisk oraz w jaki sposób na ziemiach polskich tworzono nazwiska i jak one zmieniały się na przestrzeni wieków: od przezwisk poprzez nazwiska tworzone od miejsc i cech osobowych człowieka, nazwiska rodowe, po dzisiejsze wersje, czyli używanie imienia i nazwiska. Prelegent zwrócił uwagę, że coraz powszechniejsze staje się używanie numerów PESEL, co może w konsekwencji doprowadzić do zaniku i wyparcia nazwiska, a zakończyć się krótkim kodem cyfrowym „J23”.
Po wykładzie nastąpiło rozdanie indeksów i legitymacji studenckich, poczęstunek oraz rozmowy z przyszłymi słuchaczmi. /J.Cz./

Galeria zdjęć

2 299 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Polityka prorodzinna w samorządach gminnym i powiatowym

3 października na dyskusję z kandydatami zaprosił Komitet Wyborczy Wyborców „Masz wybór”. Spotkanie odbyło się w Miejsko - Gminnej Bibliotece...

Zamknij